Share This Article
Trebate li bolje pozicionirati svoje web stranice? Ako je tako, trebali biste se upoznati s SEO oznakama i svim ključnim točkama za njihovo pozicioniranje.
Meta oznake su ključne za optimizaciju vaše web stranice. Ti se parametri koriste za opis vaše stranice i prijenos informacija o njoj putem tražilica, koje će tako moći razvrstati i prikazati rezultate.
Zato su one toliko važne. Ako dobro optimizirate svoje meta oznake, vaša će web stranica biti pozicionirana među prvim rezultatima na Googleu, Bingu i bilo kojoj drugoj tražilici. One čine glavne zupčanike u SEO pogonu te, stoga, moraju raditi ispravno.
Koje oznake treba optimizirati kako bismo poboljšali SEO web stranice?
Iako se neće vidjeti na samoj stranici, dvije su oznake ključne za pravilno pozicioniranje na Googleu: naslov i opis.
Oznaka naslova
Naslov je najvažnija SEO oznaka o kojoj treba voditi računa prilikom optimizacije SEO na stranici. Jedan je najznačajnijih faktora koje Google uzima u obzir da bi utvrdio tematiku web stranice, stoga je nužna kad je riječ o pozicioniranju. Naslov je ono što se pokazuje u prozoru ili kartici preglednika i među rezultatima tražilice.
Savjeti za dobro optimiziranje naslova:
- Svaka stranica vašega weba mora imati zaseban naslov.
- Morate unijeti ključnu riječ na temelju koje optimiziramo stranicu i koju ćemo prethodno odabrati pretraživanjem ključnih riječi. Pozicionirat ćemo stranicu uz tu ključnu riječ. Kao i kod naslova, morate voditi računa da svaka stranica vašega weba ima zasebnu ključnu riječ.
- Ne smije imati više od 70 znakova, u suprotnom će se pojaviti u skraćenom obliku.
- Mora zvučati prirodno i sadržavati sažetak stranice. Ne biste trebali previše preuobličavati samo da biste unijeli ključnu riječ „s obućom“, primjerice.
- Ne treba pretjerivati s ključnim riječima, u suprotnom će vas Google penalizirati, a korisnici neće imati povjerenja u vas.
- Ako uključite ime branda ili web stranice, savjetujemo vam da ga stavite na kraj i odvojite od ključnih riječi crticom ili okomitom crtom. Dobar primjer naslova je „Stare i rabljene knjige. Najpovoljnije cijene | Knjižara Cervantes“.
Meta opis
Korisnicima se ova SEO oznaka prikazuje kao kratki opis stranice, stoga ga treba napisati tako da bude privlačan i pristupačan te bi trebao sadržavati neki oblik poziva na djelovanje. Ovaj opis može biti odlučujući kad je riječ o stopi klikova (click-through-rate). Iako nije ključan faktor u pozicioniranju web stranice, samim time što izravno utječe na stopu klikova znači da ima veliki utjecaj na to.
Kao ni naslov, ni ovu oznaku korisnici neće vidjeti, nego će se ona pojaviti među rezultatima tražilice ispod naslova.
Ova SEO oznaka često stvara kontroverze. Razlog je u tome što Google ponekad ne prikazuje meta opis među rezultatima, nego dio teksta s vaše stranice, ako mu se učini prikladnijim za posjetitelja.
Savjeti za pravilnu optimizaciju meta opisa:
- Opisi moraju biti istiniti i dati kratak prikaz onoga što će netko doista pronaći na stranici kad je posjeti. Ako to nije slučaj, doći će do pada stope povratka.
- Morat ćemo kreirati dojmljiv opis da bismo dobili klik prije ostalih rezultata koji su bolje pozicionirani. Možemo uključiti i poziv na djelovanje kako bismo potaknuli korisnike. To će povećati stopu klikova.
