Share This Article
Wysyłanie informacji mailowych o naszym sklepie online jest często stosowaną praktyką, jednak nadal popełniamy błędy. Oto jak możemy ich uniknąć.
Planowanie i wysyłka informacji mailowych o naszym sklepie online, np. o nowościach, przecenach lub dodatkowych usługach, jest bardzo powszechnym działaniem w ramach strategii marketingowej handlu elektronicznego. Jednakże samo przeprowadzenie strategii nie zawsze oznacza, że są one przeprowadzane prawidłowo. Nie mamy na myśli lepszych lub gorszych projektów samych maili ani czy zawierają one atrakcyjne propozycje. Chodzi nam wyłącznie o dobre lub złe praktyki stosowane podczas korzystania z tego kanału marketingowego online. Z powodu tych właśnie złych praktyk wiele osób myli cele i sens maili ze spamem, dlatego też zachęcamy do przeglądu najczęstszych błędów popełnianych przy masowym wysyłaniu maili.
Błąd typowy #1: Brak planowania w e-mailingu marketingowym
Największym błędem popełnianym przy wykonywaniu jakichkolwiek działań marketingu cyfrowego jest bezmyślność. Wiele razy pośpiech i chęć osiągnięcia jak najszybszych wyników powoduje, że podejmujemy działania bez uprzedniego ich zaplanowania.
Pamiętaj, aby poświęcić trochę czasu na zaplanowanie harmonogramu e-mailowej kampanii marketingowej, z opracowanymi podstawowymi krokami, które powinny obejmować najbliższy, a dokładniej najbliższe 3 miesiące. Kiedy już się z tym uporasz, postaw sobie jasne i realistyczne, które pragniesz osiągnąć w danym kroku i trzymaj się ich. Zobaczysz, że bardzo łatwo będzie Ci teraz również ulepszać Twoje maile.
Błąd typowy #2: Nieprawidłowa segmentacja maili
Podziel Twoją bazę mailową uwzględniając upodobania i potrzeby, aby wysyłać najlepiej dostosowane maile do tych, którzy potrzebują więcej informacji. Profesjonalne narzędzia do zarządzania strategiami marketingowymi (o nich oraz ich znaczeniu porozmawiamy nieco później) pozwalają na podzielenie szczegółów kontaktów według wielu różnych czynników takich jak wiek, miejsce zamieszkania, płeć, zainteresowania, ilość dokonanych zakupów itp. Dlatego też wykorzystaj te wszystkie informacje, aby jak najefektywniej wykorzystać mailową kampanię marketingową.
Błąd typowy #3: Brak personalizacji
Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszych artykułach dotyczących marketingu, planując strategię mailowej kampanii marketingowej musimy dostosować wysyłane maile do użytkowników w możliwie największym zakresie, aby otrzymywali oni wyłącznie takie informacje, które są dla nich interesujące. Oto kilka przykładów narzędzi, które możesz wykorzystać do personalizacji maili:
- Spersonalizowane pola: narzędzia pozwalające każdej osobie, która otrzymuje mail zobaczyć własne imię w tytule lub treści maila. Wykazano, że ilość otwieranych maili wzrasta, jeśli odbiorca widzi w nich swoje imię.
-
Maile automatyczne: programowanie automatycznej wysyłki maili do klientów, którzy następnie przeprowadzają konkretne działania jest bardzo przydatną formą personifikacji. Jeśli dodatkowo możemy spersonalizować niektóre z pól w tych mailach, wówczas wynik będzie jeszcze lepszy.
- Ważne daty: powiązane z poprzednim punktem, wysyłanie maili zgodnie ze spersonifikowanym harmonogramem według daty urodzin, rocznicy pierwszego zakupu lub inne wyjątkowej dla każdego klienta daty znacznie zwiększa szanse na jego pozyskanie.
