Share This Article
Odkrijte najboljše KPI-je za e-trgovino, ki vam bodo pomagali razumeti učinkovitost vaše spletne trgovine. Pridobite vse informacije in sprejmite najboljše odločitve.
Ko vam bo uspelo nastaviti Google Analytics in zagnati vašo spletno trgovino, boste morali vedeti kaj in kje iskati podatke, ki vam povedo, ali je vaša spletna trgovina donosna ali ne (KPI-ji e-trgovine). Če želite sprejemati dobre odločitve, je ključ v analiziranju konkretnih podatkov, ki vam omogočajo videti, če izvajate ustrezna dejanja ali, če bi morali izbrati drugo pot.
V tej objavi vas bomo naučili KPI-je, v slovenščini ključni indikatorji učinkovitosti ali Key Performance Indicators po angleško so indikatorji, ki jih morate upravljati in nadzirati ves čas, da bi v vaši spletni trgovini povečali dobiček.
1. Skupni promet trgovine
Poznavanje števila sej in uporabnikov, ki obiščejo vašo spletno stran postane osnovno opravilo za vsakega skrbnika spletne strani. Na koncu koncev, če vhodnega prometa ni, ne boste morali prodajati ničesar, četudi je vaša spletna stran uporabna in optimizirana.
Znotraj skupnega prometa lahko pogledamo različne dimenzije, ki nam povejo nekaj več. Na primer: lahko razdelimo skupen promet ene države ali pa primerjamo skupen promet novih uporabnikov s tistimi, ki so že predhodno obiskali trgovino. Na ta način lahko vidimo, v katerih državah primanjkuje vidljivosti ali če se uporabniki običajno vrnejo na spletno stran.
2. Promet na vsaki posamezni strani izdelka
Vedeti morate, kateri izdelki so deležni največ obiska. Na ta način boste lahko razumeli katere strani so uporabnikom najbolj zanimive in, če so vaši izdelki dovolj zanimivi za privlačenje konverzij. Opozarjamo vas, da boste lahko celo presenečeni! Ni nenavadno videti, da ljudi zanimajo izdelki, za katere tega niste pričakovali.
Lahko se pa zgodi tudi nasprotno: imeli boste lahko odličen izdelek, od katerega boste pričakovali velik promet, vendar ne bo pritegnil dovolj ljudi. Analytics vam lahko pomaga pri ustvarjanju različnih strategij za krmarjenje, ponovnem razmisleku o postavitvi izdelkov znotraj promocijskih pasic ali menijev ali zagonu ciljnih kampanj za promocijo tistega članka.
3. Stopnja konverzije
Morda gre za enega od najbolj pomembnih načinov za merjenje. Nanaša se na odstotek uporabnikov, ki izvajajo določeno dejanje (konverzijo), ki jih šteje pod skupno število uporabnikov, ki so dosegli vašo spletno stran. Če na primer 100 uporabnikov vstopi na vašo stran in eden od njih opravi nakup, lahko rečete, da ima vaša spletna stran konverzijo v višini 1%.
V e-trgovini konverzija običajno pomeni nakup (govorimo o tistem, za katerega želite, da ga uporabnik izvede). Vendar pa je skrbnik spletne strani tisti, ki odloča, kateri cilji konverzije obstajajo in lahko izvira iz nakupovanja, prenašanja e-knjig ali pošiljanja obrazca z vašimi podatki. Če vidimo, da je konverzija nizka, bomo morali izvajati korektivna dejanja.
Da bi vedeli več o razmerju konverzije, lahko upoštevamo nekatere segmente. Razmerje lahko na primer razdelimo po nabavnih kanalih, s tem pa izvemo katere kampanje ali katere mere promocije prikazujejo najboljše rezultate v smislu prodaje. Na ta način lahko na primer primerjamo, če najboljši uporabniki vstopijo skozi Instagram kampanjo ali kakšno drugo. Ko to enkrat vemo, lahko vložimo večji proračun v kampanjo, ki najbolje deluje ali pa nastavimo sledeče kampanje na podlagi tistega, kar je najbolje delovalo.
4. Izhodne strani in odstotek zapustitve nakupovalnega vozička
Te mere vam bodo pomagale pri razumevanju, na kateri točki nakupa kupec stagnira. Izhodna stran nakazuje strani, na katerih uporabnik zaključi svojo sejo znotraj spletne strani. Odstotek zapustitve nakupovalnega vozička nakazuje odstotek uporabnikov, ki niso nadaljevali z nakupom izdelka, kljub temu, da so ga dodali v nakupovalni voziček. To se zgodi iz raznih razlogov, katere boste pa morali analizirati, če boste želeli optimizirati prodajo. Uporabnik je morda zapustil stran, ker je dobil preveč informacij (obstajajo strani, ki za opravljanje nakupa zahtevajo ID); ker jih metode plačevanja ne prepričajo; ker ste jim nenadoma pokazali stroške, ki se na strani izdelka niso pojavile; ali celo v primeru, da navigacijski gumb, ki prestavlja iz ene strani na drugo, ne deluje.
Če boste vse to nadzirali, vam bo omogočeno zaznavanje dejavnikov za izboljšave in izogibanju elementom, ki proizvajajo izpad ali blokirajo proces nakupa, s tem si boste pa posledično povečali prodajo.
5. Povprečno trajanje seje, ogledi strani in odstotek zapuščanja
KPI-ji nakazujejo kakovost prometa. Več strani in več povprečnega časa, ki se prebije za krmarjenje po strani, pomeni več zainteresiranih potencialnih kupcev, ki obiščejo domeno.
Odstotek zapuščanja se nanaša na odstotek skupnega prometa, ki spletno stran zapusti pred interakcijo s spletom na kakršenkoli način. Najbolj pogost razlog, zakaj uporabnik zapusti je običajno v tem, da na spletu ni našel tisto, kar je pričakoval. Če zaznate visoko stopnjo zapustitev na katerikoli strani znotraj vaše domene, raje premislite, če so ustrezno oblikovane, jasno določite kaj želite posredovati in na koncu še ocenite, ali je promet, ki ga imate, zares ustrezen.
Poleg vseh KPI-jev e-trgovine, boste morali upoštevati tudi tradicionalne indikatorje kateregakoli podjetja ali trgovine. Tukaj mislimo na tipične podatke, kot so skupno obračunavanje, povprečna vrednost naročil, neto dobiček… Vsi ti indikatorji so lahko prikazani tudi na Google Analytics, vendar zahtevajo kodo sledenja za merjenje e-trgovine skozi orodje Google.
Preverjanje in revizija glavnih KPI-jev vaše spletne trgovine mora biti prioritetno opravilo za vsakega skrbnika spletnih strani. Na koncu koncev, spletna analitika cilja na ponujanje vseh razpoložljivih podatkov, zato da se v vseh primerih sprejmejo najboljše možne odločitve. Če znamo brati in razumeti cel kup števil, lahko to predstavlja razliko med uspehom in neuspehom vaše spletne trgovine.