Share This Article
Zistite, prečo je vyhľadávanie kľúčových slov pre SEO webu vášho elektronického obchodu tak dôležité. Predstavíme vám niektoré nástroje a niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať kľúčové slová pre vašu firmu.
V čom vyhľadávanie kľúčových slov spočíva?
Vyhľadávanie kľúčových slov je jedným zo základných postupov v rámci stratégie SEO. V prípade elektronického obchodu sa jedná o jednoduchý spôsob, ako zistiť, ktoré výrazy potenciálni zákazníci používajú na nájdenie produktov, ktoré predávate.
Vyhľadávanie kľúčových slov je nevyhnutné aj pre vytvorenie kampaní s platbou za kliknutie (SEM). Preto je nájdenie správnych kľúčových slov a ich správne zakomponovanie do obsahu webu kľúčovým faktorom pre úspešnú stratégiu SEO pre web aj pre kampane SEM.
Prečo je vyhľadávanie kľúčových slov dôležité?
Pri zadaní hľadaného výrazu sa Google rozhodne, ktoré výsledky sú pre užívateľov najužitočnejšie, a webové stránky, ktoré priamo súvisia so zadaným dotazom, zobrazí v určenom poradí. Toto poradie vypočítavajú algoritmy, ktoré rozhodujú o tom, ktorý web zadanému dotazu zodpovedá najviac. To je hlavný dôvod, prečo by ste si na výbere kľúčových slov mali dať čo najviac záležať, aby vyhľadávače vedeli, že dotazy zadané užívateľmi zodpovedajú tomu, čo ponúkate na svojich webových stránkach. V ideálnom prípade sa vaše stránky zobrazujú na prvej stránke vyhľadávania Google medzi prvými výsledkami.
Umiestnenie na prvej stránke vyhľadávania Google medzi prvými výsledkami je veľmi dôležité, pretože podľa najnovšej štúdie organizácie Chitika také webové stránky získajú viac ako 90 % návštev a prvé tri zobrazené weby 60 % návštev.
Prečo je vyhľadávanie kľúčových slov pre internetové obchody tak dôležité?
Vyhľadávanie kľúčových slov hrá u internetových obchodov dôležitejšiu úlohu než u iných firiem. Do značnej miery totiž určuje štruktúru či organizáciu webových stránok, pretože elektronické obchody mávajú väčší počet stránok ako bežné weby. Ak kľúčové slová nevyhľadáte poriadne, štruktúra vášho webu nebude vyhovovať potrebám užívateľa a nedosiahnete dobrého organického umiestnenia vo vyhľadávačoch.
Z tohto dôvodu je vyhľadávanie kľúčových slov pre weby elektronických obchodov jedným z najdôležitejších faktorov, pretože kľúčové slová definujú stránky, sekcie, kategórie a názvy položiek.
Pokiaľ vo svojom e-shope predávate napríklad parfumy a kozmetické výrobky a pomocou vyhľadávania kľúčových slov zistíte, že slová ako riasenka či rúž sú užívateľmi vyhľadávané veľmi často, bude potrebné, aby ste podľa týchto pojmov vytvorili kategórie webu.
Ak to urobíte správne, bude pre vás jednoduchšie dostať sa do hornej časti stránky s výsledkami vyhľadávania Google, ak potenciálni zákazníci hľadajú produkt, ktorý vo vašom e-shope predávate. Podľa vášho umiestnenia sa potom odvíja aj výška ziskov či prípadných strát.
Ako kľúčové slová vyhľadávať
Užitočné nástroje
Našťastie je k dispozícii množstvo nástrojov, ktoré vám s hľadaním kľúčových slov pomôžu. Uvedieme tie najdôležitejšie:
Google Autosuggest
Jedná sa o najjednoduchší a najlogickejší nástroj. Ide o jednu z funkcií Googlu, ktorá na základe popularity najžiadanejších výrazov navrhuje ďalšie kľúčové slová k dotazu, ktorý zadáte do vyhľadávacieho poľa. Dochádza k tomu vždy, keď do vyhľadávania Google zadáte nejaký výraz. Keď to napríklad bude kľúčové slovo krém na tvár, zobrazí sa toto.
