Share This Article
Dzisiaj poruszymy temat siły jaką Twitter stanowi dla firm i jak najefektywniej to wykorzystać. Mnóstwo firm figuruje na rynku internetowym, co stwarza silną konkurencję i powoduje trudności z wybiciem się ponad przeciętność. Dlatego też musimy szukać różnych dróg bezpośredniego dotarcia do potencjalnych klientów. Jedną z lepszych dróg jest kontakt przez media społecznościowe.
Ważną kwestią jest jednak nie tylko fakt, że o nas wiedzą. Nad naszą obecnością w mediach społecznościowych trzeba pracować, aby wszyscy docelowi klienci zainteresowali się nami i czuli, że jesteśmy członkiem danej społeczności.
Ponadto, kolejnym kluczowym punktem dla firm jest otrzymywanie – za pośrednictwem mediów społecznościowych – bezpośrednich odpowiedzi i reakcji od klientów. W ten sposób mamy stały kontakt z naszymi klientami, poznajemy na bieżąco ich opinie oraz zdobywamy nowych klientów. Z tych właśnie powodów Twitter jest jedną z platform, które handlowcy internetowi powinni brać pod uwagę. Niniejszy artykuł ma za zadanie ujawnić wagę platformy Twitter dla firm oraz podać wszystkie klucze do tajemnic jej najefektywniejszego wykorzystania.
O czym należy pamiętać przed założeniem konta na Twitterze dla swojej firmy?
Jak już wspomnieliśmy, obecność firm i działalności e-handlowej w mediach społecznościowych jest niezwykle ważna, zanim jednak aktywujesz swój profil zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad następującymi punktami:
- Konto na Twitterze wymaga stałej uwagi: musisz się nim zajmować, pilnować kto jest autorem komentarzy Twoich publikacji, sprawdzać treść tych komentarzy oraz codziennie publikować nowe treści.
- Czy Twoja docelowa grupa odbiorców jest aktywna na Twitterze? Każda platforma społecznościowa ma swoją charakterystyczną, główną grupę użytkowników, którzy z kolei mają pewne nawyki konsumenckie, każda grupa różni się też przewagą przedstawicieli danej płci oraz przedziału wiekowego. Powinniśmy zatem pamiętać do kogo przede wszystkim chcemy dotrzeć i dowiedzieć się na jakiej platformie społecznościowej dana grupa odbiorców jest najbardziej aktywna. Jeśli np. naszą grupą docelową są mężczyźni i kobiety w przedziale wiekowym 25 do 40, wówczas Twitter jest dobrym wyborem. Zaleca się jednak dokładniejsze sprawdzenie upodobań naszej grupy docelowej, jej siłę nabycia, sposób spędzania wolnego czasu oraz jakich narzędzi używają surfując w Internecie.
- Pilnuj Twojej konkurencji, poznaj głównych konkurentów i śledź ich poczynania w mediach społecznościowych. Obserwując ich możesz nauczyć się wiele z ich sukcesów i porażek. Dobrą taktyką jest możliwość bycia pierwszym w docieraniu do swoich klientów z ofertami i promocjami.
Dlaczego Twitter jest taki ważny w działalności firm?
Twitter jest siecią społecznościową, która powstała w marcu 2006 roku i stosuje zasadę mikroblogów, polegającą na wysyłaniu i wstawianiu krótkich wiadomości. Od początku wylansowania, Twitter stał się najbardziej używanym serwisem tego typu na całym świecie. Obecnie ta platforma społecznościowa obejmuje średnio 313 milionów aktywnych użytkowników. 85,48% użytkowników śledzi wybrane firmy i rozsyłają interesującą ich informację związaną z ofertami i promocjami danego sektora. Dane te pochodzą z bloga Christiana Delgado.
Komunikacja za pośrednictwem tej platformy społecznościowej jest niezwykle prosta, szybka i bezpośrednio dosięga potencjalnych konsumentów. Ponieważ Twitter ogranicza ilość wpisywanych znaków, informacje tu zawarte są niemęczące, krótkie i zwięzłe, dające możliwość błyskawicznej oceny czy kryjąca się za nimi treść jest dla nas interesująca, czy też nie.
