Share This Article
Jei planuojate atidaryti el. parduotuvę, papasakosime apie visus būdus, kaip lengviau tai padaryti. Taip pat parengėme 50 įdomių straipsnių, kurie padės įkurti el. parduotuvę.
Sukurti savo internetinę parduotuvę nuo nulio yra tikras iššūkis, tačiau vis daugiau žmonių nusprendžia pradėti prekybą internetu. Antrojoje 2016 m. pusėje, Nacionalinė rinkų ir konkurencijos komisija (NCMC) registravo internetinių sandorių augimą 20,3%, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Jei šiuos procentus paverstume į eurus, kalbėtume apie apytiksliai 6 milijardus eurų, išleistų internetu. Ši tendencija netolimoje ateityje nerodo jokių mažėjimo požymių ir vis daugiau žmonių nori sužinoti, kaip sukurti internetinę parduotuvę nuo nulio.
Kaip didmeninės prekybos tiekėjai, BigBuy bendradarbiauja su šimtais klientų, kurie turi nuosavus el. prekybos verslus, todėl žino jų poreikius bei problemas, su kuriomis jie susiduria kiekvieną dieną. Tam, kad galėtume jiems padėti visais jiems iškylančiais el. prekybos klausimais, mes paruošėme šį vadovą, kuriame apžvelgiame pagrindines abejones, kurių gali kilti kasdieniame gyvenime, kai pradedate kurti savo elektroninę parduotuvę. Taigi, pradedame!
Internetinės parduotuvės kūrimas nuo nulio
1 veiksmas: Apibrėžkite verslo modelį
Daugelis žmonių, nuprendusių kurti internetinę parduotuvę, praleidžia šį veiksmą, tačiau mes jį įtraukėme, nes tai atlikti yra būtina. Jei tikrai norite gauti pelną bei rimtai įsitraukti į elektroninę prekybą, pirmas veiksmas, kurį turite atlikti – apibrėžti verslo modelį. Nežinote kaip tai padaryti? Nesijaudinkite. Apibrėžti verslo modelį gali būti taip pat paprasta, kaip ir sukurti pradinį puslapį. Pradinis puslapis, tai puslapis nurodantis pagrindinę informaciją, kaip veiks jūsų el. prekyba, kad turėtumėte vadovą, nurodantį pačius pirmuosius veiksmus, kuriuos turite atlikti. Klausimas – kokie verslo modeliai yra veiksmingi el. prekyboje? Nors dėl skaitmeninės revoliucijos, atsiranda vis daugiau ir daugiau modelių, mes atrinkome 3 pagrindinius:
- B2C (Verslas vartotojui): Šis modelis yra labiausiai paplitęs, nes pagal jį produktą parduodame galutiniam vartotojui. „Asos“, „Media Markt“, ar „El Corte Inglé“ veikia išskirtinai su B2C el. prekyba. Beveik visa literatūra apie el. prekybą, kurią rasite, yra skirta būtent šiam modelio tipui.
- B2B (Verslas verslui): B2B tipo internetinė parduotuvė parduoda produktus kitoms kompanijoms. BigBuy, pavyzdžiui, yra B2B tipo kompanija. Mes užsiimame didmenine prekyba ir ieškome klientų, kurie nori mūsų produktus parduoti savo klientams.
- C2C (Vartotojas vartotojui): C2C modelis praktiškai neegzistavo, kol nebuvo interneto. Šį verslo modelį, taip pat vadinamą P2P („Kolega kolegai“), galime pastebėti tokiose kompanijose kaip „Airbnb“, arba „BlaBlaCar“, kurios padeda asmenims susisiekti tarpusavyje ir už kiekvieną operaciją ima komisinį mokestį.
Koks bus jūsų e-prekybos verslo modelis? Nesvarbu, ar parduodate produktus, ar paslaugas, jūsų verslo modelis gali būti B2C arba B2B (ar netgi abu), arba galite padėti klientams susisiekti ir veikti pagal C2C modelį.
Šiame etape turėsite atlikti keletą veiksmų, tačiau svarbiausias dalykas – iš ko tikitės gauti pajamas. Turite numatyti savo parduotuvės išlaidas, kokius planuojate pardavimo kiekius bei kada planuojate „išlyginimą“ (momentą, kai pagaliau kompanija nebeturės nuostolių ir pradės nešti pelną).
