Share This Article
Jeśli tworzysz własny sklep online, w tym artykule podajemy Ci wszystkie klucze. Przygotowaliśmy także 50 innych postów, które mogą Ci w tym pomóc!
Utworzenie od podstaw własnego sklepu online z pewnością jest wyzwaniem, jednak coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie sprzedaży w sieci. W drugiej połowie 2016 roku, Narodowa Komisja ds. Rynku i Konkurencji (NCMC) odnotowała 20,3% wzrost transakcji online w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Przeliczając wskaźnik procentowy na euro, otrzymamy wynik 6 miliardów wydanych online. Trend ten nie wykazuje tendencji spadkowej w najbliższej przyszłości i coraz więcej osób okazuje zainteresowania utworzeniem sklepu online, krok po kroku.
Jako dostawca dropshipping, BigBuy współpracuje z setkami klientów z własną działalnością handlową online i znamy potrzeby i problemy, z jakimi borykają się na co dzień. Dlatego też, aby wesprzeć ich we wszystkich kwestiach związanych z handlem online, przygotowaliśmy ten przewodnik, w którym poruszamy większość mogących pojawić się pytań i wątpliwości w trakcie tworzenia własnego sklepu online. A więc, zaczynamy!
Tworzenie własnego sklepu online krok po kroku
KROK 1: Ustalenie modelu bizensowego
Wiele osób, decydujących się na utworzenie sklepu online pomija ten krok, uważamy jednak, że powinno się go wykonać. Jeśli rzeczywiście chcesz generować zysk i poważnie potraktować Twoją działalność e-handlową, pierwszym podstawowym krokiem powinno być podjęcie decyzji o modelu biznesowym przedsięwzięcia. Nie wiesz jak się za to zabrać? Nie martw się. Określenie modelu biznesowego może być tak proste jak stworzenie Canvas. Canvas jest pojedynczą stroną pokazującą główną informację o tym, jak Twój e-handel będzie działać, aby pokierować Cię i powiedzieć o pierwszych krokach, jakie musisz podjąć. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie modele biznesowe nadają się do realizowania w branży e-commerce. Co prawda, dzięki rewolucji cyfrowej, pojawia się coraz więcej nowych możliwości, my jednak skoncentrowaliśmy się na 3 głównych rozwiązaniach:
- B2C (Business To Consumer): Najbardziej rozpowszechniony model, w którym sprzedajesz do klienta docelowego. Firmy takie jak ‘Asos’, ‘Media Markt’ czu ‘El Corte Inglés’ działają właśnie na zasadzie modelu handlu elektronicznego B2C. Niemal każda publikacja dotycząca działalności e-commerce oraz marketing online skupiają swoją uwagę na tym właśnie modelu biznesowym.
-
B2B (Business To Business): Sklep online B2B polega na sprzedaży innym firmom. BigBuy działa według tego właśnie modelu. Prowadzimy sprzedaż hurtową i poszukujemy klientów, którzy chcą sprzedawać towary swoim klientom.
-
C2C (Consumer to Consumer): Model biznesowy C2C praktycznie nie istniał przed wejściem na scenę Internetu. Nazywany także modelem P2P (“Peer To Peer”, czyli kolega koledze), wykorzystywany jest przez firmy takie jak Airbnb czy BlaBlaCar, gdzie osoby prywatne kontaktują się ze sobą, a prowizja za przeprowadzone transakcje wpływa na konto firmy.
Jaki rodzaj biznesu pasuje najlepiej dla Twojej działalności? Bez względu na to, czy sprzedajesz produkty, czy usługi, możesz prowadzić działalność B2C lub B2B (lub obydwie) lub po prostu udostępnić klientom możliwość kontaktowania się ze sobą w modelu C2C.
Będziesz musiał ustalić kilka kwestii, jednak najważniejszą z nich jest źródło Twoich dochodów. Musisz przemyśleć, jakie koszty związane są z prowadzeniem Twojego sklepu, jaki jest poziom planowanej przez Ciebie sprzedaży oraz kiedy powinieneś osiągnąć próg rentowności (‘break even’, czyli moment, w którym firma przestaje mieć straty i zaczyna przynosić zysk).