- Moramo uključiti ključnu riječ ili riječi na temelju kojih optimiziramo stranicu, ali one uvijek moraju zvučati prirodno.
- Idealno bi bilo da imaju između 150 i 155 znakova, nikako više od 160, jer će tada Google skratiti dužinu opisa.
- Važno je ne duplicirati meta opise (kao ni naslov). Svaka stranica vašega weba mora imati zaseban opis.
Ostale vrste SEO oznaka
Osim naslova i opisa, moramo voditi računa i o zaglavljima. Ti su elementi jedan od načina na koje Google i posjetitelji vaše web stranicu mogu doznati sadržaj i temu stranica vašega weba. Štoviše, vrlo su važni jer sadrže i dobru informacijsku strukturu.
Ako niste sigurni što su zaglavlja, lako ih možete vidjeti na svakom programu za uređivanje teksta. Kad postavljate svoju web stranicu i unesete naslov sekcije, ili sekciju u članku na blogu, možete vidjeti je li to zaglavlje 1, zaglavlje 2, zaglavlje 3 itd. Ovisno o odabranom zaglavlju, obično mijenjate format teksta (zaglavlje 1 će biti veće od teksta koji slijedi).
Glavno zaglavlje (H1)
Zaglavlje H1 je najvažnije za Google i svaka stranica mora imati zasebno. Ne smijete ga pomiješati s naslovom. Kao što smo naveli, naslov je sažetak stranice koji prvenstveno optimizira web stranicu za tražilice. S druge strane, H1 je prvo što posjetitelj vidi kad posjeti stranicu. Trebalo bi ga optimizirati ključnim riječima, ali može biti duži od naslova. Ne preporučuje se da bude jednak naslovu.
Savjeti za pravilnu optimizaciju zaglavlja H1:
- Trebalo bi biti smješteno što više na stranici.
- Morate koristiti zasebno zaglavlje H1 za svaku stranicu.
- Trebali biste uključiti riječi ili ključne riječi koje zvuče prirodno i koje će posjetitelj web stranice lako moći pročitati.
Sekundarna zaglavlja (H2-H6)
Zaglavlja od H2 do H6 su korisna jer pomažu Googleu i ostalim tražilicama da utvrde tematiku stranice. Ta zaglavlja također omogućavaju lakše čitanje jer hijerarhijski organiziraju sadržaj.
S druge strane, ne zaboravite da ne smijete pretjerivati s unošenjem ključnih riječi. One bi, osim toga, trebali biti razumljive.
Optimizacija slika
Osim ovih SEO oznaka, morat ćemo optimizirati i slike na stranici. Sve slike koje sadrži vaša web stranica analizira Google, pa morate voditi računa i o njima.
Naziv slike
Prije učitavanja slike, promijenite naziv tako da se on odnosi na stranicu na kojoj će slika biti postavljena. Primjerice, učitavate li sliku na dio svoje web stranice namijenjen prodaji ogrlica, naziv slike bi mogao biti „duga-srebrna-ogrlica“. Nikad ne učitavajte slike s običnim nazivom, npr. „DC0089“, jer to ne doprinosi ništa vašem SEO-u.
Uvijek unesite ključne riječi koje se odnose na stranicu u nazivu slike. Također biste trebali odvojiti svaku riječ crticom, kako smo pokazali primjerom.
Alternativni tekst
SEO oznaka „alt“ ili alternativni tekst u slikama je važan faktor u optimizaciji stranice. Taj se tekst prikazuje na web stranicama u slučaju da preglednik nije u mogućnosti prikazati sliku. Ta oznaka mora sadržavati ključne riječi koje definiraju sadržaj slike što će također dovesti do boljeg pozicioniranja.
Nakon ova dva koraka, morate povesti računa i o težini i veličini slike. Razlog je taj što one izravno utječu na brzinu učitavanja vaše stranice. Spora web stranica negativno utječe na SEO i na iskustvo korisnika.