Share This Article
Pošiljanje e-pošte z informacijami o naši spletni trgovini je zelo pogosto, vendar pa so še vedno pogoste napake. Poglejmo kako se jim izogniti.
Načrtovanje in pošiljanje e-pošte z informacijami o naši spletni strani, na primer o novostih, izdelkih v ponudbi ali inforamcijami o dodatnih storitvah, je zelo pogosta email marketinška strategija za spletne strani e-trgovine.
Vendar pa dejstvo, da so te strategije v uporabi, ne pomeni, da se jih vedno uporablja pravilno. Ne govorimo o ocenjevanju najboljših in najslabših dizajnov same e-pošte ali privlačnosti objavljenih pogodb, ampak predvsem o dobrih in slabih praksah pri uporavi te spletne metode marketinga.
Zaradi teh slabih praks veliko ljudi pomeša cilje in pomen marketing mailov s spamom. Zato želimo pogledati nekaj najpogostejših napak, ki se jih zagreši pri masovnih pošiljanjih e-pošte.
Pogosta napaka št. 1: pomanjkanje načrtovanja pri email marketingu
Največje napake, do katerih pride pri izvajanju kakršnekoli digitalne marketinške akcije v osnovi izhajajo iz izvajanja brez premisleka. Želja in pritisk, da bi dosegli rezultate čim hitreje povzročita, da pogosto delujemo brez predhodnega načrtovanja.
Poskrbite, da boste posvetili vsaj manjši del časa temu, da določite program email marketing kampanje, z izdelanimi osnovnimi etapami za eno leto vnaprej in bolj natančno določeno za naslednje 3 mesece. Ko ste to naredili, si postavite jasne in realistične cilje, ki jih je treba doseči v vsakem segmentu in se jih držite. Spoznali boste, da pridobite zelo učinkovite informacije za nenehno izboljševanje vaših emailov.
Pogosta napaka št. 2: nepravilna segmentacija mailov
Razdelite vašo podatkovno bazo, upoštevajte različne okuse in možne potrebe, da boste tako pošiljali najbolj ustrezno e-pošto tistim, ki želijo več informacij.
Profesionalna orodja za upravljanje email marketinga (o njih in njihovem pomenu bomo spregovorili kasneje) vam omogočijo, da kontaktne podatke razdelite glede na veliko različnih dejavnikov: starost, kraj bivanja, spol, interesi, število opravljenih nakupov in tako naprej. Zato izkoristite vse te informacije in čim bolj izkoristite vaše marketing kampanje po e-pošti.
Pogosta napaka št. 3: mail niso personalizirani
Kot smo pripomnili v drugih člankih o email marketingu, ko načrtujete strategije email marketinga za e-trgovine, je treba emaile, ki se jih pošilja uporabnikom, kar najbolj personalizirati tako, da bodo prejeli samo informacije, ki jih najbolj zanimajo.
Nekaj primerov orodij, ki jih lahko uporabljate za personalizacijo emailov:
- Polja so prilagojena potrebam kupca: orodja omogočajo, da vsak prejme email s svojim imenom v zadevi ali v besedilu e-pošte. Dokazano je, da je odstotek odprtih emailov večji, če prejemnik vidi svoje ime v vrstici z zadevo.
- Avtomatski emaili: programiranje emailov tako, da se jih avtomatsko pošilja kupcem, ki nato opravijo določeno akcijo, ustvarja zelo uporaben občutek personalizacije. Če uspemo personalizirati še kakšno od polj v teh emailih, je to še toliko bolje.
- Pomembni podatki: v zvezi s prejšnjo točko, razporejanje personaliziranih emailov glede na rojstni dan, obletnico prvega nakupa ali kakršen koli drug edindstven datum za vsakega kupca, pomveča možnosti, da se bo ta kupec vrnil in ponovno opravil nakup.
Pogosta napaka št. # 4: kupovanje baz elektronskih naslovov
Naslednja zelo pogosta napaka pri strategijah email marketinga je kupovanje baz e-poštnih naslovov.
