Share This Article
Zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami jak krok po kroku skonfigurować Google Shopping i wykorzystać do sprzedaży z Twojego sklepu dropshipping.
Czy kiedykolwiek używałeś wyszukiwarki Google search i zobaczyłeś na ekranie całą gamę produktów? To jest właśnie Google Shopping, narzędzie do e-commerce, które Google oferuje firmom, aby mogły zbliżyć się do swoich klientów w bardziej bezpośredni sposób. Niektóre z tych stron już praktykują dropshipping z BigBuy. W przewodniku “Jak sprzedawać produkty BigBuy przez Google Shopping” dzielimy się ważnymi informacjami na temat rozpoczęcia sprzedaży przez Google Shopping. Proponujemy, abyś zapoznał się z tym tekstem, jeśli planujesz wykorzystanie tego poręcznego narzędzia. Funkcjonuje ono naprawdę dobrze dopóki poświęcisz trochę pracy i zoptymalizujesz efektywność kampanii (włącznie ze sklepami dropshipping jak np. BigBuy). Pójdźmy jednak krok po kroku. Jak mogę zacząć sprzedaż na Google Shopping? Przede wszystkim zapoznaj się z narzędziem, które zarządza sprzedażą na Google Shopping, a mianowicie Google Merchant Center.
Co to jest Google Merchant Center i jak to działa?
Google Merchant Center jest narzędziem dostarczanym przez Google w celu tworzenia kampanii Google Shopping. Możemy połączyć się z naszym kontem AdWords lub stworzyć nowe kongo Google. Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, musimy pamiętać o zweryfikowaniu domeny za pośrednictwem narzędzie Google Webmaster. Informacja o naszym sklepie dropshipping będzie pobierana z Google Merchant Center w przypadku sprzedaży za pośrednictwem, Google Shopping, które to narzędzie jest platformą Google, na której nasi potencjalni klienci mogą nas znaleźć. Aby założyć konto Google Merchant Center, zweryfikować je oraz stworzyć podłoże informacyjne (np. Twój katalog), musisz wykonać pięć prostych kroków.
Jak założyć konto Google Merchant Center?
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, aby zacząć sprzedawać na Google Shopping jest wejście na Merchant Center i zarejestrowanie się. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć na „Zarejestruj” i wpisać wymagane informacje.
-
- Należy dokładnie wybrać kraj, z którego operuje nasz sklep online oraz pamiętać, że aby sprzedawać na Google Shopping, musimy zapewnić dostawy w całej Hiszpanii, ponieważ nie ma tam specyfikacji regionu.
- Nazwa Twojego sklepu nie może zawierać informacji promocyjnych lub dodatkowych przyrostków (np. Inc., SL, TM itp.). Powinna być krótka i przedstawiać nazwę Twojej działalności.
- Jeśli Twój sklep dropshipping sprzedaje produkty z treścią skierowaną do dorosłych odbiorców, ważne jest, aby zaznaczyć odpowiednią kratkę i przeczytać ograniczenia, które Google ma dla tego typu treści.
- Poza głównym kontaktem Google Merchant Center pozwala na dodanie dwóch innych kontaktów: jednego dla celów technicznych i drugiego dla biura obsługi klienta. Punkty te są niezwykle ważne, jeśli nasz sklep dropshipping ma dział techniczny oraz/lub dział obsługi klientów.
Gdy klikniesz na “Dalej” pojawi się menu warunków i zasad, w tym wypadku dotyczyć one będą Google Merchant Center w Hiszpanii. Kliknij potwierdzając wyrażenie zgody na warunki i zasady, następnie kliknij ponownie na „Dalej”.
Jak mam zweryfikować moją stronę internetową?
Kliknij „zapisz”. Strona powie nam czy nasza domena jest zweryfikowana, czy też np. ktoś inny już ją wykorzystał.
Jeśli Twój sklep dropshipping nie został jeszcze zweryfikowany, musisz tego dokonać w celu umożliwienia sprzedaży na Google Shopping. Masz do wyboru wiele opcji i możesz wybrać tę, która pasuje Tobie najbardziej. Najczęstszym sposobem jest sprawdzenie poprzez plik HTML. W tym przypadku musisz jedynie ściągnąć plik poprzez link i wgrać go na Twojej stronie, nic prostszego. Jeśli nie jesteś pewien jak zweryfikować Twoją domenę, możesz skonsultować się z Google, tam otrzymasz dokładne wskazówki, szczególnie w przypadku, gdy weryfikacja przez HTML nie jest najodpowiedniejszą metodą dla Twojej domeny.