Prekiaukite internetu be prekių atsargų
Kai nusprendžiame sukurti internetinę parduotuvę bei analizuojame savo el. prekybos pajamas bei išlaidas, pagrindinė iškylanti problema – ką darysime su prekių atsargomis? Šis klausimas nėra svarbus, jei parduodame paslaugas, tačiau, jei el. prekyba yra skirta parduoti bet kokios rūšies produktus, svarbu apgalvoti tiekimą, prekių laikymą bei, žinoma, transportavimą. Šie aspektai jums kels daugiau galvos skausmo, nei bet kuris kitas, todėl rekomenduojame daugiau pasidomėti apie tiesioginio pristatymo parduotuves. Šio platinimo modelio pagrindinė idėja – kai klientas perka kokią nors prekę jūsų parduotuvėje, jūs prekės nepristatote, ją pristato didmenininkas. Trumpai tariant, jums nereikia galvoti apie prekių sandėliavimą, todėl galite paskirti visą laiką bei pastangas prekybai. Žemiau pateiktame straipsnyje viską paaiškinsime plačiau.
Šis etapas apima daug užduočių ir negalime išsamiai paaiškinti jų visų: kaip rasti tinkamą rinkos nišą, tapti laisvai samdomu prekybininku (ar ne)… Aptarsime šiuos etapus vėlesniuose straipsniuose. Šiame straipsnyje norime plačiau paaiškinti vieną iš įdomiausių el. prekybos dalių – jos kūrimą.
2 veiksmas: Jūsų elektroninės parduotuvės kūrimas
Tarkime, jog jau atlikome pagrindines užduotis: atlikome rinkos tyrimą (tai padaryti užtenka kelių gilesnių paieškų „Google“), įsigijome patentą (arba radome alternatyvą), suradome didmenininką, kuris mums tieks produktus… Jei visa tai (ir dar keli mažareikšmiai dalykai) jau atlikti, galime pradėti kurti el. parduotuvę.
Ši straipsnio dalis yra skirta žmonėms, kurie savo el. prekybą nori kurti nuo nulio ir kurie nėra kokios nors kompanijos subrangovai. Tačiau, jei techninė dalis nėra jūsų stiprybė, o norite kuo greičiau užsiimti prekyba, galite kreiptis į tinklalapių kūrimo kompanijas, kurios specializuojasi el. prekyboje. Be to, jei norite pradėti tiesioginio pristatymo verslą, yra tokių tiekėjų kaip „BigBuy“, siūlančių tiesioginio pristatymo parduotuvės, kuri jau yra visiškai sukonfigūruota bei sinchronizuota su didmenininko katalogu, paslaugas.
Pirmieji veiksmai: sudarykite išteklių nuomos, domeno sutartį bei pasirinkite TVS (angl. CMS)
Techninė el. komercijos kūrimo dalis neturi būti labai sunki. Kaip ir bet kurio tinklapio kūrime, visų pirma reikia sudaryti išteklių nuomos bei domeno (tai erdvė, kurioje bus laikomi jūsų el. komercinės veiklos duomenys bei pavadinimas, kurį suteiksite savo veiklai) sutartį. Tai atlikę, turite pasirinkti turinio valdymo sistemą (TVS, angl. CMS), kuri labiausiai tinka jūsų verslui.
Jei TVS nėra jūsų stiprioji pusė, visada galite kurti suasmenintą tinklapį, tačiau tai padaryti yra daug sunkiau ir tam padaryti reikės neblogų programavimo žinių. Nerekomenduojame užsisakyti, kad jums sukurtų tinklapį, išskyrus atvejus, jei tai bus labai specifinio tipo parduotuvė, kur jums reikės nestandartinių procesų, kurių negali pasiūlyti TVS. Manome, jog šios situacijos yra labai retos, todėl iš anksto sukurtas šablonas bus daug pigesnis ir daug greičiau turėsite savo tinklapį. Yra daug naudingų TVS, skirtų el. prekybai, tačiau kiekviena iš jų labiausiai tinka tam tikro tipo parduotuvėms. Greitai apžvelkime svarbiausias iš jų:
- „WooCommerce“: savaime ji nėra TVS, o priedas prie “WordPress”. Ji yra labai naudinga bei padeda įkurti paprastas, bet efektyvias internetines parduotuves.
- „Shopify“: programinė įranga, kurią naudoti yra labai paprasta, be to ji nereikalauja gilių informatikos, ar programavimo žinių. Be to, ji turi daug šablonų, kuriuos galima pritaikyti įvairaus tipo parduotuvėms.
- „PrestaShop“: Tai žinomiausia TVS, skirta komercijai. Ji yra viena iš labiausiai išbaigtų sistemų, leidžianti sukurti vidutinio dydžio parduotuves. Kūrėjai iš viso pasaulio sukūrė priedus bei šablonus „PrestaShop“.
- „Magento“: Plačiausiai naudojama TVS, skirta komercijai, turinti daugiausiai nuorodų bei srautų. Jos tinkamumas nėra pats geriausias ir mes ją siūlome tik tuo atveju, jei tikitės turėti didelį srautą bei pardavimus.
