Share This Article
SEO optimalizácia je vlastne súborom rôznych techník a postupov, ktoré môžu ovplyvniť umiestnenie webu vo vyhľadávačoch. Existuje preto celý rad akcií a stratégií, ktorých správnym použitím môžete vyhľadávači napovedať, že má vyhľadávací dotaz prepojiť s vaším webom alebo internetovým obchodom. Výsledkom potom bude zlepšenie pozície vo vyhľadávaní. Jednou z týchto techník je aj nastavenie správnej stratégie textu odkazov.
V rôznych článkoch na tomto blogu (napríklad o interných spätných odkazoch) sme sa už zmienili o významnej úlohe, ktorú texty odkazov hrajú. Teraz sa ale pustíme do oveľa väčšej hĺbky a povieme si niečo o ich vlastnostiach a významu.
Čo vlastne text odkazu je?
Text odkazu je bežný text, pod ktorým je schovaný odkaz. To znamená, že slová alebo slovné spojenia (zvyčajne podčiarknuté) obsahujú odkaz a možno na ne kliknúť. Príklad: Keď napíšeme, že BigBuy je poskytovateľ dropshippingu, tieto dve slová (poskytovateľ dropshippingu) budú textom pre odkaz. Texty odkazov sú užitočné pre odkazovanie na vlastný web aj iné weby. V kóde HTML to bude vyzerať takto:
V BigBuy predávame <a href=”https://www.bigbuy.eu/sk/dropshipping-obchod.html”>dropshippingové obchody</a>
Tu je viditeľným textom odkazu spojenie “dropshippingové obchody”. Google ho zaznamená a zistí, že odkaz vedie na stránku, ktorá sa týka dropshippingu. Ak sa na internete bude vyskytovať veľké množstvo odkazov na náš web s textom “dropshippingový obchod”, Google pochopí, že tento web je relevantný pre túto tému, a zlepší jeho umiestnenie.
Skúsme teraz ale ako text odkazu zvoliť niečo iné:
Informácie o dropshippingu nájdete <a href=”https://www.bigbuy.eu/sk/dropshipping-obchod.html”>tu</a>
V tomto prípade je textom odkazu slovko “tu”. Google nedostane žiadnu informáciu, na akú tému odkaz vedie. Čo sa teda umiestnenia vo vyhľadávaniu týka, tento odkaz nemá žiadnu hodnotu. O tom si však povieme neskôr.
Zhrňme si doterajšie poznatky. Text odkazu je kľúčovým prvkom pri získavaní návštevníkov webu a zlepšovaniu jeho vnútornej navigácie. Najvýraznejšiu úlohu však zohráva pri poskytovaní informácií Googlu o skutočnom obsahu odkazu. Rôzne odkazy teda budú mať rôznu hodnotu.
Do každej stránky textu odkazu nejaké kľúčové slovo
Texty odkazov, ktoré vedú na vaše webové stránky alebo e-shop, nemusia byť vždy rovnaké a nemusia viesť na rovnakú adresu URL, napríklad domovskú stránku. V ideálnom prípade by každá zo stránok vášho webu mala mať priradené kľúčové slovo, ktoré budete používať v texte odkazu v prípade, že na ňu budete chcieť odkázať, a to v rámci vášho webu (interné SEO), aj mimo neho (externý SEO) .
Druhy textov odkazov
Odkazy sa od seba líšia, a preto rozlišujeme rôzne typy textu odkazov:
- LSI (s kľúčovými slovami): Tento typ sme si už predstavili. Používa sa najviac. Skratka znamená Latent Semantic Indexing a v podstate sa jedná o prepojenie kľúčového slova a cieľového webu. Ak napríklad váš internetový obchod predáva dámske topánky, bude ideálny text odkazu obsahovať niektoré z týchto slovných spojení – dámska obuv, predaj dámskej obuvi atď.
- Značkový (Brand): V tomto prípade sa používa presný názov online obchodu. Napríklad BigBuy.
- Všeobecný: Ide o najmenej odporúčaný typ pre externé SEO. Ako sme už videli, odkazovanie pomocou slov “kliknite sem” alebo “ďalšie informácie” a pod. Googlu žiadne informácie o obsahu webu neodošle.
- URL: Jedná sa o odkaz využívajúci adresu URL webu. Napríklad https://www.bigbuy.eu/. Tento typ neodporúčame z estetických dôvodov (v texte nevyzerá pekne). Nie je ani vhodný v súvislosti so SEO optimalizáciou, pretože aj tento druh odkazu neoznámi Googlu žiadne informácie.
- Obrázkový: Často má odkaz formu fotografie alebo obrázku. V takom prípade môžete pridať kľúčové slovo podľa vlastného výberu do adresy URL alebo alternatívneho textu. Má veľký vplyv na umiestnenie vo vyhľadávačoch.
Časté chyby
Aby to všetko nebolo tak jednoduché, občas môžu mať texty odkazu aj negatívny vplyv na umiestnenie vo vyhľadávačoch, ak ich nebudete používať správne.
Môže k tomu dôjsť napríklad v prípade, keď Google zistí, že veľké množstvo textu odkazov je rovnaké (má rovnaké kľúčové slová), a môže ich považovať za spam.
Nástroje pre správu textu odkazov
Možno zistiť, koľko externých odkazov na vaše webové stránky alebo e-shop sa na celom internete nachádza. Existujú rôzne nástroje, s ktorých pomocou môžete overiť a kontrolovať, koľko typov textu bolo použité, a z toho potom odvodiť, čo Google o vašich webových stránkach vie.
Odporúčame nástroj Ahrefs (určite ste si všimli, že názov je rovnaký ako HTML značka pre text odkazu). Poskytuje celý rad funkcií, medzi ktorými nájdete jednu venovanú priamo texte odkazov, ktorá vám ponúkne napríklad tento druh informácií:
Môžete si tak zobraziť text odkazu, ktorý pre váš web používate vy aj ostatné weby, a otestovať, či všetko funguje správne. Ak nie, môžete sa na dané weby vždy obrátiť. Nie všetky presvedčíte, aby text odkazu na váš web opravili, ale u niektorých určite uspejete.
Vplyv textu odkazu na SEO
Už teda poznáme všetky za a proti a môžeme si teda znovu zdôrazniť kľúčovú úlohu textu odkazov v SEO. Zapamätajte si najmä tieto body:
- Pomáhajú Googlu pochopiť obsah vášho webu. Používaním určitého textu odkazu pre určitú časť webu pomôžete vyhľadávači pochopiť, že dané slová sa vzťahujú ku konkrétnej stránke, čo jej automaticky zlepší umiestnenie v organickom vyhľadávaniu.
- Zvyšujú počet zobrazení stránok a čas na nich strávený. Interné odkazy na web, blog alebo internetový obchod napomáhajú k tomu, že užívateľ bude mať prístup k väčšiemu množstvu obsahu jednoduchým kliknutím na rôzne odkazy. Zvýšite počet navštívených stránok, čas na nich strávený a tiež pozitívne ovplyvníte hodnotenie vašich stránok algoritmami Googlu.
Určite ste si všimli, že problematika textu odkazov je zložitejšia, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ich správne použitie vám ale môže zaručiť lepšiu pozíciu nielen v organickom vyhľadávaniu, ale aj z hľadiska SEO optimalizácie.