Możesz także zweryfikować domenę Twojego sklepu dropshipping za pośrednictwem innych metod. Google Merchant Center Wizard oferuje trzy metody:
- Poprzez tag HTML. Aby wybrać tę opcję należy mieć możliwość edycji kodu HTML na swojej stronie internetowej. Pierwszym krokiem jest więc skopiowanie kodu wygenerowanego przez Google dla naszej strony i wklejeniu go na stronę główną. Jeśli chcemy zweryfikować poprawność, musimy wejść ponownie w menu „weryfikację strony internetowej” i wpisać adres naszej domeny w pasku tekstowym „website url”. Jeśli strona jest już teraz zweryfikowana i nie ma poprzedniego statusu niezweryfikowanej, wówczas grubym zielonym drukiem ukaże się napis „verified” (zweryfikowana). Należy pamiętać, aby nie usuwać kodu po dokonaniu weryfikacji, ponieważ wówczas stracimy także naszą weryfikację Google Merchant Center.
- Google Analytics. Możemy także sprawdzić nasz sklep dropshipping za pośrednictwem Google Analytics. Jest to bardzo proste do wykonania, musimy jednak posiadać uprawnienia do edycji na Analytics. Wchodzimy na konto z zakładki Admin, otwieramy kolumnę „account” (konto) i klikamy na „properties” (właściwości). Następnie klikamy na „tracking information” (informacja śledzenia) oraz „tracking code” (kod śledzenia). Kod śledzenia Google Analytics służy wyłącznie do zweryfikowania prawa własności do strony. Informacje Google Analytics nie będą dostępne.
- Google Tag Manager. W celu wykorzystania tej metody należy najpierw upewnić się, że nasza strona używa tego menadżera oraz że mamy wymagane prawa administracyjne. Weryfikujemy konto z menadżera Google Tag i musimy jedynie kliknąć (ponownie wracając do Google Merchant Center( na „verify and claim” (zweryfikuj i potwierdź), aby potwierdzić poprawność weryfikacji.
Prawie gotowe. Aby zacząć sprzedawać na Google Shopping mamy jeszcze przed sobą bardzo ważny krok, a mianowicie wgranie naszego katalogu produktów na Google Merchant Center, czyli źródle danych.
Co to jest strumieniowe źródło danych Google Merchant Center?
Strumieniowe źródło danych jest plikiem, który zawiera unikalną informację o każdym produkcie w katalogu produktów. Mówiąc prościej, jest to arkusz kalkulacyjny Excel zawierający informacje o każdym produkcie w Twoim katalogu sklepu dropshipping. Arkusz ten jest importowany do Google Merchant Center i stąd przekazywane są informacje o każdym produkcie do Google Shopping. Jak sama nazwa wskazuje, źródło to doprowadza dane do Google Merchant Center. Teraz, kiedy już wiesz co to jest strumieniowe źródło danych Google Merchant Center, sprawdźmy jak możemy adekwatnie przygotować nasz katalog produktów lub źródło danych, abyśmy mogli rozpocząć zoptymalizowaną sprzedaż na Google Shopping.
Przygotuj import źródła danych do Google Merchant Center
Wbrew pozorom Google Shopping nie otrzymuje danych od poszczególnych produktów, które sklep internetowy wystawia na sprzedaż, tylko poprzez informacje, które użytkownicy importują do platformy Google Merchant Center. Dlatego też źródło danych należy tworzyć bardzo ostrożnie i skrupulatnie, ponieważ ta właśnie informacja przekazywana jest do klienta i ma pomóc mu w podjęciu decyzji o wejściu do naszego sklepu i dokonaniu zakupów. Zależnie od wielkości Twojego sklepu dropshipping musisz użyć arkusza kalkulacyjnego Google lub stworzyć własne źródło danych, np. w pliku txt. Google oferuje dwie opcje wgrywania źródeł danych i sprzedaży na Google Shopping. Pierwsza opcja to wgrywanie przez tekst, które jest zalecane dla przedsiębiorców z mniejszą ilością produktów oraz dla nowych użytkowników. Posiadając podstawową wiedzę na temat arkuszy kalkulacyjnych możesz przygotować proste pliki za pomocą Microsoft Excel lub arkusza kalkulacyjnego Google. Jeśli natomiast posiadamy duży sklep dropshipping, wówczas odpowiedniejsza będzie opcja druga, czyli stworzenie źródła danych poprzez wgranie pliku XML.
Stwórz własne źródło danych
- Wejdź na Google Merchant Center i kliknij na „+Data feed” („+Źródło danych”), aby utworzyć plik, który będzie zawierał Twoją listę produktów. Pierwszą rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę jest to, że istnieją dwa rodzaje atrybutów przy sprzedaży na Google Shopping. Są to atrybuty niestandardowe jak np. „nazwa” czy „cena”, w których dostosowujesz informację oraz standardowe, jak np. dostępność (dostępny w magazynie, brak w magazynie, przedsprzedaż) czy „warunki” (nowy, używany oraz odnowiony), które stanowią opcje domyślne. Niektóre z tych atrybutów są obowiązkowe, inne jedynie zalecane w celu zoptymalizowania i ulepszenia kampanii Twojego sklepu dropshipping.
