Share This Article
V tejto príručke si vysvetlíme, čo sú Nákupy Google, ako fungujú a aké výhody môžu vášmu dropshippingovému obchodu priniesť.
Ak vlastníte dropshippingový e-shop, ktorý je synchronizovaný s katalógom BigBuy, alebo ak máte vlastný internetový obchod a e-shop, určite ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, že by ste svoj tovar mohli propagovať na nejakej internetovej reklamnej platforme.
Nákupy Google sú pre dropshippingových dodávateľov skvelou voľbou. Jedná sa o praktický spôsob, ako predviesť svoje produkty a zvýšiť objem predaja. Ako je už z názvu zrejmé, túto službu, s ktorou môžete dosiahnuť fantastických výsledkov, ak reklamné kampane správne nastavíte, samozrejme ponúka technologický gigant Google.
Začnime ale pekne od začiatku: Čo sú Nákupy Google vlastne zač a na čo sú vhodné?
Už sme uviedli, že Nákupy Google prevádzkuje spoločnosť Google, ktorá ich ponúka bežným internetovým užívateľom na strane jednej a internetovým obchodom na strane druhej. Inými slovami sa jedná o platformu, na ktorej môžete svoj tovar ponúknuť ostatným. Užívatelia si na internete môžu ľahko nájsť produkty, o ktoré majú záujem, a porovnať ich ceny v rôznych obchodoch, ktoré ich ponúkajú. Internetové obchody zase vyberajú produkty, ktoré chcú propagovať, a pomocou ponukového systému v rámci rôznych produktov a kategórií Googlu platia za užívateľov, ktorí navštívia ich e-shop.
Princíp Nákupov Google je úplne zrejmý. Keď vyhľadáte na Googlu produkt, ktorý sa nejaký e-shop snaží propagovať, zobrazí sa porovnanie s obrázkami daného produktu v rôznych obchodoch.
Jedná sa o veľmi jednoduchý nástroj, pretože používateľ môže rýchlym pohľadom zhodnotiť celý rad produktov relevantných k jeho vyhľadávaniu a filtrovať je potom podľa cien, predajca, hodnotenia a recenzií používateľov alebo si zobraziť len tie najnovšie.
Našou dnešnou úlohou bude ale prebrať niečo iné: ako majiteľom dropshippingových obchodov synchronizovaných s BigBuy uľahčiť používanie tohto užitočného nástroja. Položme si teda prvú otázku.
Ako Nákupy Google fungujú?
V ďalších odsekoch vám v jednotlivých krokoch vysvetlíme, ako s týmto nástrojom pracovať. Pusťme sa do toho.
Krok 1: Vytvorenie účtu v službách AdWords a Google Merchant Center
Prvým krokom k predávaniu v Nákupoch Google je vytvorenie účtu Google Merchant Center. Prostredníctvom tohto nástroja môžete zadať parametre vášho obchodu a tovaru, ktorý ponúkate. Ak máte účet Analytics alebo AdWords, môžete ho k vytvoreniu tohto účtu použiť, pretože Google umožňuje synchronizáciu dát medzi rôznymi účtami. Alebo si jednoducho zaregistrovať účet nový.
Potom príde na rad overenie vášho internetového obchodu.
Krok 2: Overenie dropshippingového obchodu na Googli
V Nákupoch Google musíte overiť názov domény svojho internetového obchodu a produkty, ktoré v ňom predávate. V tejto fáze budete mať na výber rôzne možnosti. Môžete použiť tú, ktorá vám najviac vyhovuje. My by sme vám ale na tento účel odporučili použiť užitočný nástroj Google Search Console.
Krok 3: Príprava katalógu produktov
Po overení obchodu sa môžete vrhnúť na zverejnenie svojho katalógu (zdroja údajov) v Nákupoch Google. Pomocou informačných kanálov Nákupov Google môžete zadať všetky technické údaje o produktoch: ID, popis, názov, názov výrobku, kategóriu, cenu, fotografie a veľa ďalších, ktoré všetky budete musieť vyplniť.
