Share This Article
Jak ze wszystkim, co otacza i ma wpływ na pozycjonowanie SEO, istnieje wiele serii akcyjnych i strategi, które – poprzez poprawne ich przeprowadzenie – mogą okazać się bardzo pomocne w pracy wyszukiwarki, która łatwiej wyłowi zwroty i grupy słów, łącząc je z Twoją stroną internetową i sklepem online oraz, co za tym idzie, wzmocnić pożądane pozycjonowanie. Jedną z takich akcji jest rozwinięcie właściwej strategii anchor text, czyli tzw. tekstu kotwicy.
W innych artykułach na tym blogu, jak np. w artykule o link building, czyli o tworzeniu linków, komentowaliśmy już istotę tej kwestii, teraz jednak poruszymy temat głębiej, zwracając uwagę na jego charakterystykę i znaczenie.
Anchor text, czyli tekst kotwica – co to jest?
Anchor text jest widocznym tekstem, używanym w linkach. Należy przez to rozumieć wyraz lub wyrazy, widoczne z podkreśleniem, które zawiera link i umożliwia nam kliknięcie w niego. Na przykład: jeśli napiszemy, że BigBuy jest dostawcą dropshipping, mamy dwa wyrazy w linku (dostawcą dropshipping), które to wyrazy stanowią tekst kotwicę dla mojego linku. Tekst kotwica jest istotny zarówno dla przekierowywania z naszej strony internetowej jak i w przekierowywaniu na nią. W HTML będzie to wyglądało tak:
Na BigBuy sprzedajemy do sklepów dropshipping <a href="https://www.bigbuy.eu/es/tienda-dropshipping.html">tiendas dropshipping</a>
W tym przykładzie tekst „sklepów dropshipping” będzie tekstem widocznym w linku. Na podstawie tej struktury, Google rozpozna, że ten link prowadzi do strony, która dotyczy dropshipping. Jeśli wiele linków z tekstem „sklep dropshipping” wskazują moją stronę, wówczas Google rozumie, że moja strona jest istotna dla tego tematu i poprawi moje pozycjonowanie. Wprowadźmy jednak do linku taki tekst:
Więcej informacji na temat dropshipping znajdziesz tutaj. <a href=”https://www.bigbuy.eu/es/tienda-dropshipping.html”>aquí</a>
Jeśli tekstem kotwicą jest wyraz „tutaj”, Google nie otrzymuje żadnej informacji na temat przekierowania linku. Z punktu widzenia pozycjonowania link ten nie ma żadnej wartości. Na ten temat napiszemy więcej nieco później. Podsumowując, tekst kotwica jest istotnym elementem w pozyskiwaniu odwiedzających naszą stronę internetową oraz ma znaczenie dla poprawy wewnętrznej nawigacji. Najważniejszym czynnikiem jest jednak informacja przesyłana Google o faktycznej zawartości naszego linka. Dlatego też nie każdy link ma taką samą wartość.
Key word i anchor text, czyli słowo klucz dla każdego tekstu kotwicy
Nie wszystkie teksty kotwice, które prowadzą na naszą stronę internetową lub do naszego sklepu online, muszą być takie same lub prowadzić do tego samego URL, jak np. „strona główna”. Idealną sytuację mamy kiedy każda ze stron wewnętrznych naszej strony internetowej posiada przypisane słowa kluczowe, które będą używane w tekście kotwicy wewnętrznie dla SEO na stronie (onsite) oraz zewnętrznie (external).
Rodzaje tekstów kotwic
Nie wszystkie linki są takie same, dlatego też możemy podzielić je na kilka typów:
- Tekst kotwica LSI: tekst, który widzieliśmy wcześniej i który jest najbardziej polecany. Skrót LSI pochodzi od Latent Semantic Indexing ukryte indeksowanie semantyczne) i generalnie polega ono na łączeniu słów kluczowych ze stroną docelową. Jeśli na przykład Twój sklep online sprzedaje obuwie damskie, wówczas idealnym tekstem kotwicą będą słowa powiązane – „obuwie damskie”, „sprzedaż obuwia dla kobiet” itp.
