Share This Article
Trenutni problem marketinškog promoviranja putem e-maila je što neki završe u mapi za spam. Kako riješiti taj problem?
Jedan od većih problema s kojim se suočavamo prilikom marketinške promidžbe e-trgovine putem e-maila jest taj što neki od njih završe u spamu ili mapama za spam e-mailove naših primatelja, koji tako onda nikada ne prime naše obavijesti.
Konkretno, ovo posljednje je najmanji problem jer su razlozi zbog kojih e-mailovi završavaju u tim mapama puno dublji.
U ovom malom vodiču ćemo vam ponuditi niz uputa kako bi vaše obavijesti ili e-mailove filtri za spam prihvatili kao prave i pravovaljane te kako bi pravilno došli u inbox. No prije nego prijeđemo na upute, pogledajmo…
Što jest i što se sve smatra spamom
Spam su sve komercijalne obavijesti primljene putem e-maila ili bilo kojeg drugog online medija, a koje primatelj nije zatražio.
To je nezakonita aktivnost koju nikako ne preporučujemo, ne samo zato što to smeta korisnicima, nego i zato što oni mogu vaše e-mailove dodati na popis neželjene pošte. To će itekako naštetiti vašem online ugledu, a mogli biste se čak naći i na crnoj listi spamova. Ako dođe do toga, svaki e-mail kojega pošaljete, iako je pravovaljan, imat će veće izglede da bude ubačen izravno u mapu za spam.
Loš online ugled nije jedini faktor koji utječe na to se vaš e-mail smatra spamom. Ako nam e-mailovi imaju loš sadržaj ili dizajn (uključujući zabranjene riječi, previše slika…), također povećavamo rizik, kao i ako primatelji ne reagiraju na e-mailove kako bismo očekivali, npr. ako ih rijetko čitaju ili ne ulaze u interakciju s poveznicama u e-mailu.
Nekoliko propisa o marketingu putem e-maila
Ne morate biti odvjetnik niti pravni stručnjak da biste razumjeli osnovna pravila slanja poslovnih obavijesti e-mailom.
Pregledajmo najvažnija pravila:
- Prvo i osnovno, korisnici e-maila vam prethodno moraju dati dopuštenje da im šaljete obavijesti. U slučaju da ste vlasnik online ili dropshipping trgovine, riječ je o korisnicima koji su obavili kupnju na vašoj online trgovini i koji su vam dali dopuštenje da im šaljete komercijalne obavijesti. To su također oni koji su se prethodno pretplatili na vaše brošure, ako vaša web stranica nudi tu mogućnost.
- Obvezno je pravilo da svi naši e-mailovi moraju sadržavati poveznicu na otkazivanje pretplate, odnosno brisanje iz baze podataka. Neki upravitelji marketinga e-mailom automatski brišu te korisnike s popisâ, dok neki drugi to moraju obavljati ručno.
- Također je obvezno navesti fizičku adresu pošiljatelja e-maila ili brošure.
- Naši e-mailovi moraju sadržavati stvarni identitet pošiljatelja. To ne znači da moramo navesti ime i prezime, nego ime online trgovine ili stranice s koje šaljemo e-mail.
Kako dospjeti u inbox putem sadržaja i izgleda mojih e-mailova
Sad kad smo shvatili dvije gore navedene točke, razmotrimo temu koju smo spomenuli u prethodnim paragrafima, a koja je itekako bitna: mogućnost da će dizajn ili krivi sadržaj naštetiti našem online ugledu.
Ovdje ćemo navesti neke informacije koje su možda očite, ali važno je razmotriti neke temeljne koncepte:
- Riječi koje se smatraju spamom: U članku o greškama u marketingu putem e-maila smo već obasnili da postoje riječi za koje je izglednije od ostalih da će ih filtri smatrati spamom.
- Budite originalni: Ako uvijek šaljete isti tip marketinške promidžbe putem e-maila svojim pretplatnicima, mogli biste im dosaditi toliko da otkažu pretplatu ili označe vaš e-mail kao spam. Kreirajte nove dizajne s pozivima na djelovanje, ponudite kvalitetan sadržaj i pokušajte redovito obaviještavati svoje pretplatnike o novostima.
- Pokušajte izbjeći odbijanja: Pobrinite se da poveznice koje dodate u svoj e-mail vode na pravo mjesto i da je ono privlačno korisnicima kako biste spriječili da brzo napuste vašu stranicu te da se ne zamjerite njihovim e-mail poslužiteljima.
- Više teksta, manje slika: Pripazite da količina teksta bude veća od količine slika jer, u većini slučajeva, ako primatelj ne odobri preuzimanje slika, one nisu vidljive. Što više informacija korisnik prvo vidi, to bolje.
- Imajte razumijevanja: Svaki put kad dizajnirate e-mail, provjerite da se sve pravilno prikazuje i na računalima i na mobilnim uređajima. Sve veći broj korisnika provjerava e-mailove na mobitelu, pa im olakšajte to i uspjet ćete.
Na kraju, odaberite dobar program za upravljanje marketingom putem e-maila
Ne šaljite e-mailove sa standardnih upravitelja poput Hotmaila ili Gmaila. Ti alati nisu namijenjeni slanju masovnih e-mailova. Preporučujemo vam korištenje drugih alata specijaliziranih za marketing putem e-maila kao što su Mailchimp, MDirector, Mailrelay… Mnogi su besplatni (barem dok ne dosegnete određeni broj pretplatnika ili slanja) i vrlo jednostavni za korištenje, a istovremeno su moćni i učinkoviti.
Slijedite ove savjete i znatno ćete si povećati izglede da dospijete u inboxe svojih ciljanih kontakata.