Share This Article
PayPal ali virtualni POS? Odkrijte katera metoda plačila je za vašo spletno trgovino najboljša in uporabite tisto, ki najbolj ustreza aktivnostim vašega trenutnega e-poslovanja.
Ko nastavimo račun e-poslovanja, obstaja še en zelo pomemben korak, ki ga moramo opraviti: obliko plačil, ki jo izberemo za našo spletno trgovino.
Kljub temu, da ji ni pogosto priznana pomembnost, ki si jo zasluži, metoda za plačilo ni tako enostavna zadeva, saj se odvija na koncu procesa nakupovanja, kjer se stekajo vsi vnosi podatkov, marketing in komunikacija. Če vse to delo ne zadovolji kupca, je vse zgoraj navedeno izguba časa. Izbor ene ali druge metode je ključno za zaključevanje nakupa in pogosto se odločimo za cenejšo možnost oziroma, razmišljamo o neki, ki je sicer bolj dobičkonosna, a kljub temu ni najbolj primerna za nas.
Sedaj bomo analizirali nekatere od najbolj pogostih oblik plačil, ki se uporabljajo v spletnih trgovinah, da bo vsak poslovnež lahko videl, katere so zanj uporabne in katere ne.
Plačilni prehod ali virtualni POS (plačilo s kartico kot v fizični trgovini)
Začnimo z najbolj osnovno metodo: plačilo s plačilnim prehodom z uporabo kartice. Ta metoda je ena od najbolj podobnih tistim, kjer se v fizični trgovini plačuje s kartico, saj mora stranka za plačilo izdelka vnesti številko kartice, datum veljavnosti in CVV.
Obstajajo določene stranke, ki morda niso najbolj naklonjene tej metodi, posebno tisti, ki niso navajeni na nakupovanje preko spleta ali tisti, ki so bile žrtve spletne prevare. Vsakdo se ne počuti varno med posredovanjem številke svoje kartice preko spleta, še posebej pri prvem nakupu. Idealna pot, s katero se izognemo oklevanju nakupa je, da ponudimo alternativno metodo plačila (katero bomo obdelali v tem članku) in da nimamo virtualnega POS-a kot edino sredstvo. Vendar pa je uporaba virtualnega POS-a v smislu oblike plačila v vaši spletni trgovini ena od najbolj varnih možnosti, tako za kupca, kakor tudi za prodajalca.
V idealnem primeru bi morali imeti značke (pečate, ki dokazujejo zanesljivost), vidne v vaši spletni trgovini, ki potrjujejo, da gre za varno stran, s ciljem vlivanja večjega zaupanja kupcem. Te značke pomagajo kupcu zaupati, da za spletno stranjo stoji zanesljivo podjetje.
Za bi se izognili goljufivim nakupom, je najbolje da aktivirate sistem varnega plačevanja v virtualni trgovini, ki kupce obveže, da potrdijo v kolikor opravljajo nakup. Vsaka banka ima svoj način potrjevanja nakupa s svojimi strankami, običajno preko SMS sporočila na uporabnikov mobilni telefon, vendar pa je pomembno vedeti, da nakupa ni možno dokončati brez uporabe te potrditve. Kot ponudniki se lahko izognemo goljufijam, ki vključujejo ukradene ali klonirane kartice, katere lahko povzročijo izgubo denarja ali spore z bankami.
Priporočljivo je, če primerjamo cene med bankami in ugotavljamo, katera ponuja večjo varnost po boljši ceni. Ni pa vedno najboljša ideja, če želimo prihraniti nekaj denarja na prehodih virtualnega plačevanja, kljub tem pa obstaja nekaj bolj ekonomičnih opcij, ki nudijo tudi to.
PayPal kot način plačila za vašo spletno trgovino
PayPal deluje kot posrednik med kupcem in prodajalcem. Kupec svoje podatke o banki posreduje PayPalu, ki upravlja s plačilom, vendar teh podatkov nikoli ne posreduje podjetju, ki je opravila prodajo. Nudi varnost za obe strani, ki je na voljo v številnih državah, deluje pa tudi kot posrednik v primeru sporov. Iz tega razloga morate ponuditi PayPal kot metodo plačila.
Za plačilo skozi PayPal je potrebno imeti kreditno kartico in ni potrebno ustvarjati računa. Največja pomanjkljivost so visoke provizije, ki se za storitev zaračunajo, zato ni priporočljivo imeti PayPal kot edino plačilno metodo. Gre vsekakor za obvezno obliko plačevanja v vaši spletni trgovini, vendar pa ni edina.
Bančno nakazilo, varna, vendar počasna metoda
Kljub temu, da je metoda izjemno zastarela, se še vedno uporablja v nekaterih spletnih trgovinah, posebej za večja naročila, mednarodne nakupe ali pa jo uporabljajo uporabniki, ki so rahlo za časom.
Velika pomanjkljivost pri bančnih nakazilih je to, da znatno upočasnijo proces dostave, saj je potrebno čakati na nakazilo, ga sprejeti in nato poslati naročilo. Drži tudi to, da je metoda relativno cenovno ugodna, saj spletne trgovine zaračunajo fiksno provizijo. Seveda pa ni priporočljivo, da se ponudi kot edina oblika plačila, kot v prej omenjenih primerih.
Plačilo s čekom, odvisno od vašega tržišča
Plačila s čeki so podobna bančnim nakazilom: obstaja nekaj kupcev, ki so navajeni na to metodo in jo uporabljajo (gre za izjemno malo kupcev), ampak uporaba čekov vključuje zamude s celotnim procesom.
Vendar pa je potrebno upoštevati, da je v nekaterih državah, kot je na primer Francija, uporaba čekov še vedno izjemno razširjena plačilna metoda v fizičnih trgovinah, zato jo je potrebno dodati, da če želimo kupcem ponuditi dodatno vrednost na teh področjih, ali pa če delamo z izjemno velikimi količinami blaga. Vendar pa, če temu ni tako, in čeki niso oblika plačila za spletne trgovine, ki se dokazujejo kot izjemno dobičkonosne.
Gotovina ob dostavi je plačilna metoda, zaradi katere lahko izgubite denar
Gotovina ob dostavi je bila »in« včasih, ko so bile najbolj priročen način za nakupovanje od doma tele-trgovine. Vendar pa je to bilo že dolgo nazaj in realnost je sedaj postala nekaj, kar lahko vodi do veliko težav in potencialne izgube denarja.
Ta zastarela oblika plačevanja za vašo spletno stran vključuje to, da kupec plača blago, ko prejme paket. Kar se zgodi je, da če kupec obžaluje nakup, mu pač ni potrebno prejeti paketa, kar pa prav tako za prodajalca ustvari stroške dostave.
Skratka, za spletne trgovine obstaja veliko oblik plačila in jih v idealnem primeru želimo kupcem ponuditi več, ne ene, da imajo na izbiro nekaj alternativ in lahko plačajo s tisto, ki jim najbolj ustreza. Prav tako pa moramo svoje kupce spoznati, da jim lahko priporočimo tisto, ki je najbolj ustrezna. Kot prodajalci moramo tudi biti prepričani, da so nas plačilne metode, ki jih uporabljamo za našo spletno trgovino, sposobne ščititi pred prevaro in da je težko oddati goljufiva naročila ali plačila, bodisi s strani uporabnika ali pa banke.