Share This Article
Ak máte v pláne založiť si online obchod, v tomto článku vám dáme návod, ako to urobiť. Vytvorili sme tiež ďalších 50 informačných článkov pre začínajúcich elektronických obchodníkov!
Ak prevedieme percenta na eurá, je to takmer 6 miliárd eur utratených za nákupy na internete. Nezdá sa, že by sa tento trend v dohľadnej dobe mal nejako meniť, takže podrobné informácie o tom, ako založiť vlastný e-shop, hľadá čoraz viac ľudí.
BigBuy je dropshippingovým dodávateľom a spolupracuje teda so stovkami zákazníkov, ktorí majú svoje vlastné e-shopy. Poznáme ich potreby a problémy, s ktorými sa každý deň stretávajú. Pretože je chceme vo všetkých aspektoch internetového obchodovania podporovať, pripravili sme túto príručku, v ktorej by sme sa chceli venovať hlavným problémom, ktoré môžu nováčikov na poli internetového obchodu stretnúť. Pusťme sa do toho.
Vytvorenie on-line obchodu krok za krokom
KROK 1: Výber obchodného modelu
Mnoho ľudí, ktorí sa rozhodnú založiť si internetový obchod, tento krok preskočí. My sa mu ale venovať budeme, pretože je to jedna zo zásadných vecí. Ak svoj e-shop a zisky z neho chcete brať vážne, je to skutočne tá prvá vec, ktorú by ste mali urobiť. Neviete, ako na to? To nevadí. Výber obchodného modelu môže byť veľmi jednoduchý, stačí si vytvoriť plán. Plánom sa rozumie stránka so základnými informáciami o tom, ako váš e-shop bude fungovať. Na jej základe sa potom môžete rozhodnúť, čím začať. Aké obchodné modely teda v oblasti internetového obchodu fungujú? Aj keď vďaka digitálnej revolúcii ich počet stále rastie, vybrali sme pre vás tri hlavné:
- B2C (Business To Consumer): Jedná sa o najrozšírenejší model, v ktorom budete predávať koncovému zákazníkovi. Obchody Asos, Media Markt alebo El Corte Inglés sa zaoberajú iba B2C obchodovaním. Takmer všetka literatúra o e-shopoch a online marketingu je zameraná práve na tento obchodný model.
- B2B (Business To Business): Internetový obchod B2B je ten, ktorý predáva iným spoločnostiam. To sme napríklad my, BigBuy. Ponúkame tovar k veľkoobchodnému odberu a hľadáme zákazníkov, ktorí potom náš tovar chcú predávať vlastným zákazníkom.
- C2C (Consumer To Consumer): Model C2C pred vznikom internetu prakticky neexistoval. Tento obchodný model, nazývaný tiež P2P (“peer to peer”), používajú firmy ako Airbnb alebo BlaBlaCar. Umožňujú vzájomný kontakt jednotlivcom a zvyčajne si za každú transakciu účtujú províziu.
Aký model si pre e-shop teda vybrať? Ak chcete len predávať výrobky alebo služby, môže to byť buď B2C, alebo B2B (alebo dokonca obaja). Alebo proste môžete len zákazníkom umožniť, aby medzi sebou vzájomne komunikovali, a použiť model C2C.
V tejto fáze budete musieť premyslieť zopár vecí, z ktorých najdôležitejší bude zdroj vašich príjmov. Budete musieť zistiť, aké náklady váš obchod bude mať, aký objem tovaru máte v pláne predávať a kedy sa dostanete cez onú magickú hranicu, kedy prejdete zo straty do zisku.
Internetový predaj bez skladovania zásob
Keď sa niekto rozhodne, že si založí internetový obchod, a vykoná analýzu nákladov a výnosov, narazí zvyčajne na problém – čo robiť so všetkými tými zásobami tovaru? Obchodov, ktoré ponúkajú služby, sa to netýka, ale ak je váš e-shop určený na predaj predmetov všetkého druhu, musíte vziať do úvahy zásobovaní tovarom, jeho skladovanie a dodávky. Ak kvôli týmto problémom v noci nemôžete pokojne spať, odporúčame vyskúšať dropshipping. Tento model distribúcie je založený myšlienke, že keď si zákazník kúpi niečo vo vašom obchode a vy sa nechcete zaoberať doručením tovaru, veľkoobchod to urobí za vás. Stručne povedané, nebudete sa musieť zaoberať riadením skladových zásob a budete sa môcť venovať predaju samotnému. V článku nižšie nájdete o dropshippingu oveľa podrobnejšie informácie.