Kai pasirinksite jums tinkamą TVS bei surasite patinkantį šabloną, vis tiek turėsite truputį pakoreguoti dizainą, konfigūruoti mokėjimo metodus, kontaktavimo formas… Žemiau pateikiame keletą straipsnių, kurie jums gali pasirodyti naudingi.
Nepamirškite SEO
Pagrindinė dalis kuriant internetinę parduotuvę – paruošti bei teisingai pateikti ją per „Google“. Dabartinės TVS bei jų šablonai paprastai jau būna sukurti taip, kad pagerintų jų padėtį, tačiau yra keletas užduočių, kurias turėsite atlikti patys.
SEO, kaip žinote (arba greitai sužinosite) turi vidinę bei išorinę dalis.
- Vidinė dalis susijusi su jūsų tinklalapio veikimu, jo struktūra bei turiniu (taigi, galite paskirti laiko bei optimizuoti ją pirmosiomis jūsų internetinės parduotuvės veikimo dienomis).
- Išorinė dalis yra daugiau susijusi su srautu, kurį pritraukiate į savo tinklapį: jo kokybė, iš kur jis ateina, kiek žmonių jus rekomenduoja… Išorinė dalis yra daugiau susijusi su tuo, kaip pristatote savo tinklapį, todėl palikime šią dalį iki 3 etapo, tačiau, kad visko neapsunkintume, žemiau rasite daug straipsnių, susijusių su SEO.
-
Vidinė SEO optimizacija: pagrindiniai e.komercijos optimizacijos aspektai
-
Nuorodų rūšys ir parametrai, kurias svarbu įsidėmėti, kuriant išorines nuorodas
-
Kas yra sąsajos kūrimas ir kaip jis įtakoja mano internetinę parduotuvę?
3 veiksmas: tegul žmonės sužino apie jūsų el. prekybą
Kai jau jūsų el. prekyba yra paruošta bei parengta pardavimams, pats laikas ją išgarsinti. Šis etapas yra svarbiausias bet kuriai el. prekybai, todėl daugelio tinklaraščių bei kursų apie skaitmeninę prekybą, dėmesys yra daugiausia sukoncentruotas į tai, kaip padėti padidinti verslo pristatymo kanalų skaičių. Nebūtų tikslo kurti internetinę parduotuvę, jei niekas joje nesilankys.
Viena yra akivaizdu: jei jūsų el. komercija nesulaukia jokio srauto, tokiu atveju nebus jokios prekybos. Taigi, dabar galite pareklamuoti save paieškos tinkluose, socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje ar kitose vietose, kur yra jūsų potencialūs klientai. Šis el. komercijos valdymo etapas yra labai svarbus, todėl didžioji mūsų tinklaraščio dalis yra orientuota į tai, kaip jums padėti, kiek tai yra įmanoma. Turime daugiau nei 20 straipsnių, kuriuos rasite žemiau, kurių tikslas padėti jums, kiek tai įmanoma, šiame etape, juos surūšiavome pagal kategorijas:
Kampanijos per „Google AdWords“ ir „Google Shopping“
„Google“ paieškos bei vaizdinės reklamos tinklas, kaip ir „Google Shopping“, tapo neatsiejamu el. komercijos įrankiau (dažnai svarbesniu, nei socialiniai tinklai). Jei tinkamai sukonfigūruosite bei paruošite tinkamus skelbimus, jūsų rezultatai gali būti neįtikėtini.
Tačiau, yra vienas aspektas, kurio negalime ignoruoti: už šį reklamos būdą visada reikia mokėti, nes tik nustojus į jį investuoti, mūsų skelbimai dings iš žemėlapio. Todėl, lygiagrečiai su investicijomis į „Google“ kampanijas, svarbu išvystyti SEO strategiją. Jei pavyks tinkamai pateikti save per „Google“, mūsų reitingavimas nepriklausys nuo to, ar mes mokame už tai, ar ne. Tačiau, „Google“ kampanijų metu turime nuolatos investuoti, jei norime būti matomi. Klausimas yra ne kurį būdą pasirinkti, o kaip atrasti balansą tarp jų.
Nepalikime viso to taip paprastai. Jei norite daugiau sužinoti apie „AdWords“ ar „Shopping“, turime jums parinkę straipsnių, kurie, ko gero, jus sudomins:
Apie „AdWords“ kampanijas: paieškos tinklas bei vaizdinės reklamos tinklas
-
Kaip nustatyti „AdWords“. Patarimai, kuriuos verta prisiminti – „AdWords“ vadovas (II dalis)
-
Google AdWords paieškos kampanija – AdWords gidas (IV dalis)
Apie „Google Shopping“
Pradžia socialiniuose tinkluose
Besiskverbiantys vis giliau ir giliau į visuomenę, socialiniai tinklai tampa mūsų kasdienio gyvenimo dalimi bei puikiais kompanijų reklamos įrankiais. Priklausomai nuo jūsų el. komercijos srities bei klientų, į kuriuos nukreiptas jūsų dėmesys, tipo, yra tikslinga būti viename ar kitame tinkle. Pavyzdžiui, jei prekiaujate batais, skirtais moterims, „Instagram“ jums labai tiks. Kita vertus, „LinkedIn“ visiškai netiks (išskyrus atvejus, kai ieškote darbuotojų savo komandai!).