Semrush
Jedná sa o jeden z najznámejších nástrojov s intuitívnym a jednoduchým rozhraním. Jediné, čo musíte urobiť, je zadať kľúčové slovo do vyhľadávača. Automaticky vám ponúkne súvisiace kľúčové slová, ktoré potom môžete vložiť do obsahu a štruktúry webu. Nevýhodou je však cena, je vcelku drahý. Môže sa vám však vyplatiť v prípade, že ho bude pravidelne využívať. Ak si myslíte, že by ste ho nevyužili, bude lepšie vybrať si nejaké iné bezplatné alebo lacnejšie aplikácie.
Ahrefs
Tento nástroj je používaný predovšetkým pre detekciu odkazov, avšak v poslednom čase do neho boli pridané nové funkcie, a navyše obsahuje dobrú databázu. Jeho vyhľadávač kľúčových slov je preto skvelou voľbou pre hľadanie súvisiacich kľúčových slov.
Keyword Planner
Toto je oficiálny nástroj spoločnosti Google. Prístup k nemu získate, ak si aktivujete účet Google AdWords. Nastavenie nástroja je veľmi jednoduché, stačí vybrať možnosť Vyhľadanie nových kľúčových slov pomocou frázy, webu alebo kategórie. Keď potom vyhľadávate, môžete si zvoliť jazyk a oblasť.
Plánovač kľúčových slov vám zobrazí objem vyhľadávaných dotazov a ďalších súvisiacich kľúčových slov. Prezradíme vám jeden trik, ktorý v tomto nástroji môžete použiť na zobrazenie kľúčových slov konkurencie. Stačí zadať adresu URL konkurenta do daného poľa. Týmto spôsobom môžete zistiť, ako dané kľúčové slová fungujú u neho.
Tipy pre vyhľadávanie kľúčových slov
Než začnete kľúčové slová pre váš internetový obchod vyhľadávať, mali by ste si prejsť rad pojmov súvisiacich s dôležitými parametrami a rôznymi procesmi a pokúsiť sa im porozumieť.
- Kľúčové slová: Môžu mať podobu slov aj slovných spojení. Musí ísť o rad výrazov, ktoré popisujú obsah webu vášho elektronického obchodu.
- Objem vyhledávaní: Priemerný počet vyhľadávaní daného kľúčového slova za jeden mesiac. Kľúčové slová možno rozdeliť do troch skupín:
- Hlavné: Veľmi všeobecné slová s vysokým objemom vyhľadávaní a veľkou konkurenciou. Napríklad “krémy”.
- Stredne dlhé: Slová, ktoré sú špecifickejšie, ale ešte dostatočne vśeobecné. Napríklad “pleťové krémy”.
- Dlhé: Takéto sú pre vás najdôležitejšie. Sú oveľa špecifickejšie a existuje u nich väčšia pravdepodobnosť, že privedú návštevníkov, ktorí u vás nakúpia. Naviac je u nich nižšia konkurencie. Napríklad “pleťové krémy proti starnutiu”.
- Konkurencia: Okrem objemu vyhľadávania je dôležité mať prehľad aj o konkurencii pre vybrané kľúčové slová. Dôvodom je to, že aj keď sú kľúčovými slovami pre vaše podnikanie, konkurencia môže byť príliš silná na to, aby vybrané výrazy fungovali dobre. Preto musíte s vybranými slovami správne pracovať a mať trpezlivosť, pretože výsledky sa prejavia až v strednodobom či dlhodobom horizonte.
Kam kľúčové slová vložiť?
Aby kľúčové slová fungovali dobre, bude potreba je správne umiestniť na web vášho internetového obchodu, napríklad do rôznych štítkov, na základe ktorých sa tvorí SEO webu: názov, popis, podnadpisy (H1, H2 a pod.), značky obrázkov a zobrazený textový obsah.