Share This Article
V tejto príručke k službe MailChimp sa dozvieme, ako konfigurovať základné parametre kampane a interpretovať dôležité údaje.
MailChimp je dokonalý nástroj, ktorý umožňuje efektívnu správu hlavných úloh e-mailového marketingu: navrhovanie elektronických newsletterov, zasielanie hromadných e-mailov a analýzu výsledkov kampaní.
V tomto úvodnom príspevku si povieme, ako nakonfigurovať základné parametre kampaní a na aké údaje sa zamerať pri analýze ich úspešnosti.
Príprava e-mailu v službe MailChimp
Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že služba MailChimp ponúka tri spôsoby navrhovania newsletterov: ručne, automaticky alebo pomocou vopred navrhnutej šablóny. V čom sa tieto tri spôsoby líšia?
- Ručne: Vytvorenie návrhu vo Photoshope. Tento návrh musí obsahovať kód HTML, aby ho rôzne poštové servery boli schopné prečítať.
- Automaticky: Pomocou šablón, ktoré služba MailChimp poskytuje. Ak sa vo vytváraní grafických návrhov a kódu HTML moc nevyznáte, použite pre svoju e-mailovú marketingovú stratégiu túto možnosť.
- Použitie vopred navrhnutých šablón: Prostredníctvom platforiem alebo webov (ako je napríklad ThemeForest), kde nájdeme množstvo vopred navrhnutých šablón prispôsobených pre MailChimp.
V službe MailChimp možno vytvárať plne prispôsobené šablóny podľa konkrétnych potrieb firmy a používať všetky nepostrádateľné prvky: obrázky, texty, odkazy na sociálne siete, videá a obrázky GIF. Tieto šablóny je možné prispôsobiť všetkým typom mobilných zariadení, takže sa responzivitou vôbec nemusíte zaoberať.
Ako teda v službe MailChimp vytvoriť newsletter?
1. Vyberte typ kampane, ktorú chcete odoslať
K dispozícii sú štyri typy kampaní. Dve z nich však pre nás budú zaujímavejšie než ostatní (vďaka ich vlastnostiam a odhadovaným výsledkom).
- Bežná kampaň: Kampaň vymodelovaná nástrojmi služby MailChimp na základe kódu HTML.
- Testovacia kampaň typu A/B: V rámci tejto kampane budete zasielať podobné e-maily ako u predchádzajúceho typu, ale budete môcť zmeniť niektoré detaily (napríklad farbu tlačidla alebo výzvu k akcii, sprievodný text obrázku a vybrať, či pri výrobku zobraziť cenu). Cieľom je vždy meniť len jeden prvok, aby potom bolo možné objektívne posúdiť, ktorý návrh funguje najlepšie. Niekedy stačí premiestniť výzvu k akcii (napríklad z ľavej strany na pravú) a výsledky e-mailových kampaní sa môžu diametrálne líšiť.
2. Vyberte zoznam príjemcov
Je veľmi dôležité vyplniť všetky políčka správne, aby ste na konci získali čo najpodrobnejší prehľad o výsledkoch kampane. Najprv musíte zadať adresy, na ktoré newsletter chcete zaslať. Zoznamy adresátov možno rôznymi spôsobmi filtrovať.
3. Vyplňte základné informácie o kampani MailChimp
Musíte vyplniť štyri políčka, ktorá vidíte na obrázku. Dve z nich sú ale najdôležitejšie:
- Predmet e-mailu: V článku o vytváraní účinných e-mailov sme si vysvetlili, ako taký predmet najlepšie vybrať.
- Meno odosielateľa: Odosielateľom musí byť skutočná osoba. Ďalšie užitočné informácie nájdete v článku o tom, ako e-mail dostať až do schránky určeného príjemcu.
4. Vyberte štýl šablóny e-mailu
Šablónu môžete síce zmeniť kedykoľvek, ale určite by ste mali vybrať nejakú štandardnú, ktorú si môžete prispôsobiť podľa svojho. Do šedých rámčekov môžete zadať nadpisy alebo obrázky. Riadky potom predstavujú miesto pre text oznámenia.
