Share This Article
W niniejszym przewodniku MailChimp dowiemy się, jak skonfigurować podstawowe parametry kampanii oraz w jaki sposób analizować ważne informacje.
MailChimp jest idealnym narzędziem, które pomoże nam efektywnie zarządzać głównymi działaniami marketingu elektronicznego, a więc w tworzeniu elektronicznych biuletynów, masowym wysyłaniu maili oraz analizowaniu osiągnięć.
Na wstępie nauczymy się, jak skonfigurować podstawowe parametry kampanii MailChimp, a także jakich informacji szukać, jeśli chcemy przeanalizować osiągnięcia naszej kampanii.
Layout e-maili z Mailchimp
Przede wszystkim musimy pamiętać, że z pomocą MailChimp możemy modelować nasze biuletyny informacyjne na trzy sposoby: ręcznie, automatycznie oraz z pomocą wstępnie zaprojektowanych szablonów. Przyjrzyjmy się zatem różnicom:
- Ręcznie: tworzymy design z pomocą programu Photoshop. Projekt musi być dostosowany do kodu HTLM, aby inne programy zarządzania pocztą elektroniczną mogły odczytać jego zawartość.
- Automatycznie:stosujemy udostępnione przez MailChimp szablony do tworzenia biuletynów informacyjnych czy też newsletterów. Jeśli nie posiadamy zbyt dużej wiedzy z zakresu designu oraz layoutu HTML, wówczas lepiej zastosować tę drugą opcję tworzenia strategii e-mailmarketingu.
- Używając gotowych szablonów:na platformach lub w witrynach takich jak np. Theme Forest znajdziemy wiele zaprojektowanych szablonów, dostosowanych do programu MailChimp.
Z MailChimp możemy tworzyć szablony, które będą całkowicie dostosowane do naszych potrzeb, a także wykorzystać wiele elementów do ich tworzenia: obrazy, teksty, wklejanie linków do mediów społecznościowych, nagrań wideo czy GIF. Szablony te można też idealnie dostosować do każdego typu aparatów mobilnych, dlatego też nie musimy się martwić o kwestie braku odpowiedzi, ponieważ wszystko będzie ustawione także pod tym kątem.
Kolejne kroki projektowania biuletynu czy też newslettera z MailChimp to:
1. Wybranie typu kampanii, którą chcemy rozesłać
Istnieją cztery rodzaje kampanii, ale dwie z nich z pewnością zainteresują nas bardziej z uwagi na ich szczególny charakter i dobre wyniki:
- Zwykła kampania: to model kampanii stworzony w oparciu o narzędzia MailChimp i HTML.
- Kampania testowa A/B: w tym rodzaju kampanii rozsyłamy podobny typ e-maili, jednak zmieniamy pewne szczegóły (np. kolor przycisku lub CTA, czyli wezwania do działania, kopię dołączoną do zdjęcia lub dodanie, lub też nie, ceny danego artykułu). Chodzi o to, by zmieniając każdorazowo wyłącznie jeden element, mieć możliwość obiektywnej analizy, który z projektów funkcjonuje najlepiej. Czasami zwykłe dodanie CTA po jednej lub drugiej stronie może znacznie zmienić wyniki naszej kampanii mailowej.
2. Wybranie listy odbiorców
Niezwykle istotne jest dokładne wypełnienie wszystkich pól, aby otrzymać dobry raport z danej kampanii. Najpierw wybieramy listę, aby wskazać, do kogo chcemy wysłać nasz newsletter. Zestawienia te mogą być filtrowane na wiele sposobów.
3. Wypełnienie podstawowych informacji dla kampanii MailChimp
Niezwykle istotne jest wypełnienie wszystkich czterech pól, widocznych na obrazku, jednak dwa pola są najważniejsze:
- Temat maila: w artykule na temat kreowania efektywnych e-maili omówiliśmy kluczowe zagadnienia dotyczące wyboru najlepszych tytułów.
- Nazwa nadawcy: podana w wysyłanych e-mailach tożsamość organizatora kampanii musi być prawdziwa. Ten oraz inne przydatne tematy możesz znaleźć w naszym artykule na temat porad jak sprawić, aby wysyłane e-maile trafiały do skrzynki odbiorczej adresata.
4. Wybór styl szablonu e-maila
Co prawda można styl szablonu modyfikować później bez żadnego problemu, ważne jest, aby wybrać taki standardowy szablon, który będziemy mogli najlepiej dostosować do naszych potrzeb. Szare kwadraty mogą być nagłówkami lub obrazami, natomiast linie odpowiadają wpisywanemu tekstowi.
