Share This Article
Display Kampanja može dovesti do ostvarenja značajnih profita za vašu dropshipping trgovinu. Saznajte što je i koje čimbenike treba uzeti u obzir prilikom njenog kreiranja.Možete pokrenuti različite vrste kampanja putem Google AdWordsa. U dodatku prikazivanja oglasa u rezultatima pretraživanja, AdWords vam omogućava postavljanje kampanja na način da budu prikazane na Google Display mreži. To je ono što se uobičajeno naziva Display Kampanja i u ovom članku ćemo pokušati definirati ključeve za uspješno sastavljanje takve kampanje.
Što je Display Network?
Krenimo od početka. Display network je skupina koju čini više od dva milijuna web stranica, mobilnih i video aplikacija (uglavnom YouTube) u kojima Google može prikazati vaše AdWords oglase. Prema vlastitim podacima Googlea, više od 90% internet korisnika širom svijeta može se dosegnuti putem ove mreže tako da je lako zamisliti opseg obuhvaćenih stranica.
Mehanizam oglašavanja koji se koristi u display networku je isti kao i u cijelom AdWordsu. Oglašivač plaća za svaki dobiveni klik i Google sklapa sporazume sa web stranicama koje nude “podršku” (mediji, blogovi, stranice s mnogo prometa koje ostavljaju prostor za oglašavanje putem banera). Svaki put kada korisnik klikne na reklamu na ovim web stranicama, Google plaća mali iznos vlasniku web stranice nositelja kampanje. Neki blogovi ili mediji se financiraju upravo na ovaj način (iako moraju generirati značajne količine prometa kako bi ostvarili dobre profite).
Vrste oglasa
Oglasi prikazani na display networku mogu biti različitih vrsta. Razlikovat ćemo uglavnom tekstualne oglase (slične onima prikazanim u pretraživačkoj mreži) i oglase temeljene na grafici.
Primijetite da svaka lokacija (web stranica, aplikacija ili video zapis) ima prostor namijenjen za prikaz oglasa. Kao rezultat imamo “praznine za popuniti” mnogih oblika i veličina. Idealan pristup bi bio učitati sliku za svaku od ovih veličina. Međutim, putem AdWordsa, možete također kreirati univerzalni format oglasa koji će se prilagoditi svakoj stranici gdje se prikazuje. To su tzv. “dinamički oglasi”.
Segmentacija Display Kampanja
Svaka stranica ili lokacija u sastavu Google Display mreže ima postavljene parametre i označena je u okviru odgovarajućih skupina. Na ovaj način, sustav grupira različite stranice u mnoštvo različitih kategorija koje možete birati prilikom segmentacije vaše display kampanje.
Oblici segmentacije za Display Network su slijedeći:
- Ključne riječi u display networku funkcioniraju na sličan način kao i oglasi u Google Search mreži. AdWords vam omogućava umetanje željenih ključnih riječi i gdje Google algoritam otkrije te riječi, prikazat će vaše oglase. Kao i kod pretraživačkih kampanja, tu su parametri kao podudaranje ili negativne ključne riječi koje će omogućiti više finog podešavanja u segmentaciji vaše kampanje.
- Lokacije: Ovo predstavlja sve web stranice, aplikacije ili video zapise gdje je prikazana reklama. Postoji više od dva milijuna lokacija i možemo odabirati, dodavati i/ili isključivati one gdje želimo da naši oglasi budu ili ne budu prikazani
- Teme: Google raspolaže parametrima i informacijama za klasificiranje svake stranice prijemčive za prikazivanje oglasa i za jasno otkrivanje u koju temu treba kategorizirati sadržaj oglasa. Na ovaj način, možete odabrati oglase da budu prikazani na mjestima gdje govorimo o onome što nas zanima. Na primjer, za trgovinu proizvodima za kuću, ima smisla izabrati teme povezane s dekoracijama i dizajnom interijera.
- Interesi: Algoritam i različiti kolačići mogu otkriti one koji pokazuju interes za ponuđene proizvode ili usluge. Stoga je moguće konfigurirati kampanju na način da prikazuje one koji su aktivno zainteresirani za naše proizvode, bez obzira što rade na display networku. Na primjer, ukoliko je osoba zainteresirana za kupnju proizvoda za teretanu i izaberemo ovu vrstu interesa u okviru segmentacije, oglas se može prikazati, čak i ako on/ona trenutno pregledava stranicu s događanjima.
- Ponovni marketing: Putem Google Analyticsa možemo poslati kolačić svima i “označiti” sve one koji su ikad posjetili našu web stranicu. Kombinirajuću ovu tehnologiju s AdWordsom i display networkom, možemo konfigurirati kampanje na način da oglase prikazujemo samo onima koji su ikad posjetili našu stranicu. Ono što će se dogoditi jest da čak i ako su završili sesiju na toj web stranici, poruka ili slika robne marke koju želite prenijeti će “slijediti” korisnika kroz sve lokacije koje posjećuje.
- Demografija: Najzad, možete također objaviti oglase ljudima ovisno o njihovoj dobi, spolu i tome imaju li djecu ili ne.
Da bi vaše kampanje ispravno funkcionirale, morat ćete identificirati i dobro upoznati vaše korisnike te kreirati oglase koji privlače pozornost i pridobivaju klikove na vašu web stranicu. Ako dobro upoznate vaše korisnike, moći ćete segmentirati kampanju na način da se prikazuje onima koji su zainteresirani da kupuju od vas. U dodatku, možete također kombinirati različite ciljane vrste kako bi se fokusirali na posebne vrste kupaca. Preporučljivo je koristiti tip segmentacije koja nije niti preširoka niti preuska.
Zapamtite, ovo je samo jedna vrsta kampanje koja se može kreirati u Google AdWordsu. Ako želite otkriti kako funkcioniraju kampanje na pretraživačkoj mreži ili pogledati AdWords rječnik koji sadržava najčešće korištene termine kada je u pitanju vođenje kampanja, to možete učiniti klikanjem na ove poveznice.