Share This Article
Kad je riječ o uzbudljivom svijetu oglašavanja na internetu i svih mogućnosti koje postoje na mreži, svima je već dobro poznato da je Google kralj. Ne samo zbog monopola nad gotovo čitavim tržištem oglašavanja na internetu, nego i zato što nudi više i bolje formate i sustave uz pomoć kojih se svaka tvrtka može promovirati.
Google Shopping jedna od najrjeđe korištenih, ali najučinkovitijih metoda e-trgovanja. Objasnili smo što je Google Shopping u drugom članku, a danas ćemo pisati o nekim ključnim stvarima po kojima će se vaše promidžbe razlikovati od konkurencije, s ciljem izrade privlačnijih oglasa koji će dovesti do porasta prodaje.
Prije nego spomenemo savjete i trikove, važno je naglasiti da korištenje Google Shoppinga nije isto što i korištenje AdWordsa. Razlikuju se u nekim pojedinostima, stoga, namjeravamo li uložiti i u Shopping i u AdWords, ne bismo se prema njima trebali odnositi na isti način.
Sada ćemo proučiti nekoliko trikova uz pomoć kojih će naše promidžbe na Google Shoppingu postati uspješne.
Prvo proučite tržište
Ako ne poznajemo način rada tržišta ili konkurencije za proizvod koji prodajemo, nećemo moći odabrati prikladnu promidžbu na Google Shoppingu. Kako bismo dobili sve informacije koje trebamo, morat ćemo temeljito ispitati tržište provjeravajući sve mogućnosti i varijable.
Temeljito proučavanje tržišta je jednostavno, ali zahtijeva vremena. Slijedi nekoliko ključnih točaka:
- Rezultati na Googleu: obavite općenite i ciljane pretrage o proizvodima koje želite istaknuti u svojoj promidžbi na Google Shoppingu. Ovisno o dobivenim rezultatima, znat ćete hoće li vam riječi koje ste koristili biti isplative ili ne.
- Cijene konkurencije: također ćete morati provjeriti cijene koje oglašava konkurencija. Uočite li da su niže od vaših, očito vam se ne isplati nuditi taj proizvod promidžbom na Google Shoppingu. No, što se tiče krajnjih cijena, one se često razlikuju od onih koje kupac prvi put vidi, što može dovesti do odbijanja u vašu korist.
- Broj oglašivača: uz sve rezultate Google Shoppinga, možete vidjeti i da se konkurencija služi riječima koje su slične onima koje vi želite koristiti. Ako ste u nedoumici, uvijek birajte proizvode koje nudi manji broj oglašivača, čime ćete si povećati izglede za prodaju.
- Kvaliteta oglašivača: na kraju, još jedna stvar koju treba zapamtiti je kakvu će konkurenciju imati vaši oglasi. Ako među rezultatima vidite velike poznate trgovine, mali su izgledi da ćete uspjeti privući kupce, stoga vam preporučujemo da ne gubite vrijeme i novac na takve proizvode.
Odaberite koje ćete proizvode prodavati vodeći računa o konkurenciji
Drugi je trik usko povezan s onim o čemu smo govorili u prethodnom poglavlju. Proučavanje konkurencije i tržišta će biti ključni u odabiru proizvoda koje namjeravamo prodavati putem usluge Google Shopping, a o tome ovisi mogućnost njihove dalje prodaje. Odabir pravog podatkovnog kanala s Google Shoppinga će biti od iznimne važnosti za postizanje dobrih rezultata.
Izvojite ključne riječi za proizvode
Nakon što smo ih odabrali, vrijeme je da pravilno optimizirate promidžbu na Google Shoppingu kako bi se pojavila u najvećem mogućem broju pretraga.
Kako biste to postigli, prvo trebate odabrati najprikladnije ključne riječi kako bi potencijalni kupci mogli pronaći vaš proizvod na Google Shoppingu te ih zatim prilagoditi glavnim opisnim tekstovima, a to su naziv i opis.
Upišete li ključne riječi u naziv i opis, vaš će se proizvod pojaviti u pretragama. No ako stvarno želite privući klikove i potencijalne prodaje, također morate biti kreativni kako u tekstovima tako i sa slikama.
Primjera radi, možemo usporediti ova dva rezultata pretražujući „kupite slušalice“ na Googleu:
Dobro pogledajte ova dva rezultata. Koji biste odabrali? No, iznad svega, trebali biste se zapitati zašto. Uzimajući sve to u obzir, prije pisanja naziva i opisa, možete se zapitati sljedeće:
- Je li slika mog proizvoda privlačna i dobro ga opisuje?
- Odražava li naziv proizvoda ono što on jest? („Metalne slušalice s mikrofonom“ vs. „JBL by Harman T-110 crni“)
- Daje li opis korisne i jasne informacije iako je opis tehnički?
- I, na kraju, je li moj PVP jednako dobar kao onaj konkurencije?
Unesite sve podatke
Što su podaci u vašoj promidžbi detaljniji, veći su izgledi da ćete se pojaviti među rezultatima Google Shoppinga. U najmanju ruku, morate detaljno unijeti sljedeće podatke:
- Naziv
- Opis
- Poveznica na proizvod
- Stanje (novo, rabljeno…)
- Cijena
- Dostupnost
- Brand
- Jedinstvena identifikacijska oznaka proizvoda ili GTIN
Prikupite pozitivna mišljenja
Još jedan vrlo razlikovan element koji može biti važan kad je riječ o ostvarivanju prodaje je objavljivanje ocjena i pozitivnih mišljenja o našim proizvodima. Važno je voditi o tome računa prilikom promoviranja na Google Shoppingu.
Svaki će korisnik imati više povjerenja u proizvode koje su već isprobali drugi korisnici nego u samu informaciju o proizvodu, stoga vam savjetujemo da potaknete svoje kupce da pozitivno ocijene svoja iskustva s vašom e-trgovinom.
Prilagodite licitacije prema danima i satima
Nakon sastavljanja promidžbe na Google Shoppingu, često se griješi stavljajući je u ponudu svakoga dana i u svako doba, da bi se potom zaboravilo time upravljati. Važno je uočiti kupovne trendove svojih korisnika, posebno dane i sate kad kupuju naše proizvode kako bismo mogli prilagoditi svoju promidžbu i istaknuti one trenutke u danu i tjednu koji pokazajuju najveću aktivnost.
Istraživanja su utvrdila da su najproduktivniji dijelovi tjedna nedjeljna popodneva, posebno zimi, budući da ljeti potrošači najčešće vole biti izvan kuće. Radni dani u tjednu sve do ručka su također pri vrhu.
Analizirajte rezultate i pokušajte ponovo
Prije nego započemo analizu, preporučujemo vam da ostavite prvu verziju promidžbe najmanje tjedan dana kako biste vidjeli kako djeluje svaki pojedini dan, barem ako ne uočimo ozbiljan problem koji bismo trebali odmah riješiti.
Naravno, ništa od navedenoga vam neće pomoći ako lansirate promidžbu na Google Shoppingu da biste potom zaboravili analizirati rezultate. Logika nam često ne može objasniti zašto rezultati nisu onakvi kakvima smo se nadali. Na nama je da razmislimo, promotrimo i analiziramo sve što smo učinili i pretpostavljene razloge neuspjeha da bismo potom pokušali ponovno.
Budete li slijedili naš savjet, izgledi za uspjeh s Google Shoppingom će vam biti veliki…. Stoga, samo naprijed!