5. Layout e-maili z MailChimp
Narzędzie to pozwala nam na zobaczenie naszego biuletynu w taki sam sposób, w jaki zobaczy go odbiorca. Możemy dodatkowo wykonać wysyłkę testową wybranych e-maili oraz sprawdzić jak wyglądają zanim je wyślemy. Należy zwrócić uwagę, że górna rubryka to dwa ustawienia domyślne: po lewej stronie („Wykorzystaj to miejsce, aby zaoferować wstępne zapoznanie się z zawartością Twojego e-maila”) musimy zmienić i dodać wyrażenia, które podsumują treść naszego przekazu oraz drugie pole („Zobacz ten e-mail w Twojej przeglądarce”), które także musi zostać zmodyfikowane oraz przetłumaczone na odpowiedni język, jeśli nie chcemy przekazywać informacji w języku angielskim.
Redagowanie i tworzenie layoutu jest bardzo proste i polega jedynie na przeciąganiu modułów znajdujących się po prawej stronie do miejsca, w którym chcemy je umieścić. Możemy je redagować, kasować oraz duplikować po dodaniu do e-maila. Każdy rodzaj modułu oferuje różne opcje, jednak wszystkie są niezwykle intuicyjne, tak więc nie powinniśmy mieć żadnych trudności w przyzwyczajeniu się do designu tego systemu.
6. Finalizacja i wysyłka
Zbliżamy się do ostatniego kroku w tej części przewodnika MailChimp. Możemy rozesłać e-maile w każdej chwili, np. po utworzeniu layoutu lub też rozplanować wysyłkę, ustawić wysłanie konkretnego dnia oraz godzinie, która nam najbardziej odpowiada. Zaleca się wysłanie próbnego e-maila zanim przystąpimy do definitywnej rozsyłki naszych maili. Należy też pamiętać, że jeśli chcemy wysłać maile w późniejszym terminie, w każdej chwili możemy je jeszcze zredagować przed wysłaniem.
7. Przeprowadzanie analizy e-maili z Mailchimp
Jedna z wielkich zalet narzędzi e-mailmarketingu jakim jest MailChimp to możliwość dość głębokiej analizy wyników czy też osiągnięć naszej kampanii.
W sekcji „Raporty” (Reports), możemy przeanalizować wiele danych, które pomogą nam zoptymalizować nasze przyszłe kampanie, kiedy już lepiej poznamy naszych odbiorców. Możemy np. sprawdzić procent otwieralności wysłanych e-maili, kiedy zostały otwarte, ile razy każdy z użytkowników zaglądał w nasz e-mail, procent odrzuceń, część newslettera, która została kliknięta itd.
Niektóre z najważniejszych danych, które zawsze należy analizować:
- Rezygnacja z subskrypcji: ilość osób, które zrezygnowały z subskrypcji po otrzymaniu od nas e-maila. Jeśli wiele osób zrezygnowało z subskrypcji, powinniśmy zastanowić się czy rzeczywiście postępujemy właściwie przy wysyłce naszych e-maili. Może zawartość nie była zbyt interesująca, a może lista osób, do których zostały one wysłane nie był odpowiednio segmentowana.
- Odbicia: powstają, jeśli e-mail nie może zostać dostarczony na dany adres, ponieważ jest on nieważny lub z powodu niespodziewanych błędów, jakie powstały podczas wysyłki.
- Otwarcia: możemy sprawdzić procent oraz ilość odbiorców, którzy otworzyli naszego e-maila. Dużą rolę odgrywa tutaj atrakcyjny temat e-maila.
- Kliknięcia: możemy sprawdzić, kto ze wszystkich odbiorców, którzy otworzyli nasz e-mail, kliknął na jeden z załączonych linków.
- Heat maps, czyli mapy ciepła: używane są do przeanalizowania gdzie w danym newsletterze klikano, aby zobaczyć, które miejsca w naszych e-mailach są „gorącymi punktami” („hot spots”).
- Google Analytics: MailChimp może łączyć się z Google Analytics w celu analizowania kampanii, a także śledzenie konwersji, które zostały osiągnięte za pośrednictwem naszych akcji marketingu e-mailowego.
Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik MailChimp będzie pomocny w rozpoczęciu odkrywania ekscytującego świata e-mailmarketingu. Naszą główną radą jest rozpoczęcie tej praktyki oraz nieustannego analizowania osiągniętych wyników.