Share This Article
SEO webu (čiže interné SEO) hrá zásadnú úlohu pri zlepšovaní umiestnenia online obchodu vo vyhľadávačoch. V tomto článku si prejdeme niektoré z najdôležitejších postupov.
Ak chcete na svoje stránky prilákať viac návštevníkov, a zvýšiť tak výsledný objem predaja, musíte vziať do úvahy všetky potenciálne kanály, z ktorých k vám prichádzajú.
Jeden z týchto kanálov je organický (pochádza zo zadávania vyhľadávacích dotazov na Googlu). Najlepšou stratégiou pre zvýšenie organickej návštevnosti je optimalizácia webu vášho internetového obchodu, inými slovami optimalizácia všetkého, čo na ňom nájdeme.
V tomto úvodnom príspevku si predstavíme kľúčové postupy pre účinnú optimalizáciu dropshippingových či elektronických obchodov všeobecne. Pusťme sa do toho.
Čo je interné SEO a čo môže dropshippingovému obchodu priniesť?
Hneď na začiatku si treba uvedomiť, v čom interné SEO vlastne spočíva a ako u elektronických obchodov funguje. Cieľom interné optimalizácie webu pre vyhľadávače (v tomto prípade webu internetového obchodu) je vytvoriť webovú stránku, ktorá je pre vyhľadávače (samozrejme zvlášť pre Google) priateľskejšia a ľahko čitateľná.
Optimalizačný proces sa zameriava hlavne na vytvorenie jasného, čistého a usporiadaného zdrojového kódu, ktorý robotom Google uľahčuje jeho čítanie aj analýzu. Treba tiež pracovať s radom ďalších parametrov, ktoré môžu zvýšiť hodnotenie vášho dropshippingového obchodu.
Správne vykonané interné SEO má preto pre váš dropshippingový obchod veľký význam, pretože vám dáva väčšiu viditeľnosť na internete, a teda aj väčšiu pravdepodobnosť získania návštev z organického vyhľadávania.
Položme si teda zásadnú otázku: Ako na stránkach vášho e-shopu optimalizáciu vykonať? V tomto príspevku vás zoznámime s najdôležitejšími úlohami, ktoré bude treba splniť, aby vyhľadávače vášmu internetovému obchodu lepšie rozumeli, a ponúkneme vám aj ďalšie možnosti, ako zlepšiť jeho umiestnenie vo vyhľadávaní. Zoberme to ale poporiadku.
Krok 1: Výber kľúčových slov pre obchod
Než začnete na webe dropshippingového obchodu vykonávať zmeny, musíte zistiť, ktoré kľúčové slová alebo vyhľadávacie dotazy súvisiace s vaším obchodom zákazníci na Googlu vyhľadávajú.
Ak napríklad vo svojom online obchode predávate dámske, pánske a detské topánky, mali by ste zistiť, či užívatelia vo vyhľadávaní Google hľadajú topánky pomocou výrazov “dámske topánky”, “topánky pre ženy” alebo “ženské topánky”. Akonáhle si toto ujasníte, bude potrebné tieto kľúčové slová použiť v rôznych prvkoch webových stránok. Poďme sa na to pozrieť podrobne.
Ako kľúčové slová zvoliť? Existujú rôzne techniky a nástroje, ktoré vám s výberom kľúčových slov pomôžu. Kliknutím na odkaz zistíte všetky podrobnosti.
Na záver tejto časti sme si nechali jeden užitočný tip. SEO pre e-shopy sa prakticky nijako nelíši od SEO pre iné typy webov na internete, ale nájdeme isté malé rozdiely, ktoré môžu byť pre získanie vyššieho objemu predaja životne dôležité. Preto by ste pri vyhľadávaní kľúčových slov mali uprednostňovať tie, ktoré vykazujú najväčší potenciál pre váš obchod. Napríklad “kúpiť dámsku obuv” alebo “lacná pánska obuv”.
