Share This Article
Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa lub sklep internetowy trafiał na najwyższe pozycje głównych wyszukiwarek, jednym z najważniejszych czynników, o których musisz pamiętać, jest optymalizacja Twojej zawartości. Algorytm Google (i reszta wyszukiwarek) staje się bardziej inteligentny i złożony. Wchodzi i odczytuje całą witrynę internetową w ciągu kilku milisekund i rozumie co i jak mówisz np. o Twoim sklepie internetowym. W dzisiejszym artykule nauczymy się, co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu zawartości SEO tak, aby była ona widoczna w wynikach wyszukiwania.
Podejście i wstępne rozważania dotyczące zawartości SEO
W świecie marketingu online obecna tendencja z wieloma obserwatorami profilu mówi, że najlepszy sposób na zoptymalizowanie treści SEO dla wyszukiwarek, jest – paradoksalnie – nie brać tego pod uwagę. Ponadto, coraz częściej technologia jest w stanie wykryć czynniki, które zostały wcześniej wydzielone. Wyraźnym tego przykładem jest doświadczenie użytkownika.
Użytkownik jest Alfą i Omegą całej naszą strategii. Google ustawi Cię na najwyższych pozycjach, jeśli wykryje, że użytkownicy, którzy wchodzą na Twoją witrynę spędzają na niej wiele czasu, przeglądają, czytają, reagują… Jednak bez względu na to jak zoptymalizujesz zawartość SEO, najważniejszy i tak jest użytkownik, jeśli bowiem zrezygnuje z odwiedzania Twojej strony, będzie to dla Ciebie bardzo odczuwalne. Biorąc pod uwagę tę przesłankę, zajmiemy się szeregiem czynników, które pomogą Ci osiągnąć najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
Czynniki do rozważenia w poszukiwaniu optymalizacji treści SEO
- Długość tekstu
Niepisana zasada w branży stanowi, że strony powinny mieć minimum 300 słów. Poza tym – im więcej, tym lepiej, ale zawsze musisz wziąć pod uwagę użytkownika. Ładowanie niewiele mówiących, pustych tekstów, wypełnionych tysiącami słów, jest stratą czasu, ponieważ użytkownik w końcu odejdzie. Nie jest również korzystne, aby mieć strony z tekstem krótkim na 100 słów, ponieważ użytkownik nie spędzi u nas zbyt wiele czasu. Dobra praktyka polega na łączeniu formatów, zawierających cytaty, wyróżnienia, filmy wideo i zdjęcia, którymi świetnie można urozmaicić zawartość naszej strony.
- Znaczenie tekstu
Czy Twój tekst jest naprawdę istotny dla użytkowników szukających słów kluczowych, które próbujesz umieścić? Nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć dobrej pozycji, używając słów, które nie mają nic wspólnego z działalnością Twojej firmy. Zgodnie z założeniem skupienia się na użytkowniku, skoncentruj się i zajmuj się naprawdę ważnymi tematami dotyczącym Twojej działalności i staraj się być najlepszy w Twojej branży.
- Kilka pierwszych akapitów
Zwróć szczególną uwagę na treść kilku pierwszych akapitów. Podobnie jak w tekstach dziennikarskich, algorytm stosuje strukturę piramidalną do zawartości, nadając większą wagę akapitom, które są wyższe i uważając kolejne za “komplementarne”. Ustawienie słowa kluczowego (o naturalnym brzmieniu) w pierwszych kilku akapitach jest dobrą i wartą naśladowania praktyką.
-
KeyWord Stuffing i Keyword Density
KeyWord Stuffing, czyli upychanie słów kluczowych jest techniką nadmiernego optymalizowania i przymusowego powtarzania słowa kluczowego, które chcesz umieścić nienaturalnie. Jak już wspomnieliśmy, algorytmy ewoluowały i są w stanie wykryć tę praktykę. Ponadto, wielokrotne używanie tego samego terminu nie jest przyjemne z punktu widzenia czytelnika. Jeśli zaś chodzi o gęstość słów kluczowych, nie ma idealnego odsetka. Dla potrzeb Google, po prostu pamiętaj, aby zapisać wyrażenia w najbardziej naturalny sposób. Jest to kolejny powód, aby skupić się na czytelniku, a nie na robotach.
