Share This Article
Potrebujete zlepšiť pozíciu svojho webu vo vyhľadávačoch? Ak áno, budete potrebovať vedieť, čo sú to značky SEO aj ako ich správne používať.
META značky sú nevyhnutné pre optimalizáciu webu. Tieto parametre sa používajú na popis stránky a odovzdávajú informácie o nej vyhľadávačom, aby mohli triediť a zobrazovať výsledky.
To je dôvod, prečo sú tak dôležité. Pokiaľ máte meta značky na vašich stránkach správne optimalizované, objaví sa váš web medzi prvými nájdenými výsledkami vo vyhľadávaní Google, Bing alebo inom vyhľadávači. Sú to základné stavebné kamene optimalizácie webov.
Aké značky je potrebné optimalizovať pre zlepšenie pozície webu vo vyhľadávaní?
Existujú dve hlavné značky, ktoré síce na stránkach nie sú vidieť, ale pre čo najlepšie umiestnenie na Googlu sú nevyhnutné: názov a popis.
Názov
Názov je najdôležitejšou značkou pre SEO webov. Jedná sa o jeden z najvýznamnejších faktorov, ktorý Google berie do úvahy pri určovaní toho, o čom daná stránka je, takže hrá pri triedení výsledkov vyhľadávania zásadnú úlohu. Názov je to, čo sa ukáže v okne alebo záložke prehliadača a vo výsledkoch vyhľadávania.
Tipy pre optimalizáciu názvov:
- Názov každej stránky webu musí byť jedinečný.
- Je potrebné zahrnúť kľúčové slovo pre ktoré bude optimalizácia stránok vykonaná (a ktoré stanovíte už pri hľadaní vhodných kľúčových slov). Umiestnenie sa bude odvíjať od tohto kľúčového slova. Platí tiež, že každá stránka webu musíte mať svoje jedinečné kľúčové slovo.
- Nemal by presiahnuť 70 znakov, inak sa objaví skrátený.
- Musí prirodzene popisovať obsah stránky. Nemali by ste sa napríklad za každú cenu snažiť vložiť kľúčové slovo “s obuvou”.
- Kľúčové slová by nemali byť nadužívané. Google potom môže uplatňovať sankcie a užívateľa môžu k vášmu webu stratiť dôveru.
- Značku alebo názov webu je vhodné umiestniť na koniec a od kľúčových slov je oddeliť pomlčkou alebo zvislým pruhom. Názov môže napríklad byť “Staré a bazarové knihy. Najlepšie Ceny | Kníhkupectvo Cervantes”.
Meta popis
Užívatelia uvidia túto značku SEO ako zhrnutie stránky, takže by mala byť napísaná atraktívne, mala by byť čitateľná a zahŕňať nejakú výzvu k akcii. Tento popis môže byť rozhodujúci, pokiaľ ide o mieru prekliku. Aj keď nie je rozhodujúcim faktorom v umiestnení webu vo výsledkoch vyhľadávania, priamo ovplyvňuje mieru prekliku, takže aj tak má veľký vplyv. Táto značka sa nezobrazuje vo viditeľnom obsahu (rovnako ako názov), ale vo výsledkoch vyhľadávania pod názvom.
Táto značka SEO je trochu kontroverzná. Dôvodom je to, že Google niekedy meta popis ignoruje a vo výsledkoch ukazuje časť textu webu, ak sa domnieva, že pre návštevníka môže byť vhodnejší.
Tipy pre optimalizáciu meta popisu:
- Musí byť realistický a sumarizovať, čo užívateľ na stránke skutočne nájde. Ak tomu tak nebude, bude to mať negatívny dopad na to, ako dlho užívatelia na stránke zostanú.
- Je potrebné vytvoriť niečo pútavého, aby užívatelia na váš web klikli skôr než na lepšie umiestnené výsledky. Výzva k akcii je v tom môže podporiť. Zlepšíte tým tiež mieru prekliku.
- Musí obsahovať kľúčové slovo alebo kľúčové slová, pre ktoré ste stránky optimalizovali, ale vždy tak, aby to pôsobilo prirodzene.