- Tekst kotwica markowy: jest to tekst, który łączy na podstawie dokładnej nazwy działalności online. Np. BigBuy.
- Tekst kotwica rodzajowy: rodzaj tekstu najczęściej ostatnio polecanego, jeśli chcesz rozwinąć naszą strategię SEO online. Jak już widzieliśmy, łączy on wyrazy oraz tekst używając zwroty typu: „kliknij tutaj” lub „więcej informacji” itp. Nie przekazuje on informacji do Google.
- Tekst kotwica URL: linki używające URL na stronie internetowej. Na przykład: https://www.bigbuy.eu/. Nie polecamy tego typu tekstów ze względów estetycznych (nie wyglądają dobrze w tekście), ani z uwagi na pozycjonowanie SEO. Google nie otrzymuje jakiejkolwiek informacji z linków tego typu.
- Tekst kotwica obrazowy: linki często reprezentowane są w formie zdjęcia lub obrazka. W tym przypadku możesz dodać do adresu słowo kluczowe według własnego wyboru lub tekst alternatywny. Mogą one stanowić znaczną pomoc w pozycjonowaniu SEO.
Powszechne błędy w strategii tekstu kotwicy
Nie wszystko jednak jest tak proste lub łatwe jakby się wydawało. Istnieją złe praktyki, które pozwalają na osiągnięcie całkowitego przeciwieństwa naszych celów – degradację z strony internetowej. Dzieje się tak, kiedy Google odkryje, że na przykład jest wiele takich samych tekstów kotwic, czyli tekstów używających tych samych słów kluczowych, co może być odebrane jako spam.
Narzędzia do kontrolowania tekstów kotwic
Ilość linków zewnętrznych prowadzących do naszej strony internetowej lub sklepu online w całej sieci można sprawdzić. Istnieją różne narzędzia, dzięki którym możemy weryfikować i kontrolować jakie i ile rodzajów tekstów kotwic zostaje użytych oraz, w konsekwencji, co Google wie o naszej stronie internetowej. Dla tego celu polecamy Ahrefs, (jak zapewne zauważyłeś jest to tekst kotwica markowy). Wśród wielu opcji, znajdziesz tam także te specyficzne dla tekstów kotwic, gdzie znajdziesz więcej informacji, na przykład:
Pozwoli Ci to na sprawdzenie tekstów kotwic, używanych przez Twoją stronę internetową oraz na przetestowanie czy jest on poprawny czy nie. Zawsze możesz też skontaktować się z witryną, na której odkryłeś błąd. Co prawda nie naprawią oni wszystkiego, ale będziesz mógł wprowadzić pewne zmiany.
Wpływ tekstów kotwic na SEO
Kiedy już znamy tajemnice tekstów kotwic, możemy przypomnieć sobie o ich znaczeniu. Możemy podsumować nasze informacje w następujących punktach:
-
- Pomagają Google zrozumieć naszą stronę internetową: łącząc specyficzny tekst kotwicę ze specyficznym działem na naszej stronie internetowej, wyszukiwarka rozumie, że ten wyraz odnosi się do naszej strony, co automatycznie przydziela jej wyższą rangę w pozycjonowaniu organicznym.
- Zwiększają ilość odwiedzin oraz czas spędzony na naszej stronie: wewnętrzne łączenia to nasze strony internetowej, bloga lub sklepu online oznacza, że użytkownicy odwiedzają nas częściej klikając na różne linki. Zarówno numer odwiedzonych stron jak i czas na nich spędzony wpłynie pozytywnie na to jak nasza strona jest pokazywana w Google.
Jak zdążyłeś zauważyć, tekst kotwica jest bardziej złożony, niż wydawało się na samym początku. Używając go poprawnie poprawisz Twoje pozycjonowanie organiczne oraz SEO.