Share This Article
Potrzebujesz poprawić pozycjonowanie Twojej strony internetowej? Jeśli tak, musisz dowiedzieć się co to są tagi SEO i poznać kluczowe tajniki ich optymalizacji.
Tagi META są istotne dla optymalizacji Twojej strony internetowej. Parametry te wykorzystywane są do opisania Twojej strony oraz do przekazania informacji o nich do wyszukiwarek, które je segregują i wyświetlają wyniki. Z tego właśnie powodu są one tak istotne. Jeśli tagi meta Twojej strony są dobrze zoptymalizowane, wówczas pozycjonowanie Twojej strony będzie wysokie i znajdzie się ona w czołówce wyświetlanych wyników Google, Bing czy innej wyszukiwarki. Stanowią one podstawowe biegi maszynerii SEO, potrzebne do właściwego jej funkcjonowania.
Jakie tagi musimy zoptymalizować, aby poprawić SEO na stronie internetowej?
Istnieją dwa podstawowe tagi, które co prawda nie są widoczne na samej stronie, jednak stanowią klucz do poprawnego pozycjonowania w Google: tag tytułowy oraz opisowy.
Tag tytułowy
Tag tytułowy jest najważniejszym tagiem SEO, biorąc pod uwagę optymalizację Twojego SEO na stronie. Jest to jeden z najistotniejszych czynników, które Google bierze pod uwagę ustalając tematykę strony, dlatego też jest on fundamentalnym tagiem z punktu widzenia pozycjonowania. Tytuł to napis widoczny w okienku lub tabie wyszukiwarki oraz w wynikach wyszukiwania.
Wskazówki dla najlepszego zoptymalizowania tytułów:
- Każdy tytuł każdej Twojej strony internetowej musi być inny.
- W tytule musisz zawrzeć słowo kluczowe, na podstawie którego zoptymalizujemy stronę i które określiliśmy wykonując wyszukiwanie słów kluczowych. Pozycjonowanie wykonane będzie na podstawie tego słowa kluczowego. Tak samo jak w przypadku tytułu, tak i tutaj musisz pamiętać, że każda strona musi mieć przypisane inne słowo kluczowe dla każdej strony, która składa się na witrynę.
- Powinien zawierać nie więcej niż 70 znaków, jeśli będzie dłuższy ukaże się w formie skróconej.
- Musi być naturalny i opisowy w odniesieniu do zawartości strony. Nie należy komplikować i wymyślać pokrętnych fraz tylko po to, aby na przykład umieścić słowo kluczowe “z butami”.
- Nie należy nadużywać słów kluczowych. Może to spowodować, że firma Google zastosuje kary. Poza tym łatwo w takich przypadkach wzbudzić nieufność użytkownika.
- Jeśli marka lub nazwa witryny jest dołączona, wskazane jest umieszczenie jej na końcu, oddzielone od słów kluczowych łącznikiem lub paskiem pionowym. Na przykład tytuł może wyglądać tak: “Książki stare i używane”. Najlepsze ceny | Księgarnia Cervantes”
Opis meta
Użytkownicy postrzegają tag SEO jako podsumowanie stron, dlatego powinien on być napisany w sposób, atrakcyjny i zachęcający, a także zawierać wezwanie do działania. Ten opis może mieć decydujące znaczenie w odniesieniu do współczynnika klikalności CTR. Chociaż nie ma to decydującego znaczenia w pozycjonowaniu strony internetowej, ma jednak na nie ogromny wpływ. Podobnie jak w przypadku tytułu tag ten nie jest wyświetlany w widocznej treści, ale w wynikach wyszukiwania pod tytułem.
Tagi SEO często generują kontrowersje. Powodem tego jest fakt, że czasami Google ignoruje opis meta i wyświetla niektóre teksty z Twojej witryny w wynikach, jeśli uważa, że mogą być one bardziej odpowiednie dla odwiedzającego. Wskazówki dotyczące optymalizacji opisu meta:
- Opisy muszą być realistyczne i podsumowywać to, co użytkownik rzeczywiście znajdzie podczas odwiedzania strony. Jeśli tak nie jest, będzie to miało negatywny wpływ na wskaźnik odbicia.
- Należy stworzyć „uderzający” opis, aby uzyskać kliknięcie przed innymi lepszymi wynikami. Wstaw wezwanie do działania, aby zachęcić użytkowników. To poprawi wskaźnik CTR.