Táto fáza obsahuje mnoho úloh a my sa nemôžeme do detailov venovať všetkým: nájsť príhodnú dieru na trhu, začať pracovať na voľnej nohe (alebo nie) a pod. Niečo si o nich povieme v ďalších článkoch. Zatiaľ budeme pokračovať v jednej z najzábavnejších častí práce na novom e-shope: jeho vytvoreniu.
KROK 2: Vytvorenie internetového obchodu
Povedzme, že už ste základné úlohy súvisiace so založením internetového obchodu zvládli: vypracovali ste štúdiu trhu (čo nemusí byť nijako náročné, stačí vykonať niekoľko hĺbkových vyhľadávaní na Googli), ocitli ste sa na voľnej nohe (napríklad ako SZČO), našli ste veľkoobchodného dodávateľa, od ktorého budete dostávať tovar a pod. Pokiaľ máte toto všetko (a pár ďalších vecí) pripravené, môžeme začať pracovať na vlastnom vytvoreniu svojho e-shopu.
Tento článok bude zameraný predovšetkým na tých, ktorí majú v úmysle vytvoriť svoj e-shop od nuly a nezaobstarajú si nejaký na zákazku od inej spoločnosti. Ak ale nie ste technické typy a chcete začať predávať čo najskôr, môžete sa obrátiť na webdesignerov, ktorí sa na e-shopy špecializujú. Ak sa navyše chcete venovať dropshippingu, existujú dodávatelia, ako je napríklad BigBuy, ktorí vám ponúknu už úplne pripravený dropshippingový e-shop synchronizovaný s katalógom veľkoobchodného dodávateľa.
Prvé kroky: Výber hostingu, domény a systému pre správu obsahu
Technická časť budovania elektronického obchodu nemusí byť práve tvrdým orieškom. Ako u každého iného webu musíte najprv nájsť hosting a doménu (teda priestor, v ktorom bude váš e-shop hosťovaný, a názov, pod ktorým sa bude prezentovať). Potom bude potrebné vybrať systém pre správu obsahu (CMS), ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Ak máte pred CMS rešpekt, môžete si vytvoriť vlastný web, ale je to oveľa náročnejšie a nezaobídete sa bez pokročilých znalostí programovania. Vlastný web sa obvykle odporúča len v prípade, že sa chystáte vytvoriť atypický druh obchodu, kde je potrebné nastaviť špecifické procesy, ktoré CMS neponúka. Z nášho pohľadu sú tieto situácie veľmi vzácne a preddefinované šablóny budú oveľa lacnejšie a web budete mať oveľa rýchlejšie. Na trhu je veľké množstvo praktických CMS určených priamo pre e-shopy, ale každý z nich je vhodný pre konkrétny typ obchodu. Poďme si v stručnosti prejsť tie najpoužívanejšie:
- WooCommerce: Nie je to systém CMS sám o sebe, má podobu pluginu pre WordPress. Je to dobré a praktické riešenie pre jednoduché, ale účinné internetové obchodovanie.
- Shopify: Tento softvér je veľmi jednoduchý na používanie a nevyžaduje hlboké znalosti v obore IT ani programovania. Naviac ponúka mnoho rôznych šablón, ktoré možno prispôsobiť všetkým typom obchodov.
- PrestaShop: Najznámejší systém CMS pre e-shopy. Je to jeden z najucelenejších systémov, ktorý umožňuje vytvoriť e-shopy strednej veľkosti. Šablóny a pluginy pre neho vytvárajú vývojári z celého sveta.
- Magento: Najpoužívanejší CMS pre e-shopy, ktoré majú veľký objem návštevníkov a položiek. Nie je úplne najpraktickejší, takže by sme ho odporučili iba v prípade, že očakávate značný objem návštev a predajov.
Po výbere systému CMS a šablóny prichádzajú na rad drobné zmeny dizajnu, konfigurácie platobných metód, vytvorenie kontaktných formulárov a ďalšie úlohy. Nižšie nájdete niekoľko článkov, ktoré vám v tomto smere pomôžu.
- Potrebujem logo na web! 5 dizajnových platforiem, ktoré vám ho pomôžu vytvoriť
- Platobné metódy pre váš online obchod
Nezabudnite na SEO
Nevyhnutnou súčasťou procesu vytvárania internetového obchodu je získanie dobrej pozície na Googli. V súčasnej dobe sú šablóny systémov CMS zvyčajne navrhnuté tak, aby umiestnenie zlepšovali, ale aj tak vás neminú niektoré úlohy, ktoré sa bez vás jednoducho nezaobídu.
SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) má dve úrovne, ako skoro zistíte (alebo ako už viete). Jedna sa vykonáva priamo na webe a druhá mimo neho.
- Prvá úroveň sa vzťahuje na fungovanie webových stránok ako takých, ich štruktúru a obsah (takže sa optimalizácii týchto faktorov môžete venovať sami hneď v prvých dňoch vášho internetového podnikania).
- Druhá úroveň viac súvisí s prevádzkou, ktorá na váš web prúdi: ako je kvalitná, odkiaľ pochádza, koľko ľudí vás odporučilo pod. Má teda viac čo robiť s tým, ako budete svoje webové stránky prezentovať. Možno by sme túto problematiku mali prebrať až v kroku 3. Nebudeme to ale zbytočne komplikovať. Nižšie nájdete veľký výber príspevkov zameraných práve na SEO.
- Úvod do SEO webu: kľúčové postupy pre optimalizáciu stránok e-shopu
- Aké sú značky SEO pre weby a ako ich správne používať?
- Nástroje pre analýzu a vyhľadávanie kľúčových slov
KROK 3: Dostaňte svoj e-shop do povedomia používateľov
Akonáhle je váš e-shop nastavený a pripravený, je na čase dať o ňom svetu vedieť. Táto fáza je pre každý e-shop kľúčová a mnoho blogov a kurzov digitálneho marketingu sa zameriava predovšetkým na to, ako zlepšiť komunikačné kanály. Nemá predsa zmysel vytvoriť internetový obchod, o ktorom nikto nebude vedieť.
Jedna vec je jasná: ak do vášho e-shopu neprídu žiadni zákazníci, nič nepredáte. Takže je potrebné rozbehnúť propagáciu vo vyhľadávačoch a sociálnych sieťach, v médiách alebo tam, kde sa vaši zákazníci vyskytujú. Informácie o tejto fáze správy elektronického obchodu sa prelínajú prakticky celým naším blogom, pretože vám s touto náročnou fázou chceme čo najviac pomôcť. Pripravili sme viac ako 20 článkov na túto tému a zoradili sme ich podľa kategórií:
Kampane v službe Google AdWords a Nákupoch Google
Google je vyhľadávacia a inzertná sieť a rovnako ako Nákupy Google sa stala základným nástrojom pre elektronické obchody (predčila aj sociálne siete). Ak všetko dobre pripravíte a vytvoríte dobré reklamy, môže vám to priniesť vynikajúce výsledky.
Je tu však jeden aspekt, na ktorý by ste nemali nikdy zabudnúť: tento druh reklamy je platený, a akonáhle do neho prestanete investovať, reklamy doslova zmiznú z povrchu zemského. Preto je dôležité používať stratégie SEO súbežne s investíciami do kampaní Google. Ak sa vám podarí získať na Googli výhodnú pozíciu, už nebudete závislí na tom, či platené reklamy používate alebo nie. Kampane na Googli musíte neustále dotovať, ak chcete byť vidieť. Je skrátka potreba tieto dve techniky propagácie správne vyvážiť.
Nechajme túto problematiku teraz chvíľu bokom. Ak sa o programe AdWords a Nákupoch Google chcete dozvedieť viac, určite si vyberiete nejaký z našich článkov, ktorý sa týmto témam venuje:
Kampane AdWords: Vyhľadávacia a Obsahová sieť
- Kampane platené podľa počtu kliknutí: Ako využiť Google AdWords pre svoj e-shop – Sprievodca AdWords (časť I)
- Ako konfigurovať AdWords, Tipy pre vás – Sprievodca AdWords (časť II)
- Slovníček AdWords: pojmy a základné princípy pre začiatočníkov – Sprievodca AdWords (časť III)
Nákupy Google
- Ako fungujú Nákupy Google? Sprievodca Nákupmi Google a predajom tovaru (časť I)
- Optimalizujte svoj dropshippingový obchod a začnite predávať cez Nákupy Google – Sprievodca Nákupmi Google
Aktivita na sociálnych sieťach
Sociálne siete sa prepíjajú hlbšie a hlbšie do spoločnosti, stávajú sa súčasťou každodenného života a hrajú významnú úlohu ako pokročilé reklamné nástroje pre firmy. Sociálnu sieť pre svoje aktivity je potrebné vyberať v závislosti od druhu e-shopu a typu zákazníkov, na ktoré cielite. Ak predávate dámsku obuv, bude to napríklad Instagram. Sieť LinkedIn nie je v tomto smere prakticky použiteľná (ak samozrejme nehľadáte ľudí pre svoj tím).
