Share This Article
Ebből a MailChimp útmutatóból megtudhatod, hogyan konfiguráld az alapvető kampányparamétereket, és hogyan elemezd a fontos adatokat.
A MailChimp tökéletes eszköz az e-mail marketing főbb tevékenységeinek hatékony kezelésére: az elektronikus közlemények tervezésére, a csoportos e-mail küldésre és a teljesítmény elemzésére.
Ebben a bevezető bejegyzésben megtanuljuk, hogyan kell konfigurálni az alapvető kampányparamétereket a MailChimppel, valamint a teljesítményük értékelésekor a megvizsgálandó adatokat.
E-mail elrendezés a MailChimppel
Az első dolog, amit tudnunk kell az az, hogy a MailChimpben három módon modellezhetjük a hírlevelünket: manuálisan, automatikusan vagy egy előre megtervezett sablonnal. Nézzük meg a különbségeket:
- Manuálisan: egy tervezet elkészítésével a Photoshopban.Ezt a tervezetet a HTML-kódhoz kell igazítani, hogy a különböző e-mail kezelők olvasni tudják a tartalmukat.
- Automatikusan: a MailChimp által a hírlevelek elrendezéséhez kínált sablonokkal. Ha a dizájnnal és a HTML-elrendezéssel kapcsolatos tudásod nem túl nagy, javasoljuk, hogy használd ezt a második lehetőséget az e-mail marketing stratégiádhoz.
- Előre megtervezett sablonokkal: olyan platformokkal vagy weboldallakkal, mint a ThemeForest, ahol számos előre megtervezett sablont találunk, amelyek alkalmazhatók MailChimpben.
Teljesen személyre szabott sablonokat készíthetünk a mailChimpben, amelyek illeszkednek szükségleteinket, valamint számos különböző elemet használhatunk: képek, szövegek, hivatkozások közösségi hálózatokhoz, videók és GIF-ek. Ezek a sablonok tökéletesen adaptálhatók mindenféle mobileszközre is, így nem kell aggódnunk a lassú reagálás miatt, ugyanis már be vannak ezek állítva.
Egy e-mail elrendezésének a lépései MailChimpben:
1. Válaszd ki a küldeni kívánt kampány típusát
Négyféle kampány van, de kettő lehet inkább érdekes ezek közül, a sajátos jellemzőik és az előrevetített eredményeik miatt:
- Normál kampány: egy kampány, amit a MailChimp eszközeivel modelleztek és HTML-en alapul.
- A/B próba kampány:ezzel a típusú kampánnyal nagyon hasonló e-maileket küldünk, de megváltoztatunk néhány részletet (például egy gomb vagy egy felhívás színét,egy máolatot, ami egy képet kísér, vagy hogy megadjuk vagy sem egy termék árát). Mindig csak egy elemet változtatunk, így objektíven elemezhető, melyik dizájn működik a legjobban. Néha egy olyan egyszerű dologgal, hogy a felhívás az egyik vagy a másik oldalon van, az e-mail kampány eredményei jelentősen megváltoznak.
2. Válaszd ki a címzettek listáját
Nagyon fontos, hogy jól töltsd ki a mezőket,hogy aztán jó jelentést kapj a kampányon. Először ki kell választani a listát, hogy jelezzük, kinek kínájuk küldeni a hírlevelet. Ezek a listák számos módon szűrhetők.
3. Add meg az alapvető adatokat a MailChimp kampányhoz
Ezután nagyon fontos kitölteni azt a négy mezőt, amit a képen látunk, habár a következő kettő a leglényegesebb:
- E-mail tárgya: egy cikkben, amely a hatékony e-mailek írásáról szól, megvitattuk a lehető legjobb tárgysor választásának kulcselemeit.
- Feladó neve: a feladó nevének minenképp valódinak kell lennie az elküldött e-mailben. Ezt és más hasznos információkat találsz a cikkünkben, amely tippeket ad ahhoz, hogy az e-maileid a kívánt címzettek e-mail beérkezett fiókjában kössön ki.