- Aktualności i łatwość udostępniania
Wyszukiwarki starają się oferować swoim użytkownikom najlepsze wyniki, a jednym z czynników, które biorą pod uwagę, jest właśnie aktualność tekstów publikowanych na stronie internetowej. Możesz mieć naprawdę dopracowany i zoptymalizowany tekst, ale jeśli ma 10 lat, Google ani inna wyszukiwarka nie pokaże tego wśród swoich wyników. Aby tego uniknąć, zalecamy aktualizowanie Twoich artykułów i staranie się przekazywać użytkownikowi jak najwięcej informacji. Powinieneś też ułatwić zadanie użytkownikom, którzy chcą udostępniać Twoją treść. Dobrym sposobem na ułatwienie udostępniania jest umieszczenie linków społecznościowych wokół tekstu.
Zastosowanie znaczników H, Alt META w nagłówkach
Znaczniki nagłówka – H
Znaczniki nagłówków wskazują hierarchię tytułu w treści strony internetowej.
Na przykład nagłówek h1 (header 1) wskazuje, że dany tekst jest najważniejszy w całym schemacie. Pod spodem pojawiły się tytuły ze znacznikiem h2, następnie h3 i tak dalej.
Poniżej przykłady użycia nagłówków w niniejszym artykule:
- Nagłówek wielkości h1 – to główny tytuł naszego artykułu: “Treść SEO w handlu elektronicznym”,
- Nagłówek wielkości h2 – “Czynniki do rozważenia w poszukiwaniu optymalizacji treści SEO” oraz “Zastosowanie znaczników H, Alt I META w nagłówkach”,
- Nagłówek wielkości h3 to m. in. “Znaczniki nagłówka”, “Znaczniki Alt” i “Znaczniki META”.
Jest to prosty i wyraźny sposób na określenie zarysu treści i informuje robot Google jak interpretować naszą stronę.
Znaczniki Alt
Znaczniki Alt służą do wskazania, że tekst musi być wyświetlany zamiast konkretnego zdjęcia lub obrazu graficznego w przypadku, gdy nie może on być ściągnięty. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ Google, informuje o tym, co dany obraz/ zdjęcie przedstawia. Na przykład, jeśli Google rozpoznaje (poprzez znacznik alt), że zdjęcie przedstawia parasol, wówczas Google zrozumie, że tekst dotyczy, m. in. parasoli.
Znaczniki META
I na koniec, znaczniki meta (meta-tytuł i meta-opis). Są to mniejsze tytuły i opisy Twojego URL. Są to ważne opisy, ponieważ ten sam tekst Google pokazuje również w wynikach wyszukiwania. Należy poświęcić uwagę i starać się streścić w kilku słowach, co użytkownik znajdzie, jeśli odwiedzi Twoją stronę. Te typy parametrów znane są również jako tagi, czyli znaczniki.
Środki ostrożności
W uzupełnieniu do tekstu powyżej, należy upewnić się, że wpisana przez nas treść jest w 100% oryginalna. Lepiej nawet nie kopiować i nie wklejać własnych tekstów z innych stron, ani też nie powtarzać. Sprawdzaj także prędkość ładowania strony i upewnić się, że treści na niej zawarte wyświetlają się najszybciej jak to możliwe. Warto skompresować zdjęcia i obrazki, aby ładowały się szybciej i płynniej.
Podsumowując, pragnę podkreślić raz jeszcze, że treści powinny być ukierunkowane na użytkownika lub potencjalnego klienta sklepu internetowego i w oparciu o tą zasadę stosować wskazówki, które wyjaśniliśmy w niniejszym poście. Upewnij się, że zawartość SEO jest zgodna z Twoim sklepem online, użyteczne dla użytkownika, a także, rzecz jasna, oryginalne i wyróżniające się wśród konkurencji. Tylko w ten sposób będziesz mógł osiągnąć najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.