Share This Article
Ha online üzletet szeretnél létrehozni, a megvalósításához szükséges minden kulcstényezőt bemutatunk ebben a cikkben. Ráadásul, 50 magyarázó posztot is összeállítottunk számodra.
A saját online bolt létrehozása a semmiből valódi kihívás, de egyre több ember dönt úgy, hogy az interneten árusít. 2016 második felében a Piacok és a Verseny Nemzetközi Bizottsága (NCMC) 20,3%-os növekedést rögzített az online tranzakciókban, az előző évi időszakhoz képest. Ha ezt a százalékot átváltjuk euróra, majdnem 6 milliárdnyi online elköltött pénzről beszélnénk. Ez a trend nem mutatja jelét csökkenésnek a közeljövőben, és egyre több ember szeretné megtudni, hogyan hozhat létre online boltot lépésről lépésre.
Dropshipping ellátóként a BigBuynál ügyfelek százaival dolgozunk, akiknek saját e-kereskedelmük van, és ismerjük az igényeiket és a mindennapos problémáikat. Az e-kereskedelemmel kapcsolatos feladataikhoz való segítségnyújtás érdekében készítettük el ezt az útmutatót, ami az esetleg felmerülő kétségeket fedi le, abban az esetben, ha saját online bbolt nyitására vállalkozol. Kezdhetjük is!
Az online bolt létrehozása lépésről lépésre
1. LÉPÉS: Határozd meg az üzleti modellt
Sokan azok közül, akik online bolt nyitása mellett döntenek kihagyják ezt a lépést, de mi azért soroljuk ide, mert tényleg ezt kellene tenni. Ha valóban profitra akarsz szert tenni, és komolyan veszed az e-kereskedelmet, az első dolog, amit tenned kell az az üzleti modell meghatározása. Nem tudod, hogyan kell? Ne aggódj! Az üzleti modell meghatározása olyan egyszerű, mint egy Canvas létrehozása. A Canvas egyetlen lap, amely tartalmazza az e-kereskedelem működésével kapcsolatos fő információkat, és ami útmutatóul szolgál az első lépések végrehajtásához. A kérdés a következő: milyen üzleti modell működhet egy e-kereskedelemnél? Habár egyre több modell elérhető a digitális forradalomnak hála, mi a 3 fő modellt határozzuk meg:
- B2C (vállalat fogyasztónak):Ez a legelterjedtebb modell, amelyben a végfelhasználónak árulsz. Az “Asos”, a “Media Markt” vagy az “El Corte Inglés” kifejezetten csak B2C e-kereskedelmekkel üzletelnek. Az e-kereskedelemről és az online marketingről szóló szakirodalom nagy része gyakran erre a modelltípusra összpontosít.
- B2B (vállalat vállalatnak): A B2B online bolt más vállalatoknak árul. A BigBuy például B2B vállalat. Nagykereskedelmi mennyiségben árusítunk, és olyan vásárlókat keresünk, akik szintén a saját ügyfeleiknek szeretnének árulni.
- C2C (fogyasztó fogyasztónak): A C2C modell gyakorlatilag nem létezett mielőtt az internet színre lépett. Ez az üzleti modell, amit P2P-nek (peer to peer, azaz társ tásnak) is neveznek az olyan vállalatoknál található meg, mint az Airbnb vagy a BlaBlaCar, és kapcsolatot teremt az egyes személyek között, és gyakran díjat számol fel minden tranzakció után.
Milyen vállalkozás lesz a te e-kereskedelmed? Mindegy, hogy termékeket vagy szolgáltatásokat kínálsz, lehetsz B2C vagy B2B (vagy akár mindkettő), vagy egyszerűen kommunikációt teremtesz az ügyfelek között, és C2C leszel.
Ebben a szakaszban számos dologra kell odafigyelned, de a legfontosabb ezek közül az, hogy honnan jön majd a bevételed. Látnod kell milyen kiadásai lesznek az üzletednek, mennyit szeretnél eladni, és mikor kellene elérni a kívánt “nullszaldóra” (a pontra, amikor egy vállalat végre nem veszteségeket termel, hanem profitot).