Krok 2: Meta značky a ďalšie triky pre optimalizáciu kódu
V zdrojovom kóde všetkých e-shopov na internete nájdete rôzne značky, ktoré môžete (a mali by ste) upravovať a optimalizovať. Každá stránka, sekcia alebo položka tovaru vo vašom dropshippingovom obchode má vlastné značky, takže ideálnym postupom je optimalizovať jednu po druhej a vždy prihliadnuť k hlavnému kľúčovému slovu každej stránky zvlášť.
Čo sú tieto značky zač? V článku o používaní značiek SEO pre optimalizáciu webu to vysvetľujeme podrobne, ale uvedieme tu aspoň základy:
- Názov: Toto je najdôležitejšia značka. Stručne popisuje obsah stránky a je to prvá vec, ktorú Google číta pri indexácii, aby pochopil, o čom stránka je.
- Popis: Toto je značka, ktorá tiež popisuje stránku, sekciu alebo položku z katalógu, ale trochu podrobnejšie ako názov. Názov a popis musia byť napísané tak, aby zohľadňovali kľúčové slová pre SEO a súčasne boli pre užívateľov atraktívne, pretože tieto texty sa zvyčajne vo výsledkoch vyhľadávania Google zobrazujú najviac.
- Nadpisy: Tieto prvky sú súčasťou obsahu každej stránky, sekcie alebo položky z katalógu, na základe ktorých Google tiež získava informácie o všeobecnom téme vašich stránok. Mali by byť napísané tak, aby obsahovali dôležité informácie v kombinácii s kľúčovými slovami pre SEO.
Už ste sa do optimalizácie značiek pustili? Pokračujte v čítaní a zistíte, ako z vášho dropshippingového obchod urobiť užívateľsky príjemný web.
Krok 3: Práca na obsahu a obrázkoch v rámci internej SEO
Písomný obsah, obrázky produktov, stránok a sekcií by ste tiež do internej optimalizácie mali zahrnúť.
Písomný obsah je súbor textov, ktoré tvoria webovú stránku alebo internetový obchod, takže máte perfektnú príležitosť vložiť viac hlavných kľúčových slov, ktoré ste pre váš web zvolili. Ak napríklad optimalizujete položku z katalógu (napríklad červené dámske topánky) a kľúčové slovo pre tento produkt je “červené dámske topánky”, tento výraz je potrebné zahrnúť do značiek aj do textov.
Obrázky by nemali byť ponechané neoptimalizované. Google analyzuje aj značky pre obrázky, takže na to pri optimalizácii webu myslite.
Potrebujete viac informácií o tom, ako obrázky na webe optimalizovať? Stačí kliknúť na odkaz.
Krok 4: Štruktúra interných odkazov
Na záver sme si nechali kľúčový faktor pre vyhľadávač Google. Ide o spôsob prepojenia informácií na webe.
Je nevyhnutné, aby štruktúra sekcií, podsekcií a produktov v dropshippingovom obchode bola taká, aby sa užívatelia (a samozrejme tiež Google) mohli pomocou interných odkazov ľahko a intuitívne presúvať medzi jednotlivými stránkami.
Ako vytvoriť dobrú štruktúru webu? V našom príklade on-line obchodu s obuvou by vyzerala asi takto:
Domovská stránka
Dámske topánky
Čižmy
Produkt 1
Produkt 2
…
Členkové topánky
Produkt 1
Produkt 2
…
Tenisky
Produkt 1
Produkt 2
…
Topánky na podpätku
Produkt 1
Produkt 2
…
Chcete získať podrobnejšie informácie o štruktúre interných odkazov? V článku, ktorý sme tejto téme venovali, nájdete všetko potrebné.
Predstavili sme si základné postupy pre interné SEO e-shopu. Zmeny je potrebné vykonávať postupne a overovať si, ako Google reaguje a ako stránky umiestňuje v organickom vyhľadávaní. Keď budete výsledky analyzovať, uľahčíte si prácu!