5. Rozvrhnutie e-mailu v službe MailChimp
V tomto nástroji si môžete zobraziť newslettery tak, ako ich uvidí prijímatelia. Môžete navyše vykonať aj test odoslanie e-mailu a pozrieť sa, ako po zaslaní bude vyzerať. Všimnite si, že v hornej časti sú uvedené dve predvolené vety. Jedna vľavo a druhá vedľa nej. Tá prvá vás vyzýva, aby ste do danej oblasti vložili krátke zhrnutie obsahu e-mailu, a tá druhá vás nabáda k tomu, aby ste ju tiež zmenili a vložili namiesto nej inú vetu v príslušnom jazyku alebo zadali jej preklad, napríklad “Zobraziť e-mail v prehliadači”, ak budete e-mail písať v slovenčine.
Úpravy rozvrhnutia sú veľmi jednoduché, stačí preťahovať moduly z ponuky napravo na miesta, kde sa majú zobraziť. Po pridaní do e-mailu je môžete upraviť, odstrániť alebo duplikovať. Každý modul ponúka rôzne možnosti, ale všetky sú veľmi intuitívne a rýchlo si na tento systém zvyknete.
6. Finalizácia a odoslanie
Blížime sa k poslednému kroku tejto príručky pre MailChimp. Po dokončení e-mailu môžete newsletter kedykoľvek odoslať alebo odoslanie naplánovať na určitý deň a čas. Pred finálnym odoslaním zákazníkom by ste vždy mali vykonať test. Nezabudnite, že ak sa e-mail rozhodnete odoslať neskôr, budete ho môcť kedykoľvek pred odoslaním ešte upraviť.
7. Analýza výkonu kampaní MailChimp
Jednou z veľkých výhod e-mailových marketingových nástrojov, ako je MailChimp, je podrobná analýza výkonu kampaní.
V časti s prehľadmi si môžeme zobraziť niekoľko kritérií, ktoré vám pomôžu optimalizovať ďalšie kampane, akonáhle o príjemcoch e-mailov zistíte viac informácií. Možno si zobraziť napríklad tieto údaje: mieru otvorenia odoslaných e-mailov, čas, kedy je užívatelia otvorili, koľkokrát sa na ne každý užívateľ pozrel, mieru nedoručenia, časti newsletteru, na ktoré používatelia klikli, a ďalšie informácie.
Niektoré z najdôležitejších metrík pre účinnú analýzu:
- Počet odhlásení odberu: Počet užívateľov, ktorí sa po odoslaní e-mailu odhlásili z odberu. Ak je toto číslo vysoké, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či nie je s odchádzajúcimi e-mailami niečo v neporiadku. Obsah nemusí byť dostatočne zaujímavý, alebo môže byť chyba v nesprávnej segmentácii databázy.
- Miera nedoručenia e-mailu: Počítajú sa sem prípady, keď e-mail nemožno doručiť na e-mailovú adresu (či už preto, že je neplatná, alebo kvôli neočakávanej chybe počas odosielania).
- Počet otvorení: Umožňuje zistiť, koľko príjemcov e-maily otvorilo (uvedená je aj hodnota v percentách). Dôležitú úlohu tu zohráva atraktívny predmet e-mailu.
- Kliknutie: Ukazuje užívateľov, ktorí klikli na nejaký odkaz v e-mailu (z počtu účastníkov, ktorí newsletter otvorili).
- Tepelné mapy: Slúžia na analýzu údajov o miestach v e-maile, na ktorých došlo k najväčšiemu počtu kliknutí. Zistíte tak, do akej časti e-mailu používatelia najčastejšie klikajú.
- Služba Google Analytics: MailChimp je možné prepojiť so službou Google Analytics, čo vám umožní vykonávať analýzu kampaní a merať konverzie, ktoré prostredníctvom e-mailových marketingových kampaní získate.
Dúfame, že tento krátky sprievodca službou MailChimp vám v začiatkoch pomôže a že vďaka nemu objavíte vzrušujúci svet e-mailového marketingu. Na rozlúčku pre vás máme ešte jednu radu: neváhajte a e-mailové kampane vyskúšajte. Hlavne ale nezabudnite sledovať a analyzovať ich výsledky.