Share This Article
Otkrijte najbolje KPU za e-trgovinu uz pomoć kojih ćete razumjeti učinke svoje online trgovine. Detaljno se informirajte i donesite najbolje odluke.
Nakon što postavite Google Analytics i pokrenete svoju online trgovinu, morate znati što tražiti i gdje pronaći podatke o tome je li vaša e-trgovina isplativa ili nije (KPU e-trgovine). Kako biste donijeli pametne odluke, ključno je analizirati konkretne podatke pa ćete tako znati poduzimate li prave korake ili biste trebali krenuti drugim smjerom.
U ovome ćemo vam članku objasniti KPU, Key Performance Indicators na engleskom ili Ključne Pokazatelje Učinka na hrvatskom, kojima ćete morati upravljati i pratiti ih cijelo vrijeme kako bi vaša online trgovina ostvarila veći profit.
1. Ukupan promet u dućanu
Znati broj sesija ia korisnika koji posjećuju vašu web-stranicu postaje glavni zadatak svakog administratora web-mjesta. Bez obzira na to koliko je vaša stranica korisna ili optimizirana, ukoliko na njoj nema prometa, ne može biti ni prodaje.
Unutar ukupnog prometa možemo promatrati različite dimenzije koje će nam pomoći pri boljem razumijevanju. Na primjer, možemo odvojiti ukupan promet po državama ili možemo usporediti ukupan promet novih korisnika s onima koji su već prije posjetili dućan. Na taj način možemo saznati u kojim državama stranica nije dostupna i vraćaju li se prethodni kupci.
2. Promet svake stranice proizvoda
Morate znati koji su proizvodi najposjećeniji. Tako ćete razumjeti koje su stranice korisnicima najzanimljivije i je li vaš proizvod dovoljno atraktivan da privuče konverzije. Upozoravamo vas da biste se mogli iznenaditi! Nerijetko se događa da ljude zanimaju proizvodi za koje to ne biste očekivali.
Može se dogoditi i suprotno: možete imati i odličan proizvod, za kojeg očekujete da privuče puno prometa, ali koji nije vidljiv dovoljnom broju ljudi. Uz pomoć analitika možete osmisliti različite strategije usmjeravanja, razmisliti o promjeni položaja proizvoda na promotivnim brošurama ili izbornicima, ili pokrenuti ciljane promidžbe tog artikla.
3. Stopa konverzije
Ovo je možda jedan od najvažnijih načina mjerenja. Odnosi se na postotak korisnika koji izvrše određenu aktivnost (konverziju) u odnosu na ukupni broj korisnika koji su posjetili vašu web stranicu. Primjerice, ako vašu stranicu posjeti 100 korisnika, a jedan izvrši kupnju, možemo reći da je stopa konverzije vaše web stranice 1 %.
U slučaju e-trgovine, konverzija se najčešće odnosi na kupnju (to je aktivnost koju želite da korisnik izvrši). Međutim, programer web stranice određuje ciljeve konverzije, a to može biti sve od kupnje do preuzimanja e-knjiga ili slanja obrasca s osobnim podacima. Uočimo li nisku stopu konverzije, morat ćemo poduzeti korektivne mjere.
Možemo obratiti pažnju na neke segmente kako bismo znali više o stopi konverzije. Primjerice, možemo podijeliti stopu po kanalima nabave kako bismo znali koje promidžbe ili promotivne mjere pokazuju najbolje rezultate u vidu prodaje. Tako, recimo, možemo usporediti je li najaktivnije korisnike dovela promidžba s Instagrama ili neke druge platforme. Kad to otkrijemo, možemo uložiti više budžeta u promidžbu koja je najisplativija ili pokrenuti nove promidžbe na temelju onih koje su bile najisplativije.
4. Izlazne stranice i postotak napuštanja košarica
Ovim ćete mjerenjima shvatiti u kojoj fazi kupnje kupac zastaje. Izlazne stranice su stranice na kojima korisnik završava pregledavanje web stranice. Postotak napuštanja košarice je postotak korisnika koji, iako su dodali proizvod u kupovnu košaricu, nisu izvršili kupnju. Razlozi su mnogi, a vi ćete ih morali analizirati kako biste optimizirali prodaju. Korisnik može otići jer ste zatražili previše podataka (neke stranice traže osobnu iskaznicu za izvršenje kupnje), jer im način plaćanja ne ulijeva povjerenje, jer ste najednom pokazali troškove koji nisu bili prikazani na stranici proizvoda ili čak zato što gumb za navigiranje s jedne na drugu stranicu ne radi.
Budete li sve to nadzirali, moći ćete uočiti koje elemente treba poboljšati kako biste izbjegli faktore prekida ili blokade procesa kupnje i, posljedično, povećali si prodaju.
5. Prosječno trajanje pregledavanja, broj pregledanih stranica i postotak odlazaka
KPU pokazuju kvalitetu prometa. Što više stranica i što dulje potencijalni kupci pregledavaju stranicu koju posjete, to ih više zanima ono što vide i čitaju.
Što se tiče postotka odlazaka, riječ je o postotku ukupnog prometa koji odlazi s weba prije ikakve interakcije s njime. Najčešći razlog napuštanja stranice je taj što korisnik nije pronašao što je očekivao na webu. Stoga, ako uočite visoke stope odlazaka s bilo koje stranice vaše domene, promislite jesu li dobro dizajnirane, izražavaju li jasno poruku koju želite prenijeti i, na kraju, je li promet koji privlači doista adekvatan.
Osim svih tih KPU-ova za e-trgovine, morat ćete voditi računa i o klasičnim pokazateljima za svaku tvrtku ili trgovinu. To se odnosi na uobičajene podatke, kao što su ukupni iznosi računa, prosječna vrijednost narudžbi, neto dobit… Sve te pokazatelje može utvrditi Google Analytics, no taj Googleov alat zahtijeva kod za praćenje kako bi izmjerio učinkovitost e-trgovine.
Provjera i pregled glavnih KPU-ova vaše online trgovine bi trebali biti prioritetni zadatak svakog programera web stranice. Uostalom, svrha web analitike je ponuda svih dostupnih podatka kako biste u svakom slučaju mogli donijeti najbolje moguće odluke. O vašem znanju čitanja i tumačenja svih tih brojeva može ovisiti uspjeh vaše online trgovine.