Share This Article
Odosielanie e-mailov s informáciami o internetových obchodoch je bežnou praxou, ale e-shopy stále robia niektoré zásadné chyby. V tomto príspevku vám poradíme, ako sa im vyhnúť.
Plánovanie a odosielanie e-mailov s informáciami o vašom internetovom obchode, napríklad o nových prírastkoch do katalógu, produktoch v zľave alebo o ďalších službách, nie je nič nové a je v praxi bežným postupom, ako sme už uviedli v článku venovanom e-mailovým marketingovým stratégiám pre e-shopy.
To, že je väčšina firiem využíva, však neznamená, že pri nich nerobí chyby. Nechceme tu ale hodnotiť najlepšie alebo najhoršie e-mailové šablóny alebo atraktivitu uverejnených ponúk. Chceli by sme sa zamerať skôr na ukážky dobrých a zlých postupov, ktoré sa na trhu objavujú.
Mnoho užívateľov kvôli týmto zlým návykom firiem zamieňa túto stratégiu so spamom a hádže všetko do jedného koša. Preto by sme tu chceli prebrať niektoré z najčastejších chýb v hromadnej e-mailovej korešpondencii.
Častá chyba č. 1: Nedostatočné plánovanie e-mailového marketingu
Najväčších chýb sa pri používaní digitálneho marketingu dopúšťame v prípadoch, keď sa nezamyslíme nad jeho dopadom. Honba za výsledkami nám často neumožňuje všetko riadne naplánovať, takže konáme príliš zbrklo.
Venujte aspoň trochu času vypracovaniu plánu e-mailovej marketingovej kampane, rozvrhnite si základné etapy na budúci rok a podrobnejšie aj na ďalšie tri mesiace. Potom si stanovte jasné a realistické ciele, ktorých chcete v jednotlivých segmentoch dosiahnuť a snažte sa ich splniť. Zistíte, že budete mať k dispozícii zaujímavé údaje, ktoré vám umožnia e-maily neustále zlepšovať.
Častá chyba č. 2: Nevhodná segmentácia príjemcov
Rozdeľte svoju databázu na základe rôznych záujmov a potrieb príjemcov, aby ste mohli zasielať čo najrelevantnejšie e-maily tým, ktorí o ďalšie informácie majú záujem.
Profesionálne nástroje pre správu e-mailového marketingu (o tých sa zmienime neskôr) vám umožnia rozdeliť kontaktné údaje podľa mnohých rôznych faktorov: vek, miesto bydliska, pohlavie, záujmy, počet nákupov atď. Využite všetkých týchto informácií, aby ste zo svojich e-mailových kampaní vyťažili maximum.
Častá chyba č. 3: Nedostatočné prispôsobenie
V iných článkoch venovaných e-mailovému marketingu sme sa už zmienili o tom, že pri plánovaní e-mailovej kampane pre e-shop musíme e-maily prispôsobiť príjemcom tak, aby dostali len informácie, ktoré sú pre nich zaujímavé.
K personalizácii e-mailov môžete využiť napríklad tieto nástroje:
- Prispôsobiteľné polia: v e-maile pre každého príjemcu bude v predmete alebo v texte uvedené jeho meno. Bolo preukázané, že percento otvorených emailov sa zvýši v prípade, že príjemca zaznamená v predmete svoje meno.
- Automatické e-maily: ak naprogramujete zasielanie e-mailov tak, aby sa automaticky odosielali zákazníkom, keď vykonávajú nejakú konkrétnu akciu, máte prispôsobenie splnené. Ak sa vám navyše podarí pridať aj nejaké prispôsobiteľné polia, bude to ešte o čosi lepšie.
- Dôležité dáta: na základe predchádzajúceho bodu môžete personalizované e-maily pre jednotlivých klientov naplánovať podľa narodenín, výročia prvého nákupu alebo akýchkoľvek ďalších špecifických udalostí, čím výrazne zvýšite šancu, že u vás opäť nakúpia.
Častá chyba č. 4: Nákup databázy e-mailových adries
Ďalšou veľmi častou chybou je nákup databáz e-mailových adries.