Árusíts online raktározás nélkül
Ha valaki úgy dönt, hogy online boltot hoz létre, és elemzi az e-kereskedelme kiadásait és bevételeit, gyakran felmerül egy probléma: mit csináljak a készlettel? Ez nem probléma, ha szolgáltatásokat árulsz, de ha az e-kereskedelmedben bármiféle terméket kínálsz, az egyik szempont, amit figyelembe kell venni az a tartalékképzés, a tárolás és persze a szállítás. Ha ez a szempont több fejfájást okoz, mint bármi már, javasoljuk, hogy tájékozódj a dropshippingről. Ez az elosztási modell gyakorlatilag azon az ötleten alapul, hogy ha egy vevő vesz valamit a boltodban, nem kell a szállítással bajlódnod, hiszen a nagykereskedő elintézi. Dióhéjban ezzel megspórolod a készletgazdálkodást, és lehetővé teszi, hogy csak az árusítással foglalkozz. Egyébként ebben a cikkben később sokkal jobban elmagyarázzuk.
Ez a szakasz számos feladatot tartalmaz, és nem tudunk mindegyikkel részletesen foglalkozni: egy megfelelő piaci rés találása, szabadúszás (vagy sem)… Ezekről későbbi cikkekben értekezünk. Addig is az új e-kereskedelem összeállításának az egyik legszórakoztatóbb részével folytatjuk: a létrehozásával.
2. LÉPÉS: Az online bolt létrehozása
Tegyük fel, hogy már elvégeztük az alapvető feladatokat, mielőtt létrehozzuk az online boltot: már végeztünk piacelemzést (aminek nem kell mélyebbre mennie, mint néhány részletes keresés a Google-n), magánvállalkozókká váltunk (vagy találtunk más megoldást), kerestünk egy nagykereskedőt, akitől beszerezzük a készleteket… Ha mindez (és még néhány egyéb dolog) kész, elkezdhetünk dolgozni az online bolt létrehozásán.
A cikk ezen szakasza főleg azoknak szól, akik a nulláról kezdik az e-kereskedelmük létrehozását, és akik nem állnak alvállalkozói szerződésben egy másik vállalattal. Ugyanakkor ha a technikai részeket nem szereted, és csak árulni akarsz, amilyen hamar csak lehetséges, kereshetsz egy webdizájn céget, amely e-kereskedelemre szakosodott. Emellett ha szeretnéd, hogy dropshipping vállalkozásod legyen, vannak olyan ellátók, mint a BigBuy, akik már teljesen konfigurált és a nagykereskedő katalógusával szinkronizált dropshipping üzleteket kínálnak.
Első lépések: Szerződés egy webtárhellyel, egy domainnel és egy CMS kiválasztása
Az e-kereskedelem létrehozásának a technikai része nem feltétlen túl bonyolult. Mint minden internetes dolognál, az első lépés a szerződés egy webtárhellyel és egy domainnel (azaz a hellyel, ahol az e-kereskedelmed tárolod, és a névvel, amit adsz majd neki). Miután ez megvan, ki kell választanod a vállalatodhoz leginkább illő tartalomkezelő rendszert (CMS).
Ha nem szereted a CMS-eket, bármikor létrehozhatsz egy személyre szabott weboldalt, de ez sokkal fáradságosabb feladat, és mély programozói ismeretekre van hozzá szükség. Általában nem javasolt a személyre szabott weboldal, hacsaknem egy igazán specifikus üzlettípust hoznál létre, ahol olyan egyéni eljárásokra van szükség, ami CMS-el nem lehetséges. A nézetünk szerint ilyen helyzetekre nagyon ritkán kerül sor, és az előre elkészített sablon sokkal olcsóbb, és sokkal gyorsabban elkészítheted vele a weboldaladat. Sok e-kereskedelmi CMS van, ami hasznos, de mindegyik egy bizonyos üzlettípusnak felel meg leginkább. Nézzük meg röviden a legfontosabbakat:
- WooCommerce: ez nem egy CMS, hanem a WordPress bővítménye. Remekül használható, és lehetővé teszi egyszerű, de hatékony online boltok kialakítását.
- Shopify: A szoftver nagyon egyszerűen használható, nincs hozzá szükség mély számítógépes vagy programozói ismeretekre. Ráadásul számos sablon érhető el, amelyek az összes üzlettípusra alkalmazhatók.
- PrestaShop: Kétségkívül ez a legismertebb CMS az e-kereskedelmek terén. Ez a legteljesebb is, és a segítségével közepes méretű üzleteket hozhatsz létre. A fejlesztők világszerte létrehoztak bővítményeket és sablonokat a PrestaShophoz.