- Mal by v ideálnom prípade mať medzi 150 až 155 znakmi. Nikdy viac ako 160, inak ho Google skráti.
- Meta popisy by opäť mali byť jedinečné (rovnako ako v prípade názvu). Každá stránka by mala byť popísaná inak.
Iné typy značiek SEO
Okrem názvu a popisu musíte vziať do úvahy aj nadpis. Tieto prvky sú jedným zo spôsobov, ktorým Google a užívateľov informujete o obsahu a téme stránok na webe. Okrem toho sú veľmi dôležité pre kvalitné rozvrhnutie informácií na webe.
V prípade, že si nie ste istí, čo nadpisy sú, ľahko si ich môžete zobraziť v ľubovoľnom textovom editore. Pri nastavovaní webu a zadávaní názvu sekcie alebo sekcie v článku blogu, môžete určiť, či sa bude jednať o nadpis 1, nadpis 2, nadpis 3 a tak ďalej. V závislosti na nadpise, ktorý vyberiete, môžete zvyčajne zmeniť formát textu (nadpis 1 bude väčší ako ten, ktorý nasleduje).
Hlavný nadpis (H1)
Nadpis H1 je pre Google najdôležitejší a musí byť na každej stránke jedinečný. Nesmiete ho zamieňať s názvom. Ako už bolo uvedené, názov je súhrn stránky, ktorý primárne slúži na jej optimalizáciu pre vyhľadávače. Nadpis H1 je však prvá vec, ktorú návštevník pri vstupe na stránku webu uvidí. Mal by byť tiež optimalizovaný pre kľúčové slová, ale môže byť dlhší ako názov. Rozhodne by ale nemal byť rovnaký ako názov.
Tipy pre optimalizáciu nadpisu H1:
- Mal by byť čo najvyššie na stránke.
- Na stránke by mal byť jeden jediný nadpis H1.
- Mal by obsahovať prirodzene vyzerajúce slová alebo kľúčové slová, ktoré budú pre návštevníkov ľahko zrozumiteľné.
Sekundárne nadpisy (H2-H6)
Nadpisy H2 až H6 sú užitočné v tom, že Googlu a ďalším vyhľadávačom pomáhajú pochopiť obsah stránky. Tieto nadpisy tiež zlepšujú dojem z čítania, pretože zaisťujú hierarchické usporiadanie obsahu stránky.
Na druhú stranu je potrebné pripomenúť, že zahrnutie kľúčových slov by nemalo pôsobiť vynútene a malo by byť koherentné.
Optimalizácia obrázkov
Okrem spomínaných značiek SEO budete tiež musieť optimalizovať obrázky. Všetky obrázky, ktoré sú súčasťou vášho webu, Google analyzuje, takže je tiež musíte vziať do úvahy.
Titulný obrázok
Než obrázok nahráte, bude potrebné zmeniť jeho názov tak, aby bol relevantný k obsahu stránky, kam ho chcete vložiť. Ak ste napríklad nahrali obrázok do časti webu, kde predávate náhrdelníky, názov by mohol byť “dlhý-strieborny-nahrdelnik”. Nikdy by ste nemali nahrávať obrázky s predvoleným názvom, napríklad DC0089, pretože to SEO neprospieva.
Vždy do názvu obrázka zadajte účinné kľúčové slová zo stránky webu. Každé slovo tiež oddeľte spojovníkmi ako na uvedenom príklade.
Alternatívny text
Značka “alt” alebo alternatívny text obrázkov je dôležitým prvkom pre optimalizáciu webových stránok. Ide o text, ktorý sa zobrazí na webovej stránke v prípade, že prehliadač nie je schopný zobraziť obrázok. Tento štítok musí obsahovať kľúčové slová, ktoré definujú obsah obrázku. To tiež prispieva k lepšiemu umiestneniu webu vo vyhľadávaní.
Okrem týchto dvoch parametrov musíte vziať do úvahy aj veľkosť a rozmery. Dôvodom je to, že majú priamy vplyv na rýchlosť načítania webových stránok. Pomalý web negatívne ovplyvňuje SEO a užívateľský dojem.