Błąd typowy #4: Zakup mailowej bazy danych
Innym częstym błędem w strategii mailingu marketingowego jest zakup mailingowych baz danych. Pomijając fakt, że taka czynność może poza być przestępstwem, jeśli baza danych nie jest stworzona zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, najbardziej prawdopodobne jest to, że nikt z danej listy nie będzie zainteresowany Twoją ofertą, co z kolei naraża Cię na koszty, których nie będziesz w stanie odzyskać. Idealnym rozwiązaniem jest zbudowanie własnej bazę danych od początku, która zawierać będzie istotne dane o każdym abonencie oraz pozwoli na wysyłanie interesujących i przydatnych maili opartych na tych właśnie informacjach. Tylko wówczas Twoja strategia mailingu marketingowego przyniesie sukces.
Błąd typowy #5: Używanie niewłaściwych narzędzi
Platformy mailingu marketingowego stanowią znaczną pomoc w takiej strategii, jednak jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez firmy, szczególnie te mniejsze, jest używanie powszechnych platform mailingowych (Hotmail, Yahoo czy Gmail) do masowej wysyłki maili. Poza wykazaniem się kiepskim profesjonalizmem wysyłając maile firmowe z adresu takiego jak np. „business@gmail.com” ryzykujemy, że nasze maile wylądują w spamie lub kategorii maili niechcianych. Profesjonalne narzędzia, poza tym, że pozwolą uniknąć naszej wiadomości wylądowania wśród spamów, posiadają wiele przydatnych funkcji, taki jak automatyczne dostosowanie urządzeń przenośnych, łatwy układ szablonów czy kompletny system organizacji baz danych i statystyk.
Błąd typowy #6: Nieprawidłowy dobór tematów i nadawców
Tematy wiadomości należą do najważniejszych wyborów w zakresie mailowych kampanii marketingowych. Powinny określić zawartość maila i spełniać pewne istotne warunki:
- Długość: przestrzeń poświęcona na temat jest ograniczona i zasadniczo nie powinna przekraczać 50-60 znaków, w innym przypadku serwer pocztowy może go po prostu skrócić.
- Zawartość: Istnieją pewne kluczowe słowa i znaki, które są wykrywane przez filtry, co znów zwiększa ryzyko, że nasz mail wyląduje w spamie, są to m. in.: seks, darmowy, zbyt częste używanie wykrzykników lub wielkich liter… Postaraj się unikać takich słów, jeśli nie chcesz, aby Twój mail trafił na czarną listę spamu.
- Nadawca: nie tylko temat jest ważny, dlatego używaj nazwy lub adresu mailowego, które można rozpoznać, które wydają się bliskie i ludzkie, aby przekazać, że można nam zaufać.
- Ciekawość: temat, który obudzi ciekawość odbiorcy np. pytaniem daje lepsze wyniki niż gotowa odpowiedź lub lakoniczne określenia.
Wraz z wyborem ciekawego tematu zalecamy dołączenie interesującego tekstu poprzedzającego, który pokazuje się w zaraz po temacie.
Błąd typowy #7: Brak analizy i obserwacji
Ignorowanie statystyk i niesprawdzanie skuteczności każdej mailingowej kampanii marketingowej, to kolejny częsty błąd. Podobnie jak w pierwszym punkcie tego artykułu pisaliśmy o planowaniu i organizowaniu celów, tak w ostatnim polecamy przeanalizowanie, czy nasze oczekiwania zostały spełnione czy też nie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Każdy handel elektroniczny powinien mieć wyznaczone własne cele i wymierne czynniki, które je określają. Istnieje kilka najczęściej spotykanych, są to: licznik otwartych maili, licznik maili usuniętych, licznik kliknięć na załączony link lub bezpośrednich zakupów dokonywanych za pośrednictwem danego kanału.
Podsumowując, jeśli chcesz wyróżnić się wśród konkurencji i uzyskać pozytywne wyniki, musisz wziąć pod uwagę wszystkie najczęściej powtarzane błędy i zacząć prawidłowo inwestować Twój czas oraz stworzyć budżet na pokrycie kosztów skutecznych strategii mailingu marketingowego.