- Magento: Ez a leggyakrabban használt CMS a számos hivatkozással és forgalommal rendelkező e-kereskedelmekhez. A használhatósága nem a legjobb, és csak akkor ajánljuk, ha nagymennyiségű forgalomra és eladásra számítasz.
Miután kiválasztottad a CMS-t, és megtaláltad a sablont, ami tetszik, még mindig módosítani kell egy kicsit a dizájnt, be kell állítani a fizetési és a kapcsolat felvételi módokat… Az alábbiakban található néhány cikk, ami hasznos lehet.
Ne feledkezz meg a SEO-ról
Az online üzlet létrehozásának nélkülözhetetlen eleme, hogy kész legyen a megfelelő pozícionálásra a Google-n. Ma a CMS-t és a sablonokat általában úgy alakítják ki, hogy javítsák a pozícionálást, de vannak bizonyos feladatok, amiket neked kell elvégezned.
A SEO, mint tudod (vagy nemsokára rájössz) rendelkezik egy onsite és egy offsite oldallal is.
- Az onsite rész a weboldalad működésével, felépítésével és tartalmával kapcsolatos (így az első pár napban optimalizálhatod az online boltodat).
- Az off-site rész inkább a weboldalra bejövő forgalomhoz kapcsolódik: a minőségéhez, honnan jön, hány ember ajánl téged… Az offsite-nak több köze van ahhoz, hogy hogyan hirdeted a weboldalad, és talán ezt a harmadik szakaszra kellene hagynunk, szóval nem bonyolítjuk a dolgokat, az alábbiakban számos cikket találsz, ami a SEO-ról szól.
-
A SEO On Page bemutatása: kulcs az e-kereskedelem optimalizálásához
-
Hivatkozástípusok és mérőszámok, amelyeket érdemes fejben tartanod link építésekor
-
Mi a linképítés és milyen hatással lehet az online üzletemre?
3. lépés: Népszerűsítsd az e-kereskedelmedet
Miután elkészültél az e-kereskedelemmel, és készen állsz az árusításra, itt az idő, hogy mindenki megismerje. Az a szakasz kulcsfontosságú minden e-kereskedelemél, és számos blog és digitális marketing kurzus főleg a vállalat ismertető csatornáinak a kiterjesztésére összpontosít. Nem lenne értelme online üzletet nyitni, ha senki sem látogatná.
Nyilván egy valami világos: ha az e-kereskedelmednek egyáltalán nincs forgalma, nem lesz eladás. Tehát hirdetned kell magad a keresőhálózatokon, a közösségi médiában, a médiában vagy ahol csak a vásárlóid vannak. Ez az e-kereskedelem kezelési szakasz olyannyira fontos, hogy a blogunk nagy része ebben igyekszik segíteni, amennyire lehetséges. Több, mint 20 cikkünk van, ami ezzel a témával foglalkozik, amit az alábbiakban látható módon kategóriákba soroltunk:
Google AdWords és Google Shopping kampányok
A Google kereső és megjelenítő hálózata, valamint a Google Shopping nélkülözhetetlen eszközökké váltak az e-kereskedelemben (gyakran a közösségi hálózatoknál is fontosabbak). Ha jól állítod be és megfelelő hirdetéseket készítesz, kiváló eredményeket érhetsz el.
Azonban van egy szempont, amit mindenképpen figyelembe kell venni: ezért a hirdetés típusért mindig fizetni kell, ugyanis amint megszüntetjük a befektetést, a hirdetések eltűnnek a térképről. Ebben az értelemben fontos egy SEO stratégia kidolgozása, a Google kampányokba való befektetéssel párhuzamosan. Ha sikerül megfelelően pozícionálni magunkat a Google-n, a rangsorunk nem függ majd attól, hogy fizetünk-e vagy sem. Ehelyett a a Google kampányokba kell folyamatosan beruházni, ha meg akarunk jelenni. Tehát nem az egyiket kell választani, hanem tudni kell, hogyan egyensúlyozzunk köztük.