4. Válaszd ki az e-mail sablon stílusát
Habár később gond nélkül módosíthatjuk, fontos hogy kijelöljünk egy standard sablont, amit aztán az igényeinkhez igazíthatunk. A szürke mezők lehetnek fejlécek vagy képek, és a vonalak megfelelnek a szövegeknek.
5. E-mail elrendezés a MailChimppel
Ezzel az eszközzel megtekinthetjük az e-mailt úgy, mintha mi lennénk a címzettek. Emellett csinálhatunk próba küldést is a kívánt e-mailekkel, és megtekinthetjük, hogyan néznek majd ki, mielőtt elküldjük. Fontos megjegyezni, hogy a felső fejlécbe két alapértelmezett mondat van: a bal oldalon (“Ezen a területen röviden mutasd be előzetesen az e-mail tartalmát”), ezt meg kell változtatnod, és megadni egy olyan mondatot, amely összefoglalja az e-mail tartalmát; a másikat (“Tekintsd meg ezt az e-mailt a böngészőben”) szintén szerkeszteni kell, és a megfelelő nyelvre fordítani, amennyiben a feliratkozók nem angolok.
A szerkesztés és az elrendezés nagyon egyszerű, csupán meg kell fogni, és jobbról oda húzni az elemeket, ahol szeretnéd, hogy megjelenjenek. Amint az e-amilbe kerültek, szerkesztheted, törölheted és másolhatod ezeket. Minden modultípus különböző lehetőséget kínál, de mind nagyon intuitívak, és nem lesz nehéz hozzászokni a rendszer kialakításához.
6. Véglegesítés és küldés
Közeledünk a MailChimp útmutató végső lépéséhez. A levelezést bármikor elindíthatod, ha kész az elrendezés, vagy ütemezheted az indítását a kívánt napra és időpontra. Ajánlott egy próba e-mail küldése a végleges levelezés előtt, és fontos megjegyezni, hogyha az e-mail későbbi küldése mellett döntesz, akkor bármikor szerkesztheted a küldés előtt.
7. Az e-mailek teljesítményelemzése a MailChimppel
Az e-mail marketing eszközök, mint a mailChimp egyik legnagyobb előnye az, hogy lehetővé teszik a kampány teljesítményének igen mély elemzését.
A “Reports” szekcióban számos mutatószámot elemezhetünk, amelyek segítenek a jövőbeli kampányok optimalizálásában, amint jobban megismerjük a címzetteinket. Megtekinthetjük az elküldött e-mail megnyitási értékeit, az időpontot amikor a felhasználók megnyitották, hogy hányszor nyitották meg az egyes felhasználók, a visszapattanási arányt, a hírlevél azon részeit amire rákattintottak, stb.
A következő néhány fontos mutatószámot érdemes elemezni:
- Leiratkozások: azok száma, akik leiratkoztak a levelező listádról, miután elküldted nekik az e-mailt. Ha sokan iratkoztak le, érdemes feltenni a kérdést, hogy helyesen végzed-e a levelezést. Talán a tartalom nem volt érdekes, vagy az adatbázis, ahová küldted, nem volt jól szegmentált.
- Visszapattanások: ezekre akkor kerül sor, ha az e-mail nem kézbesíthető az e-mail címre, vagy azért, mert érvénytelen vagy a küldés közben felmerült váratlan hiba miatt.
- Megnyitások: megtekinthetjük azt, hogy a fogadó felek milyen százalékban és hányszor nyitották meg az e-maileket. Ebben az esetben egy vonzó e-mail tárgysor fontos szerepet játszik.
- Kattintások: megmutatja, ki kattintott az egyik megadott hivatkozásra, azok közül, akik megnyitották a hírlevelünket.
- Hőtérképek:a segítségükkel elemezhető, hogy a hírlevél mely részére kattintottak, és meghatározhatók az e-mailünk “forró pontjai”.
- Google Analytics: a MailChimp összekapcsolható a Google Analytics-szel, a kampányok elemzése, valamint az e-mail marketing tevékenységek során elért átváltások nyomon követése érdekében.
Reméljük, hogy ez a rövid MailChimp útmutató segített belépni az e-mail marketing izgalmas világába. A fő tanácsunk az, hogy kezdj el gyakorolni, és mindig elemzd a kapott eredményeket.