Sprzedaż online bez magazynowania
Kiedy ktoś decyduje się na utworzenie sklepu online i analizuje wydatki oraz przychód z działalności, prędzej czy później pojawia się pytanie: co zrobić z magazynem? W przypadku sprzedaży usług magazyn nie stanowi żadnego problemu, jeśli jednak ktoś decyduje się na sprzedaż jakichkolwiek artykułów fizycznych, wówczas trzeba wziąć pod uwagę zakupy, składowanie i oczywiście dostawę. Jeśli te pytania przysparzają Ci bólu głowy, proponujemy, abyś zapoznał się z tematyką dropshippingu. Ten model dystrybucyjny generalnie opiera się na idei, że kiedy klient kupuje cokolwiek z Twojego sklepu, Ty nie musisz martwić się o dostawę, ponieważ o to martwi się hurtownik. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz zajmować się magazynowaniem i możesz ze spokojem skoncentrować się na sprzedaży. W artykule poniżej wyjaśniamy to dużo dogłębniej i lepiej.
Ta faza obejmuje wiele zadań i nie bylibyśmy w stanie zagłębić się we wszystkie: znalezienie realnej niszy rynkowej, wybranie opcji freelancera (lub też nie) i wiele innych. Wrócimy do tych tematów w kolejnych artykułach. Tymczasem skoncentrujemy się na najciekawszej części rozpoczynania własnej działalności, a mianowicie: na tworzeniu.
KROK 2: Tworzenie sklepu online
Załóżmy, że mamy już za sobą podstawowe zadania, konieczne do wykonania przed utworzeniem sklepu online: przeprowadziliśmy badania rynku (co nie musi znaczyć więcej, niż kilka głębszych wyszukiwań w Google), jesteśmy samozatrudnieni (lub znaleźliśmy inną pasującą opcję), szukaliśmy hurtowników, którzy zapewnią nasze dostawy… Jeśli to wszystko (i kilka innych zadań) jest gotowe, możemy rozpocząć pracę nad tworzeniem naszego sklepu online.
Ta część artykułu zwraca się głównie do tych osób, które zamierzają stworzyć swój sklep online od zera i które nie są kontraktowane przez inne firmy. Jeśli jednak kwestie techniczne nie są Twoją mocną stroną, a chcesz zacząć sprzedaż najszybciej jak to możliwe, możesz zwrócić się do firmy specjalizującej się tworzeniem stron internetowych dla e-handlu. Jeśli poza tym chcesz, żeby Twoja działalność opierała się na zasadach dropshipping, dostawcy tacy jak BigBuy oferują gotowy sklep dropshipping, skonfigurowany z katalogiem hurtownika.
Krok pierwszy: Wybór hostingu, rejestracja domeny i wybór CMS
Strona techniczna tworzenia działalności e-handlowej nie musi być zbyt trudna. Tak samo jak z każdą witryną, pierwszą rzeczą, jaką trzeba ustalić i zakontraktować, jest hosting oraz domena (czyli miejsce, w którym Twoja działalność będzie się odbywać oraz nazwę tej działalności). Kiedy mamy te dwie kwestie za nami, należy wybrać system zarządzania zawartością (CMS), który najbardziej odpowiada Twojej działalności.
Jeśli CMS za bardzo Ci nie pasuje, zawsze możesz stworzyć spersonalizowaną witrynę, jest to jednak o wiele trudniejsze i wymaga zaawansowanej znajomości w zakresie programowania. Zazwyczaj nie zaleca się witryny niestandardowej chyba, że tworzysz bardzo specyficzny typ sklepu, dla którego potrzebujesz niestandardowych procesów, których nie oferuje CMS. Według nas takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, a szablony wstępnie zaprojektowane będą znacznie tańsze i pozwolą Ci na stworzenie Twojej strony lub witryny o wiele szybciej. CMS oferuje wiele przydatnych modeli e-handlu, jednak każdy z nich pasuje do dąnego rodzaju sklepu. Spójrzmy na najważniejsze z nich:
-
-
WooCommerce: Nie jest to CMS, ale wtyczka dla WordPressa. Bardzo przydatna i umożliwiająca stworzenie prostego i zarazem efektywnego sklepu online.
-
Shopify: Bardzo proste oprogramowanie, które nie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu informatyki lub programowania. Oferuje wiele szablonów, które można dostosować do każdego typu sklepu.
-
PrestaShop: Bez wątpienia najlepszy CMS dla handlu elektronicznego. Jeden z najbardziej kompletnych, umożliwiających stworzenie średniej wielkości sklepów. Wtyczki (plug-in) i szablony dla PrestaShop stworzone zostały przez najlepszych programistów świata.