Twitter jest jednak najbardziej bezpośrednią platformą społecznościową w interakcji pomiędzy użytkownikami, dlatego też interakcja między klientami i firmą będzie na tej platformie niezmiernie wygodna i elastyczna.
Treść, najistotniejsza rzecz dla firm na Twitterze.
Treść, jakiej używamy będzie zawsze najważniejsza w naszej strategii, ponieważ tą drogą będziemy promować lojalność i zachęcać nowych klientów do skorzystania z naszych usług. Twittowanie wymaga zachowania pewnych ważnych zasad, o których należy pamiętać:
- Treść musi być dostosowana do celu, wszystko co wstawiamy musi być dobrze przemyślane i kierować się bezpośrednio do naszego potencjalnego klienta.
- Używajmy hasztagów odnoszących się do typu naszej działalności, w ten sposób użytkownicy łatwiej nas znajdą. Jeśli np. mamy działalność związaną z modą i chcemy opublikować informację o nowej kolekcji wąskich spodni, dobrze jest wstawić wyrazy „wąskie dżinsy” z hasztagiem (#wąskiedżinsy) tak jak ma to miejsce w publikacji marki Lois. Bądźmy jednak ostrożni, nie możemy ich też nadużywać.
- Jeśli współpracujemy z kimś wpływowym, nie zapominajmy o nim w naszej publikacji. W ten sposób osiągniemy większy wpływ i widoczność, ponieważ dotrzemy także do innych śledzących, którzy też stanowią nasz cel.
- Nasze najważniejsze wpisy powinny zawierać zdjęcia lub ilustracje, w ten sposób staną się bardziej widoczne i zdobędą jeszcze więcej odbiorców, dzięki sprawniejszym powiązaniom tematycznym.
Promocja produktów, czyli jak promować produkty w tweetach?
Nie mamy ich co prawda nadużywać, jednak najważniejszą częścią naszych publikacji na Twitterze będą oczywiście wpisy na temat artykułów handlu elektronicznego.
Jak najefektywniej wykorzystać 140 znaków? Dobrym sposobem jest zawarcie krótkiego opisu z nazwą produktu lub jego kategorii, link URL do strony, na której dany produkt można kupić oraz atrakcyjne zdjęcie produktu. Dobrze jest, jeśli zdjęcie ukazuje dany produkt w jakimś kontekście.
O czym jeszcze należy pamiętać wstawiając posty o naszej działalności e-handlowej na Twitterze?
Przede wszystkim nie wolno nam zapominać, że wstawianie wyłącznie informacji biznesowej szybko znudzi i zniechęci naszych odbiorców. Jeśli będziemy tak robić, zaprzestaną oni interakcji z naszym kontem i stracimy zwolenników. Aktywność powiązana z działalnością firmową na Twitterze musi sięgać poza nią, musi dążyć do interakcji z naszymi celami, a co za tym idzie, nie może koncentrować się wyłącznie do wzmianek o naszej działalności.
Dobrym sposobem na rozwinięcie publikowanych treści jest śledzenie danego sektora i najbardziej wpływowych ludzi z nim związanych, co daje możliwość wstawienia odnośników do tych tweetów (retweet), które według nas mogą zainteresować śledzących nas użytkowników. Poza tym pozwoli nam to na zdobycie zaufania i wiarygodności u naszych odbiorców.
Idealnie jest, jeśli możemy dokonywać wpisów regularnie, około 3 razy dziennie i najlepiej o różnych porach, zależnie od przedziału czasowego, w jakim nasi odbiorcy są najbardziej aktywni na tej platformie społecznościowej.
Co zrobić, żeby nasze konto na Twitterze było jak najbardziej aktywne?
- Publikowanie treści i nowości powiązanych z naszą branżą. Zaprzestaniemy rozprzestrzeniania informacji wyłącznie o naszej działalności i zainteresujemy naszych zwolenników, budząc ich ciekawość.
- Musimy być dobrze poinformowani, mieć świadomość tego, co dzieje się wokół, a także poruszać modne, aktualne tematy, szczególnie, że możemy wykorzystać je w tworzeniu treści, która będzie przyciągająca. Osiągniemy dzięki temu bliskość i współdziałanie z użytkownikami Twittera, jak stało się to w przypadku „Master Chef” oraz „León Come Gamba”.