Ne hagyjuk ennyiben! Ha szeretnél többet megtudni az Adwordsről és a Shoppingról, van egy cikkválogatásunk, ami érdekelhet:
Az AdWords kampányok: Keresőhálózat és megjelenítő hálózat
A Google Shopping
Belépés a közösségi hálózatok világába
A közösségi hálózatok egyre mélyebbre hatolnak a tásadalomban, és mindennapos életünk részévé válnak, a vállalatoknak pedig fejlett hirdetési eszközök. Az e-kereskedelmed szektorától és a célzott ügyfelek típusától függően megfelelőbb lehet az egyik hálózat, mint a másik. Ha például női cipőket árulsz, az Instagram remek választás. Azonban a LinkedIn egyáltalán nem lenne hasznos (ha csak nem embereket toboroznál a csapatba!).
Többször fejtegettük ebben a blogban, hogy hozd ki a legtöbbet a különböző közösségi hálózatokból, és hogyan ismertesd meg az e-kereskedelmedet a lehető legtöb emberrel. A közösségi médiában fontos észben tartani, hogy nem az új követők szerzése az egyetlen cél. A közösségi hálókon építeni kell a vállalat márkáját (ha a vállalatod követőinek száma a Facebookon 100-ról 10000-re nő, a márka elismertsége természetesen megerősödik). Ugyanakkor ez a javulás hasztalan, ha a Facebookon keresztül elért értékesítések nem növekednek ezzel egy időben. Végül a közösséi hálózatok és értékesítési eszközt jelentenek, csakúgy mint a weboldalak. Nincs értelme ugyanakkor, ha nem tudjuk haszonná kovácsolni az erőfeszítéseket.
-
Hogyan használhatóak a Közösségi Hálózatok az Online Üzleti életben
-
Tippek Online Facebook Store Létrehozására és Optimalizálására
E-mail marketing: Egy eszköz, amit folyamatosan használni kell
Akár szereti a zsúfolt bejövő üzenetek mappád, akár nem, az e-mail marketing még mindig működő értékesítési eszköz. És ez még inkább igaz az e-kereskedelemben. A segítségével tájékoztathatjuk az ügyfeleket (és potenciális ügyfeleket) az új termékekről, a kínálatról, vagy amiről csak szeretnénk.
Habár egyre több vállalat használja, alig néhány használja ki a tényt, hogy személyre szabható. Így az ügyfeleink nem unják meg és iratkoznak le, fontos az e-mailek személyre szabása, és a lehető legjobban az igényeinkhez igazítása. A szegmentáció az online marketing kulcsa, és különösen az e-mail kampányoké.
4. LÉPÉS: Számolj, elemezz és változtass
Az egyik aranyszabály, amit újra és újra ismételni kell a digitális marketingben az minden tevékenység felmérésének a követelménye. A napok, amikor a vállalatok hatalmas beruházásokat végeztek a TV és rádiókampányokba már a múlté. Most minden számosítható és a ROI mutató csak egy karnyújtásnyira van.
Amikor létrehozol egy online boltot, az elemzések a kampányaid összes szempontjához kapcsolódnak, de valószínű, hogy a legfontosabb információkat a weboldaladról gyűjtöd. A webelemzés nélkülözhetetlen eszköze a Google Analytics. A technológiai óriás egy ingyenes programot kínál, amely segítségével mindent ellenőrizhetsz, ami a weboldaladon történik.
Az eredménytelen e-kereskedelemnek figyelembe kell vennie, hogy milyen fontos felmérni, mit csinálnak a felhasználók. Itt találsz 5 bejegyzést, amelyekkel elkezdheted az Analytics frissítését.
5. LÉPÉS: Mindig maradj naprakész
Habár utolsónak hagytuk, az e-kereskedelemhez hozzá tartozik az is, hogy mindig naprakész legyen. Ezért ezt az utolsó lépést az összes eddigi tekintetében figyelembe kell venni. Amikor létrehozol egy online boltot, függeni fogsz a legújabb piaci igényektől, amely teljes sebességgel változik. Fontos, hogy nem szabad lemaradni.
Ennek érdekében feliratkozhatsz a blogunkra, követhetsz minket a Twitteren, és találhatsz más kiadványokat, amelyek az e-kereskedelem és a digitális marketing legújabb trendjeivel foglalkoznak. Kockáztass, próbálj ki új lehetőségeket, és vágj bele egyszerű kampányokba, hogy felfedezd az ügyfeleid elérésének új módjait, megismerd a területet, és persze többet értékesíts.