- Kiedy już się z tym uporamy, możemy zacząć rejestrację danych naszego sklepu dropshipping w celu rozpoczęcia sprzedaży na Google Shopping. Najpierw musimy wybrać język oraz kraje, w których chcemy sprzedawać nasz produkt. Kiedy już przypiszemy nazwę do pliku danych, należy wgrać dane za pośrednictwem wybranej metody. Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieją dwa sposoby na wgranie danych z Twojego sklepu dropshipping: tekstowa lub w formie pliku XLM.
- Aby stworzyć źródło danych Twojego sklepu dropshipping za pośrednictwem tekstu, musisz wykorzystać program do edycji arkusza kalkulacyjnego, np. arkusze kalkulacyjne Google lub Microsoft Excel. Pierwszym krokiem jest zapisanie nazw atrybutów w pierwszym rzędzie, każdy z nich we własnej kolumnie. Następnie musisz podać wartości tych atrybutów dla każdego produkty, upewniając się, że wartości odpowiadają kolumnie zgodnej z danym atrybutem. Gdy będziesz gotowy, musisz zapisać plik w formacie cvs lub txt.
Jeśli nasz sklep dropshipping jest duży i mamy dużą ilość produktów i informacji, wówczas zaleca się stworzenie źródła danych poprzez XLM. Do tego celu używamy edytora tekstu, np. Notepage lub SimplePage itp. Warto wiedzieć, że Google akceptuje obydwie rozbudowane wersje RSS 2.0 oraz Atom 1.
W tym ciekawym artykule na temat wsparcia Google znajdziesz informację na temat dostępnych rodzajów źródeł danych o produktach opis każdego z nich, dozwoloną ilość znaków, jak zdefiniować je pod kątem XLM i wiele innych niezbędnych informacji, które pomogą Ci rozpocząć sprzedaż przez Google Shopping. Aby móc sprzedawać produkty z Twojego sklepu dropshipping na Google Shopping, należy pamiętać, że istnieją trzy rodzaje atrybutów. Są to atrybuty obowiązkowe dla wszystkich produktów, atrybuty obowiązkowe dla wybranych produktów i/lub niektórych krajów oraz atrybuty zalecane.
Jeśli nasz sklep dropshipping utworzony został przez platformę prestashop lub podobną, wówczas istnieje kilka sposobów na wgranie katalogu naszego sklepu online do źródła danych. Wgrywając moduły eksportujące z katalogu produktów do csv, np. za pośrednictwem Moussiq Free, możemy eksportować cały nasz katalog na arkuszu kalkulacyjnym. Wprowadzając niewielkie zmiany (np. wpisując nazwę atrybutów w pierwszym rzędzie lub modyfikując wartość atrybutów dostosowując ją do wielkości znaków) możemy stworzyć nowe źródło danych w sposób o wiele łatwiejszy i wygodniejszy. Pamiętajmy jednak o tym, aby wychodzić z założenia, że wszystko się zgadza i sprawdzać wszystkie atrybuty ponieważ w przypadku błędnych informacji, Google nie zaakceptuje źródła danych i niektóre produkty z naszego sklepu dropshipping nie będą pojawiać się na platformie Google Shopping.
Wgraj Twoje źródło danych do Google Merchant Center
Kiedy już stworzyliśmy nasze źródło danych za pomocą którejś z metod, możemy wgrać je do naszego sklepu dropshipping z Google Merchant Center. Aby to wykonać, musimy wybrać w jaki sposób źródło ma być wgrane oraz wybrać schemat odzysku danych, który powinien zawierać częstotliwość zmian w naszym katalogu.
W celu wgrania źródła danych z naszego sklepu dropshipping, musimy wejść do lewego menu i kliknąć na „data feed” (źródło danych), a następnie „new data feed” (nowe źródło danych). Wybieramy rodzaj importu, którego chcemy dokonać oraz plik, który chcemy wgrać. Może się wydawać, że już wszystko jest gotowe, jednak pozostał jeszcze bardzo istotny krok, a mianowicie akceptacja źródła danych z naszego sklepu dropshipping przez Google. Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu i wszystko wykonane zostało poprawnie i jeśli przez najbliższe 24-48 godzin nie pojawi się żaden problem, wówczas możemy zacząć sprzedawać na Google Shopping.
Naucz się jak zoptymalizować Twoje kampanie i sprzedawać przez Google Shopping śledząc informacje w tym poście, uzyskując znaczny przepływ ruchu klientów oraz wysoką jakość sprzedaży z Twojego sklepu dropshipping.