Jau ne kartą šiame tinklaraštyje kalbėjome apie tai, kaip gauti daugiausia naudos iš skirtingų socialinių tinklų ir kaip kuo daugiau išgarsinti savo el. prekybą. Socialinėje žiniasklaidoje svarbu turėti omenyje, jog nauji pasekėjai negali būti jūsų vienintelis tikslas. Reklama socialiniuose tinkluose garsina jūsų prekės ženklą (jei jūsų kompanijos pasekėjų skaičius „Facebook“ išauga nuo turėtų 100 iki 10000, suprantama, jog jūsų prekės ženklas taps labiau žinomu). Tačiau šis išgarsėjimas nebus nieko vertas, jei pardavimai dėl išgarsėjimo „Facebook“ proporcingai nedidės. Socialiniai tinklai yra prekybos skatinimo įrankis, tokie pat kaip ir tinklalapiai. Jie yra beverčiai, jei mūsų pastangos netampa nauda.
Prekyba el. paštu: įrankis, kuris naudojamas nuolat
Nesvarbu, ar jūsų pilnai pašto dėžutei tai patinka, ar ne, prekyba el. paštu taip pat yra prekybos įrankis. Jis netgi naudingesnis el. prekyboje. Jis leidžia informuoti klientus (bei potencialius klientus) apie naujienas, susijusias su produktais, pasiūlymus bei kitus dalykus, kuriuos sugalvojame.
Nors jį naudoja vis daugiau ir daugiau kompanijų, retai kuri iš jų pasinaudoja suasmenintų pasiūlymų privalumu. Taigi, kad mūsų klientams nenusibostų ir jie neatsisakytų prenumeratos, reikia suasmeninti mūsų siunčiamus elektroninius laiškus bei pritaikyti juos kaip galima tikslingiau, kad galėtume jiems pasiūlyti tai, ko jie ieško. Segmentavimas yra labai svarbus internetinėje prekyboje, ypač elektroninių laiškų kampanijų metu.
4 veiksmas: skaičiuokite, analizuokite ir keiskite
Viena iš skaitmeninės prekybos taisyklių, kurią turite nuolatos kartoti, tai įsipareigojimas paskaičiuoti viską, kas buvo padaryta. Dienos, kai kompanijos investavo dideles pinigų sumas į televizijos bei radijo kampanijas ir buvo sunku paskaičiuoti grįžtamąjį ryšį, baigėsi. Dabar viską galima išreikšti kiekybiškai, o IG apskaičiavimas – ranka pasiekiamas.
Kai kuriate internetinę parduotuvę, analizės programa yra prijungiama prie kiekvienos jūsų kampanijos, tačiau, ko gero, svarbiausia, jus dominanti, informacija yra susijusi su jūsų tinklapiu. Svarbiausias tinklalapio analizės įrankis yra „Google Analytics“: technologijų gigantas siūlo nemokamą programą, kuri leidžia kontroliuoti viską, kas vyksta jūsų tinklalapyje.
Jei el. prekyba nesiseka, būtina peržvelgti paskaičiavimus, kurie parodo, ką veikia jūsų vartotojai. Čia rasite pateiktus 5 straipsnius, kurių dėka galėsite pradėti atnaujinti analizės programas.
-
6 žingsniai, kurie padės nustatyti Google Analytics
-
Google Analytics ataskaitų skydeliai: Kaip juos įdiegti +5 pagrindiniai
5 veiksmas: visada atsinaujinkite
Nors palikome tai straipsnio pabaigai, jei turite el. prekybą, turite nuolatos atsinaujinti. Todėl šis veiksmas turi būti atliekamas visuose iki šiol minėtuose veiksmuose. Kai kuriate internetinę parduotuvę, pradedate priklausyti nuo naujausių rinkos poreikių, kurie daro pažangą labai greitai. Todėl labai svarbu neatsilikti.
Norėdami tai padaryti, galite prisiregistruoti prie mūsų tinklaraščio, sekti mus „Twitter“ bei rasti kitas publikacijas, kuriose kalbama apie naujausias el. komercijos bei skaitmeninės rinkodaros tendencijas. Surizikuokite, išbandykite naujas galimybes bei pradėkite paprastas kampanijas, kad sužinotumėte naujus būdus, kaip pasiekti klientus bei tapti žinomais ir, be abejo, daugiau parduoti.