Na našom blogu sme sa už niekoľkokrát zmienili o tom, ako z rôznych sociálnych sietí vyťažiť maximum a ako predstaviť váš e-shop čo najvyššiemu počtu ľudí. Na sociálnych sieťach by nemalo byť primárnym cieľom len získavanie nových používateľov, ktorí vašu stránku či profil budú sledovať. Mali by ste sa snažiť o posilnenie brandingu (pokiaľ sa počet priaznivcov vašej firmy na Facebooku zvýši zo 100 na 10 000, potom sa povedomie o značke rozhodne posilní). Toto zlepšenie vám ale bude k ničomu, ak sa úmerne nezvýšia aj tržby. Sociálne siete sú predajným nástrojom, rovnako ako webové stránky. Ak sa vám nepodarí pretaviť vaše úsilie do zisku, ich použitie stráca zmysel.
- Ako používať sociálne siete pre online podnikanie
- 4 nástroje pre sociálne siete, ktoré vám uľahčia život
- Inzercia na Facebooku: Začíname s reklamami na Facebooku (časť I)
E-mailový marketing: Nástroj, ktorý možno používať neustále
Aj keď sa na to vaša e-mailová schránka nemusí moc tváriť, e-mailový marketing je stále účinným predajným nástrojom. U e-shopov to platí dvojnásobne. Umožňuje vám zasielať informácie o novinkách, rôznych ponukách a ďalších udalostiach vašim zákazníkom (aj tým potenciálnym).
Hoci ho používa čoraz viac firiem, máloktorá z nich využíva možnosť personalizácie týchto e-mailov. Aby sa vaši zákazníci nenudili a potom sa z odberu neodhlásili, mali by ste svoje e-maily prispôsobiť tak, aby boli zaujímavé a obsahovali relevantné informácie. Segmentácia je v rámci online marketingu kľúčová, najmä v e-mailových kampaniach.
- E-mailový marketing pre e-shopy – najdôležitejší prvok digitálneho marketingu
- Ako navrhnúť efektívnu stratégiu e-mailového marketingu pre e-shop
- Ako sa dostať svojim zákazníkom do doručenej pošty?
KROK 4: Výpočty, analýzy a zmeny
Jedným zo základných pravidiel digitálneho marketingu je nutnosť merať všetko, čo sa dá. Doby, kedy spoločnosti investovali obrovské sumy do televíznych a rozhlasových kampaní, kde bolo ťažké vypočítať ich návratnosť, sú neodvratne preč. Teraz je možné merať všetko možné, takže informácie o návratnosti investícií máte vždy na dosah ruky.
Pri vytváraní internetového obchodu môžete využívať nástroje pre analýzu prakticky u každého aspektu kampane. Najdôležitejšie informácie však získate najmä z vášho webu. Dokonalým nástrojom pre analýzu webu je Google Analytics. Technologický gigant ponúka bezplatnú službu, ktorá vám umožní mať prehľad o všetkom, čo sa na vašich webových stránkach deje.
Oceňované e-shopy sú si vedomé dôležitosti merania akcií používateľov. Prejdite si päť príspevkov, ktoré sa analýzou údajov zaoberajú.
- Služba Analytics a jej využitie pre váš internetový obchod
- Význam konfigurácie e-shopu v Analytics
- Konfigurácia služby Google Analytics v 6 krokoch
KROK 5: Kto chvíľu stál, stojí opodiaľ
Na koniec sme si nechali kľúčovú informáciu. Každý správny e-shop musí byť vždy aktuálny a sledovať posledné trendy. Tento posledný krok by sa mal prelínať všetkými ostatnými. Pri vytváraní internetového obchodu musíte brať do úvahy najnovšie požiadavky trhu, ktorý postupuje stále vpred ohromujúcou rýchlosťou. Nesmiete zostať pozadu.
Môžete sa prihlásiť k odberu príspevkov na našom blogu, sledovať nás na Twitteri alebo si nájsť ďalšie informácie o najnovších trendoch v oblasti elektronického obchodu a digitálneho marketingu. Trochu zariskujte a vyskúšajte nové príležitosti, spustite jednoduché kampane a objavujte nové spôsoby, ako osloviť zákazníkov, ako sa dostať do ich povedomia a ako zvýšiť objem predaja.