Takýto obchod sa dá považovať aj za trestný čin, ak zoznam adries nebol získaný v súlade s právnymi predpismi s ohľadom na ochranu osobných údajov. S najväčšou pravdepodobnosťou navyše osoby na zozname nebudú mať žiadny záujem o nejaké ponuky, takže za vynaložené prostriedky nezískate prakticky nič.
Ideálnym riešením je vytvoriť vlastnú databázu od začiatku na základe údajov, ktoré získate od užívateľov, ktorí sa prihlásili k odberu vašich e-mailov. Môžete im potom odosielať zaujímavé a užitočné informácie. Jedine tak môžete e-mailovým marketingom niečo získať.
Častá chyba č. 5: Použitie nevhodných nástrojov
E-mailové marketingové platformy sú síce výborným pomocníkom, ale jednou z najčastejších chýb, ktorú robia najmä menšie firmy, je použitie generických e-mailových platforiem (Hotmail, Yahoo alebo Gmail) k hromadnému odosielaniu e-mailov.
Zasielanie e-mailov z adresy “firma@gmail.com” je neprofesionálne a v príjemcoch zanecháva zlý dojem. S najväčšou pravdepodobnosťou tieto e-maily navyše skončia v priečinku so spamom alebo nevyžiadanou poštou.
Profesionálne nástroje majú okrem funkcie, ktorá zabraňuje zaslaným e-mailom skončiť vo spamu, aj celý rad veľmi užitočných vychytávok, ako sú napríklad automatické prispôsobenie rôznym mobilným zariadením, šablóny, ktoré možno ľahko upraviť, a ucelené organizačné systémy databáz a štatistických údajov.
Častá chyba č. 6: Nevhodný predmet a odosielateľ
Predmety e-mailu hrajú v e-mailových marketingových kampaniach kľúčovú úlohu. Mali by zodpovedať obsahu e-mailu a spĺňať rad požiadaviek:
- Dĺžka: Priestor pre predmet je obmedzený a nemal by presiahnuť 50-60 znakov, pretože e-mailové servery môžu dlhšie predmety krátiť.
- Obsah: Treba sa vyhnúť rôznym kľúčovým slovám a signálom zachytávaných spamovými filtrami, ktoré potom dané e-maily posielajú rovno do spamu. Môžu to byť napríklad sex, zadarmo, nadmerné používanie výkričníkov alebo veľkých písmen. Snažte sa im vyhnúť, aby sa vaša doména nedostala na čiernu listinu.
- Odosielateľ: Význam má nielen predmet, ale aj odosielateľ. Ak použijete známe meno či adresu alebo niečo bežného, z čoho pôjde poznať, že sa nejedná o robota, príjemca bude mať k e-mailu väčšiu dôveru.
- Zvedavosť: Predmet, ktorý dovedie prebudiť zvedavosť a vyvolať ďalšie otázky, je samozrejme lepší ako banálna veta, z ktorej bude všetko jasné.
Vždy sa snažte použiť čo najlepšie znenie predmetu a pridajte k nemu nejaký pútavý náhľadový text, ktorý sa zvyčajne zobrazuje ihneď za ním.
Častá chyba č. 7: Nedostatočná analýza a pozorovanie
Ďalšou častou chybou je ignorovať štatistiky a neoverovať účinnosť jednotlivých kampaní. Na začiatku tohto príspevku sme sa zmienili o úlohe, ktorú v e-mailových marketingových kampaniach hrá plánovanie a organizovanosť. Vždy sa snažte zistiť, do akej miery ste stanovených cieľov dosiahli.
Čomu teda venovať pozornosť? Každý e-shop by si mal stanoviť vlastné ciele a merateľné faktory, ale existuje aj niekoľko spoločných metrík pre všetkých, sú to napríklad miera otvorených e-mailov, miera odhlásenia odberov, počet kliknutí na odkazy alebo priamych nákupov.
Ak sa chcete odlíšiť od konkurencie a dosiahnuť uspokojivých výsledkov, mali by ste sa z týchto chýb poučiť a investovať svoj čas a peniaze do e-mailových marketingových stratégií, ktoré budú účinné, presne zacielené a nebudú sa v nich vyskytovať žiadne chyby.