-
Magento: Najczęściej używany CMS w handlu elektronicznym z dużą ilością referencji oraz ruchu. Użyteczność nie jest tu może najlepsza, polecamy jednak, jeśli spodziewasz się znacznego ruchu i sprzedaży.
-
Kiedy już wybierzesz Twój CMS i znajdziesz szablon, który Ci odpowiada, musisz go nieco zmodyfikować, skonfigurować metody płatności, formularz kontaktowy itp. Poniżej podajemy kilka artykułów, które mogą Ci się przydać
Pamiętaj o SEO
Istotną częścią tworzenia Twojego sklepu online jest przygotowanie prawidłowego pozycjonowania w Google. Obecnie CMS i szablony przez nie oferowane tworzone są w taki sposób, aby uzyskać dobre pozycjonowanie, nadal jednak będziesz musiał wykonać parę zadań.
SEO, jak zapewne wiesz (lub wkrótce się o tym przekonasz) ma zarówno stronę on-site i off-site).
- On-site to wszystkie operacje na Twojej stronie internetowej, jej struktura i zawartość (dlatego też poświęć pierwszych kilka dni na optymalizację Twojego sklepu online).
- Off-site dotyczy ruchu do Twojej strony: jakości, kierunku, z którego pochodzi, ile osób Cię poleca itp. Off-site ma związek z tym, w jaki sposób Twoja strona jest rozpowszechniana, dlatego może powrócimy do omówienia tego tematu w fazie 3, aby jednak uniknąć komplikacji – poniżej przedstawiamy zestawienie postów skoncentrowanych na SEO.
KORK 3: Promowanie Twojej działalności e-handlowej
Kiedy już utworzyłeś Twój e-handel i jesteś gotów do rozpoczęcia sprzedaży, nadszedł czas na zdobycie rozgłosu. Jest to kluczowa faza dla każdego e-handlu. Istnieje wiele blogów i kursów poświęconych marketingowi elektronicznemu ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie kanałów rozpowszechniania Twojej działalności. Tworzenie sklepu online nie miałoby sensu, jeśli nikt nie miałby tam wchodzić.
Jedna rzecz jest pewna: jeśli Twój sklep nie będzie miał żadnego ruchu, nie będzie też sprzedaży. Dlatego też teraz możesz promować się w sieciach i mediach społecznościowych, w mediach w ogóle i gdziekolwiek możesz znaleźć potencjalnych klientów. Ten sposób zarządzania e-handlem stanowi „fundament”, dlatego też ogromna część naszego bloga skoncentrowana jest na jak największej pomocy w tym zakresie. Oferujemy ponad 20 artykułów napisanych w celu wsparcia w tym temacie, które dodatkowo – jak widać poniżej – podzieliliśmy na kategorie:
Kampanie reklamowe Google Adwords i Google Shopping
Sieć wyszukiwań i wyświetlań Google oraz Google Shopping stały się istotnymi narzędziami dla e-handlu (często o wiele ważniejszymi niż sieci społecznościowe). Jeśli dobrze przygotujesz i skonfigurujesz Twoje reklamy, możesz osiągnąć świetne wyniki.
Należy jednak pamiętać o jednym aspekcie, którego nie możemy pominąć: za tego rodzaju reklamy zawsze musimy płacić, ponieważ, gdy tylko przestaniemy inwestować, nasze reklamy znikną z oczu odbiorców. Z tego względu niezmiernie ważne jest, aby równolegle do inwestycji w kampanie Google, rozwijać strategię SEO. Jeśli uda się nam poprawnie pozycjonować w Google, nasz ranking nie będzie zależny od tego, czy płacimy za reklamy czy też nie. W ramach kampanii Google jesteśmy zmuszenie do ciągłego inwestowania, jeśli chcemy być widoczni. Nie jest to kwestia wyboru jednej lub drugiej opcji, tylko umiejętności utrzymania między nimi równowagi.
To jednak nie wszystko na ten temat. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o AdWords oraz Shopping, proponujemy szereg artykułów, które mogą Cię zainteresować:
O kampanjach Adwords: Sieć wyszukiwania i sieć reklamowa
-
Jak skonfigurować Adwords? Wskazówki do przemyślenia – Przewodnik AdWords (część II)
-
Glosariusz AdWords: nomenklatura i koncepcje podstawowe – AdWords Giude (część III)
O Google Shopping
Introdukcja w mediach społecznościowych
Przenikając kolejne warstwy społeczeństwa, sieci społecznościowe stały się częścią naszego życia i zaawansowanymi narzędziami reklamowymi dla firm. Sieć, w której przede wszystkim powinieneś zaistnieć zależy od Twojego sektora e-handlowego i rodzaju klientów docelowych. Jeśli np. sprzedajesz buty damskie, najodpowiedniejszy będzie Instagram. LinkedIn natomiast nie przyda Ci się w ogóle (chyba, że szukasz pracowników do Twojego zespołu!).