Razen dejstva, da lahko storite kaznivo dejanje, če seznam naslovov ne izpolnjuje zahtev zakona o varovanju podatkov, se bo najverjetneje zgodilo, da nikogar na seznamu ne bo res zanimalo kaj jim ponujate, in to bo najbrž povrzočilo stroške, ki jih ne boste mogli pokriti.
Idealen pristop je oblikovanje svoje lastne podatkovne baze od začetka, z relevantnimi podatki, ki jih imate o vsakem kupcu, in da jim na tej osnovi pošiljate zanimiva in uporabna e-poštna sporočila. Samo v tem primeru bo vaša email marketing strategija uspešna.
Pogosta napaka št. #5: uporaba neustreznih orodij
Email marketing platforme so v veliko pomoč pri takšni strategiji, vendar pa je ena od najbolj pogostih napak, ki jih naredijo posebej majhna podjetja, uporaba generičnih email platform (Hotmail, Yahoo ali Gmail) za masovno pošiljanje emailov.
Razen tega, da ne dajejo vtisa velike profestionalnosti, pošiljanje poslovnih emailov z naslova “business@gmail.com” daje klientu vedeti, da je zelo verjetno, da bodo takšni emaili končali kot spam oziroma v kategoriji neželene pošte.
Profesionalna orodja, poleg tega da z njimi izdelani emaili ne bodo končali kot spam, imajo veliko zelo uporabnih funkcionalnosti, kot so avtomatska adaptacija na različne mobilne naprave, vzorce predlog, ki jih je zelo enostavno uporabitii, in zelo natančne sisteme organizacije za baze podatkov in statistiko.
Pogosta napaka št. #6: izbira nepravilne zadeve in pošiljatelja
Vrstica z zadevo odraža eno od najbolj pomembnih izbir glede kampanje email marketinga. Določiti mora vsebino e-poštnega sporočila in izpolniti več zahtev:
- Dolžina: prostor v vrstici z zadevo je omejen in v splošnem ne bi smel presegati 50-60 znakov, saj bi ga lahko email strežniki skrajšali, če je daljši.
- Vsebina: so ključne besede in znaki, ki jih filtri zaznajo in bodo povečali verjetnost, da bodo emaili končali v spamu: seks, brezplačno, pretirana raba klicajev ali velikih tiskanih črk. Skušajte ne preveč uporabljati teh besed, če 44Try not to use these types of words if you do not want your domain to end up on spam blacklists.
- Pošiljatelj: vrstica z zadevo ni edina stvar, ki lahko veliko naredi, tudi uporaba imena ali e-poštnega pošiljatelja, ki je znan, bližnji in/ali človek lahko nudi zaupanje, ki ga iščemo.
- Nenavadnosti: vrstica z zadevo, ki sproži vprašanje ali zanimanje daje boljše rezultate kot tista, ki odgovori na vprašanje ali je prazna.
Hkrati z izbiro najboljše mogoče vrstice z zadevo, je dobro tudi vključiti zanimivo “besedilo za predogled”. To pomeni besedilo, ki se pojavi takoj pod vrstico z zadevo.
Pogosta napaka št. #7: pomanjkanje analize in spremljanja
Ignoriranje statistike in nepreverjanje učinkovitosti posamezne email marketing kampanje je še ena zelo pogosta napaka. Kot pri prvi točki tega članka, kjer smo govorili o načrtovanju in organiziranju ciljev, vam v zadnji točki priporočamo, da analizirate ali so bila z vašimi emaili pričakovanja dosežena ali ne.
Na kaj naj se osredotočimo? Vsaka spletna trgovina si mora postaviti svoje lastne cilje in merljive dejavnike, vendar pa je nekaj tudi splošnih: stopnja odpiranja emailov, število izbrisanih emailov, kliki na povezave in direktni nakupi.
Za zaključek, če želite prehiteti konkurenco in doseči pozitivne rezulate, si morate zapomniti te pogoste napake, in ustrezno vložiti svoj čas in denar v učinkovite strategije email marketinga.