Je dôležité zamerať sa na detaily, ktoré by vaše výrobky odlíšili od tých konkurenčných. Určite by sa v názve produktu a jeho popisu mali objaviť kľúčové slová, ktoré Google ľahko identifikuje a zákazníci s najväčšou pravdepodobnosťou zadajú do vyhľadávania. Povedzme, že ponúkate šatník s názvom Amazon. Väčšina užívateľov nenájde výrobok podľa jeho názvu, ale skôr prostredníctvom kategórií alebo typu výrobku (čo je v tomto prípade šatník).
Bude skrátka potrebné zadať dáta pomocou tabuľky v Exceli, ktorú potom Google spracuje, aby výrobky z vášho katalógu mohol ukázať potenciálnym zákazníkom.
Akonáhle budú dáta zadané do informačného kanála, odošlú sa Googlu. Pri prvom zadávaní odporúčame najprv použiť testovací režim, aby ste pred zverejnením konečnej podoby katalógu v Nákupoch Google mohli vychytať prípadné chyby. Mali by ste si uvedomiť, že Nákupy Google nie sú automatizované, takže zobrazenie nahraných údajov môže trvať 24 až 48 hodín alebo aj niekoľko dní.
Krok 4: Vytvorenie a optimalizácia prvej kampane
Akonáhle sa informačné kanály pre váš dropshippingový obchod v Nákupoch Google zobrazia, môžete sa pustiť do optimalizácie a vyladenie kampane.
Na čo je potrebné sa zamerať, keď chcete v Nákupoch Google vytvoriť čo najlepšiu kampaň?
- Nastaviť denný rozpočet a cenu za kliknutie (CPC): koľko ste ochotní denne investovať a koľko ste ochotní zaplatiť za užívateľa, ktorý klikne na odkaz? Budete mať na výber z množstva premenných: typ výrobku, marže, počet konkurentov a ich kvalita… zvlášť zo začiatku by ste mali venovať zvýšenú pozornosť výsledkom kampane. Pokiaľ na vaše produkty nikto neklikne, môže to znamenať, že váš rozpočet je príliš nízky, ale ak máte zase kliknutí príliš veľa, cena za kliknutie môže byť príliš vysoká a zaplatíte tak spoločnosti Google zbytočne veľa.
- Použiť kľúčové slová: už sme sa o nich zmienili, ale opakovanie je matka múdrosti. Pomocou správnych kľúčových slov v popisoch výrobkov môžete výrazne odlíšiť svoje stránky od konkurencie.
Skúste sa pozrieť na tento príspevok, kde sa o optimalizácii reklamných kampaní a predaji v Nákupoch Google dozviete viac. Nájdete v ňom aj niekoľko užitočných tipov.
Krok 5: Pár tipov na záver pre nastavenie správnej ceny za kliknutie a tarifov
U každého podnikania platí, dropshippingové obchody nevynímajúc, že je pri propagácii v Nákupoch Google kľúčom k úspechu odlíšenie sa od konkurencie. Na záver sme pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám s tým môžu pomôcť:
- Vylúčte kľúčové slová: kľúčové slová je potrebné využiť na maximum, ale rovnako dôležité je aj niektoré vylúčiť. To sa týka napríklad tých, ktoré s produktmi súvisia, ale nevedú k predaju. Ak budete napríklad predávať nohavice, vyhľadávací dopyt “ako vyrobiť nohavice doma” k žiadnemu predaju nepovedie, ale aj tak za kliknutie budete musieť zaplatiť.
- Zistite trendy vo vyhľadávaní: v Nákupoch Google zistíte, ktoré výrazy užívatelia použili, keď hľadali vaše produkty. Tieto informácie môžete potom skvele využiť pri vytváraní účinných popisov produktov.
- Upravte svoje ponuky podľa dennej doby a času: akonáhle u vás zákazníci začnú utrácať, zistíte o nich viac a môžete určiť ich nákupné zvyklosti. Pozrite sa do vašich kampaní a určite najlepší (a najhorší) čas v priebehu týždňa a upravte svoje ponuky a úrovne zliav podľa toho. Potom bude dosiahnutie cieľov predaja, ktoré sa predtým zdali nereálne, úplnou hračkou.
Teraz už viete, ako Nákupy Google fungujú a na čo slúžia, takže na nič nečakajte a pustite sa smelo ďalej!