- Musisz podać słowo kluczowe lub słowa kluczowe, dla których optymalizujemy stronę, ale zawsze w sposób naturalny.
- Zaleca się użycia od 150 do 155 znaków. Nigdy nie więcej niż 160, ponieważ Google utnie długość opisu.
- Ważne jest, aby nie kopiować opisów meta (tak samo jak w przypadku tytułu). Musisz użyć innego dla każdej ze stron witryny.
Inne rodzaje tagów SEO
Oprócz tytułu i opisu musimy wziąć pod uwagę nagłówki. Elementy te są jednym ze sposobów, w jaki Google i wszyscy odwiedzający Twoją witrynę są informowani o treści i tematach stron, które obsługują. Co więcej, są bardzo ważne, aby stworzyć dobrą strukturę informacyjną. Jeśli nie masz pewności, co do nagłówków, możesz bardzo łatwo sprawdzić je dowolnym edytorze tekstowym. Podczas konfigurowania witryny i wpisania tytułu sekcji lub sekcji w artykule dotyczącym bloga można wskazać, czy jest to nagłówek 1, nagłówek 2, nagłówek 3 i tak dalej. W zależności od nagłówka, zazwyczaj zmienia się format tekstu (nagłówek 1 będzie większy niż po nim następujący).
Nagłówek (H1), czyli temat – nagłówek najważniejszy
Nagłówek H1 jest najważniejszy dla Google i musi być unikalny dla każdej strony. Nie wolno mylić tego nagłówka tematowego z tytułem. Jak sama nazwa wskazuje, tytuł jest podsumowaniem strony i przede wszystkim optymalizuje stronę internetową dla wyszukiwarek. H1, czyli temat strony, jest jednak pierwszą rzeczą, którą widzi odwiedzający podczas wchodzenia do witryny. Dlatego też powinien on być zoptymalizowany pod kątem słów kluczowych, ale może być dłuższy niż tytuł. Nie jest wskazane, aby był identyczny z tytułem. Wskazówki optymalizacji nagłówka H1:
- Powinien być ustawiony jak najwyżej na stronie
- Możesz użyć tylko jednego nagłówka H1 na stronie
- Powinien zawierać słowa lub frazy kluczowe, które są naturalne i łatwe do odczytania dla odwiedzających stronę
Nagłówki (H2-H6), czyli tytuły, śródtytuły i podtytuły
Nagłówki H2 do H6 są przydatne, ponieważ pomagają Google i innym wyszukiwarkom zrozumieć tematykę strony. Nagłówki te pomagają również poprawić doświadczenie czytania, ponieważ organizują treść w konkretnej hierarchii. Należy pamiętać, że włączenie słów kluczowych nie powinno być wymuszone, tekst powinien być spójny, płynny i brzmieć naturalnie.
Optymalizacja obrazów
Oprócz tagów SEO będziemy musieli zoptymalizować obrazy na stronie. Wszystkie obrazy należące do Twojej witryny są analizowane przez firmę Google, więc musisz je wziąć pod rozwagę.
Nazwa obrazów
Przed przesłaniem obrazu należy zmienić tytuł na taki, który odnosi się do strony, na której zostanie on wstawiony. Na przykład, jeśli przesyłasz obraz do części witryny sprzedającej naszyjniki, tytuł obrazu może brzmieć “długi srebrny naszyjnik”. Nigdy nie należy przesyłać obrazów z domyślną nazwą, na przykład “DC0089”, ponieważ w żaden sposób nie jest to pomocne dla SEO. Zawsze włączaj słowa kluczowe działające na stronie w tytule obrazu. Musisz także oddzielić każde słowo dzielnikiem, jak pokazano w przykładzie.
Tekst ALTernatywny
Tag SEO “alt” lub tekst alternatywny w obrazach jest ważnym czynnikiem optymalizacji witryny. Jest to tekst wyświetlony na stronie internetowej w przypadku, gdy przeglądarka nie jest w stanie wyświetlić obrazu. Tekst ten musi zawierać słowa kluczowe definiujące treść obrazu, które również przyczynią się do pozycjonowania. Oprócz tych dwóch parametrów, musisz wziąć pod uwagę wagę i rozmiar obrazu. Powodem jest to, że mają one bezpośredni wpływ na szybkość ładowania witryny. Powolna witryna negatywnie wpływa na SEO i doświadczenie użytkowników.