- Musimy być aktywni i spostrzegawczy. Reagować, gdy ktoś o nas wspomina. Sprawdzać, które z naszych wpisów są lubiane, które są najczęściej przekazywane dalej. Wówczas będziemy wiedzieli, jakie treści najbardziej angażują naszą docelową publiczność.
- Organizowanie loterii i konkursów jest popularne wśród użytkowników i pomoże nam dotrzeć do kolejnych potencjalnych klientów.
Wszystkie te podpowiedzi pomogą nam stworzyć lokalne środowisko konsumentów.
Twitter dla firm, czyli idealna platforma Obsługi Klienta
Z punktu widzenia obsługi klienta musimy być bardzo świadomi możliwości, jakie daje nam Twitter, będący bezpośrednim kanałem dla klientów, którzy chcą złożyć zażalenie, skargę lub rozwiązać jakiś problem. Platforma ta jest idealna do obsługi klientów z uwagi na jej natychmiastowość i bliskość.
Twitter jest platformą społecznościową, która w najwyższym stopniu nadaje się do obsługi klientów z uwagi na jej natychmiastowość i bliskość.
- Otwierając konto na Twitterze należy pamiętać, że użytkownicy będą wykorzystywać ten kanał jako alternatywę do kontaktu z biurem obsługi klienta. Najprawdopodobniej będą woleli do nas tweetować zamiast dzwonić. Jeśli tak się stanie, możemy promować tą metodę i udzielać odpowiedzi w formie tweedów lub przekierowywać użytkownika, podając numer telefonu lub link do formularza kontaktowego. Bez względu na wszystko musimy zawsze być przygotowani i jeśli będziemy musieli od razu zająć się obsługą klientów, musimy poinformować ich, jaka procedura obowiązuje.
- Musimy zająć się wszystkimi komentarzami, pozytywnymi oraz negatywnymi. Pozwoli to wzmocnić zaufanie naszych klientów w naszą działalność. Jeśli otrzymamy negatywny komentarz musimy pamiętać, że jest to najprawdopodobniej użytkownik, który przeżył jakąś nieprzyjemność lub miał problem związany z obsługą dostarczaną przez nasz sklep online. Zawsze musimy pamiętać, aby grzecznie zapytać o powód niezadowolenia i ofiarować pomoc. To jedna z najważniejszych czynności, jakie wykonujemy na tej platformie. Jeśli bowiem wyjdziemy naprzeciw wszelkim skargom i zajmiemy się nimi w odpowiedni sposób, wówczas wzmacniamy wizerunek naszej marki. Głównym powodem jest tutaj okazanie troski o dobro klienta i pomaga też zatrzymać u siebie klientów, którzy z powodu złego doświadczenia nie mieli zamiaru dokonywać kolejnych zakupów w naszym sklepie.
- Interakcja z użytkownikami oraz zachowanie spostrzegawczości i uwagi wobec potrzeb jakie zauważyliśmy za pośrednictwem tweedów nie tylko pomagają nam stworzyć środowisko lojalnych konsumentów, ale sprawią, że będzie to środowisko pełne życia.
Dobrym przykładem obsługi klienta za pośrednictwem Twittera jest firma Nike, która ma tam konto przeznaczone dla swoich klientów o nazwie @Nike_support. Używają tego konta w specyficzny sposób, aby pomóc swoim klientom ze wszelkimi pytaniami lub problemami, jakie tylko mogą powstać w związku z ich produktami lub usługami.
Twitter Analytics, czyli Twitter sojusznikiem biznesu
Możemy analizować pracę, którą wykonaliśmy na koncie Twitter za pomocą narzędzi Analytics, które udostępniane są przez tą platformę.
Znaleźć tu można wiele wartościowych danych, np. które tweety najbardziej angażowały użytkowników, ile profili odwiedziło nasze konto lub ile razy ktoś o nasze firmie wspomniał. Raporty te są bardzo istotne i muszą być przeanalizowane, aby wiedzieć, czy strategia, którą uruchomiliśmy funkcjonuje jak powinna czy też musimy ją zmodyfikować.