Już kilkakrotnie na tym blogu pisaliśmy o tym, jak uzyskać najwięcej korzyści z różnych sieci społecznościowych i jak rozpowszechnić Twój e-handel wśród jak największej ilości osób. W mediach społecznościowych należy pamiętać, że pozyskanie nowych zwolenników i obserwatorów nie powinno być jedynym celem. Zaistnienie w mediach społecznościowych wymaga udoskonalania marki firmy (jeśli Twoja firma z początkowych 100 zwolenników na Facebooku pozyska 10.000, wynika z tego, że rozpoznawalność marki jest zdecydowanie wzmocniona). Wzmocnienie to jest jednak bezużyteczne, jeśli sprzedaż osiągnięta przez Facebook nie wzrośnie proporcjonalnie. Sieci społecznościowe są, tak samo jak strony internetowe, narzędziami sprzedaży. Stają się zatem bezwartościowe, jeśli nie możemy przekształcić naszych wysiłków w korzyści.
-
Sposoby wykorzystania mediów społecznościowych na rzecz działalności online
-
Porady dotyczące tworzenia i optymalizacji Twojego sklepu internetowego na Facebooku
E-mail marketing: Narzędzie nieustannego użytkowania
Niezależnie od tego, co uważa Twoja skrzynka odbiorcza, e-mail marketing nadal stanowi narzędzie sprzedaży. W zakresie e-handlu jest nawet czymś więcej. Pozwala nam dostarczać aktualne informacje o naszych nowościach, ofertach oraz innych możliwościach, jakie oferujemy klientom (i potencjalnym klientom).
Mimo, że coraz więcej firm korzysta z e-mail marketingu, mało która z nich wykorzystuje fakt, że kampanie można spersonalizować. Aby nasi klienci nie znudzili się i nie zrezygnowali z subskrypcji, ważne jest spersonalizowanie naszych e-maili i dostosowanie ich w możliwie szerokim zakresie do danego klienta oraz jego potrzeb. Segmentacja jest kluczowym elementem marketingu internetowego, a zwłaszcza kampanii e-mailowych.
KROK 4: Mierz, analizuj i wprowadzaj zmiany
Jedną ze złotych zasad, którą powinno się powtarzać bez końca mówiąc o marketingu cyfrowym, jest konieczność zmierzenia/oceny wszystkiego, co zostało zrobione. Minęły już dni, kiedy firmy inwestowały w kampanie radiowe i telewizyjne, z trudnymi do obliczenia zyskami. Obecnie wszystko jest obliczalne, a wskaźnik rentowności ROI znajduje się na wyciągnięcie ręki.
Kiedy tworzysz sklep online, każdy aspekt Twojej kampanii jest połączony z programami analitycznymi, jednak najprawdopodobniej najważniejszą informację otrzymasz z Twojej strony internetowej. Najważniejszym narzędziem analityki internetowej jest Google Analytics. Gigant technologii oferuje bezpłatny program, który pozwala Ci kontrolować wszystko, co dzieje się na Twojej stronie internetowej.
Żaden szanujący się e-handel nie może ignorować wagi pomiarów poczynań swoich użytkowników. Poniżej znajdziesz 5 postów na temat uaktualniania Analytics.
KROK 5: Zawsze bądź na fali
Chociaż poruszamy ten temat na samym końcu, jest on jednak nie mniej ważny, a mianowicie: jeśli prowadzisz e-handel, musisz zawsze być na bieżąco. Dlatego też ostatni krok powinien przenikać wszystkie pozostałe. Tworząc sklep online, jesteś uzależniony od ostatnich wymagań rynku, które rosną w zawrotnym tempie. Niezmiernie istotne jest, aby nie zostać w tyle.
Aby temu sprostać, możesz na przykład subskrybować nasz blog, śledzić nas na Twitterze i szukać innych publikacji, w których możesz przeczytać na temat ostatnich trendów w handlu elektronicznym oraz marketingu cyfrowym. Odważ się wypróbować nowe możliwości i stwórz proste kampanie, które pozwolą Ci odkryć nowe drogi do Twoich klientów, dać się poznać i, oczywiście, więcej sprzedawać.