Share This Article
Kako biste bili uspješni i pozicionirani među prvih nekoliko rezultata na Googleovoj tražilici, iznimno je važno znati i pravilno koristiti ključne riječi. To će omogućiti vašoj ciljanoj publici da vas pronađe te ćete se tako sigurno moći natjecati s konkurentskim tvrtkama koje nude slične proizvode ili usluge.
Kako biste uvidjeli važnost toga, pogledajmo sljedeće primjere. Kreiram e-trgovinu parfema i optimiziram svoje stranice i sadržaj ključnim riječima „nabavite kolonjsku vodu na internetu“. Na prvi pogled, ovo može izgledati kao dobra ključna riječ, no počnemo li temeljitije istraživati tržište, uskoro ćemo shvatiti da „kupite parfeme online“ privlači više prometa te je češće traže moji potencijalni kupci od one prethodne. Dugoročno, uložio bih vrijeme i novac u pozicioniranje ključne riječi koja bi dovela do 50 % manje prometa (pa tako i prodaje) od ove druge.
Kako bismo izbjegli takvu situaciju i one u kojima biste se mogli naći, pokazat ćemo vam niz alata uz pomoć kojih možemo analizirati i tražiti ključne riječi. Cilj svega ovoga je pravilno usmjeravanje naše SEO strategije i utvrđivanje ciljeva odmah na početku.
Google Trends
Google Trends je Googleov alat koji, kako mu ime govori, pokazuje različite trendove pretraživanja diljem svijeta. Na glavnoj stranici možemo vidjeti nekoliko zanimljivih uzoraka koje nam sustav pokazuje, no da bismo analizirali određenu ključnu riječ, morat ćemo je potražiti na vrhu stranice.
Nakon pretraživanja, biti će prikazan grafikon trenda pretraživanja i broj pretraživanja tog pojma u mjesecu. Možete postaviti različite filtere i prilagoditi ih kako biste dobili vrlo korisne informacije.
Slijedeći gore navedeni primjer, možemo usporediti „kupite parfeme online“ s „nabavite kolonjsku vodu na internetu“ i „online trgovina parfema“. Rezultat je prevladavajuće vodstvo prvog pojma (u plavom) po broju pretraživanja. Štoviše, „nabavite kolonjsku vodu na internetu“ gotovo da i nema pretraživanja, stoga usredotočavanjem na tu ključnu riječ ne bismo puno postigli.
Google AdWords Keyword Planner
Ovaj se alat koristi za planiranje i kreiranje promidžbi na Google AdWordsu. Međutim, može nam dati brojne informacije koje mogu biti korisne prilikom osmišljavanja SEO strategije za vašu web stranicu. Jedan od nedostataka je taj što odnedavno Keyword Planner ne pokazuje više točna pretraživanja za svaki pojam koji se pretražuje onima koji trenutno nemaju aktivne promidžbe. Umjesto toga, sada pokazuje brojeve poput 1 m – 10 m, što znači da je manje precizan u prikazivanju podataka.
Ovim alatom možete temeljitije filtirirati podatke, postaviti negativne ključne riječi, specifične ključne riječi koje će biti uključene i pretraživanje prema geografskoj zoni ili jezicima rezultata. Uz tražene podatke o ključnim riječima, također će vam se predložiti ključne riječi vezane za ono što ste pretraživali.
Posebno korisna opcija za one čije e-trgovine imaju više kategorija je pretraživanje prema temi. Primjerice, možemo odabrati temu ljepote i higijene i pokazat će nam se samo ključne riječi koje spadaju u tu općenitu kategoriju.
Moz.com Keyword Explorer
Moz je jedna od vodećih tvrtki u sektoru SEO alata. Možete koristiti Keyword Explorer za besplatno pretraživanje ključnih riječi do pet puta dnevno. Ovaj je alat posebno dizajniran za optimizaciju tražilica te je posebno lagan za korištenje. Također, način na koji pokazuje podatke je vrlo jednostavan, a lagan je za korištenje kad je riječ o analizi informacija.
Kako biste se njime služili, samo unesite pojam za pretraživanje kojega želite analizirati. Nakon toga će vam se pokazati rezultati. Konkretno, ponudit će vam se procjena očekivanog prometa (puno preciznija od one na Google AdWordsu), pokazivač težine pozicioniranja te ključne riječi, indeks mogućnosti koji se odnosi na važnost organskih rezultata (prije rezultata karata ili AdWordsovih oglasa, primjerice) na stranici rezultata pretraživanja i ocjenu od 0 do 100 koja predstavlja potencijal te ključne riječi, vodeći računa o gore navedenim podacima.
Osim toga, nudi vam se i rastući popis pretraživanih pojmova i analiza URL-ova i domena koje se pojavljuju na prvoj stranici rezultata pretraživanja, unesete li tu ključnu riječ u Google.
Uz sve ovo, možete prilično precizno ispitati vrijednost ili težinu te ključne riječi.
Semrush
Ovo je jedan od najčešće korištenih alata na svijetu u svijetu pozicioniranja na tražilici. Želite li pristupiti svim funkcijama, morat ćete plaćati licencu u okvirnom iznosu od 100 $ mjesečno. Međutim, neke se funkcije nude i besplatno.
Uglavnom, besplatne verzije Semrusha vam omogućavaju dobivanje istih informacija kao i Moz.com Keyword Explorer. Semrush je jedinstven u jednoj stvari: predlaže ključne riječi alatima „ključne riječi s podudarajućim pojmovima“ (usko povezane ključne riječi s istom semantičkom jezgrom kao i pojam za pretraživanje koji se analizira) i „povezane ključne riječi“, odnosno dodatni prijedlozi ključnih riječi korištenih u istom sektoru.
Osim toga, nude vam se i organski rezultati pretraživanja i broj rezultata koje nudi Google kad unesete pojam u svoju tražilicu. Ovo je nešto slično alatima koje smo prethodno spomenuli.
Pročitavši ovaj članak, shvatit ćete važnost ovih alata kad je rijč o pravilnom korištenju ključnih riječi koje ćete koristiti za svoju e-trgovinu. Trebali biste težiti postizanju dobre ravnoteže između potencijalnih pretraga ili broja pretraga i težine pozicioniranja tih ključnih riječi. Ipak, možete koristiti alate o kojima smo ovdje pisali upravo za to.
Vrijedi napomenuti da postoje brojni slični alati. Svi imaju različite značajke, ali na kraju svega, trebali bi sadržavati određene osnovne stvari kako bi vam bili korisni: moraju biti pouzdani kad je riječ o prikazivanju podataka i trebali bi vam pomoći potražiti ključne riječi vezane za proizvode ili usluge koje želite ponuditi. Način prikazivanja podataka, odnosno sekundarni faktori, mogu varirati i pitanje su osobnog ukusa. Uvijek preporučujemo da istražite sve one koji su vam dostupni te da odaberete onaj kojeg smatrate najprikladnijim za vaše potrebe i vašu razinu znanja.
Na kraju, ne zaboravite da vam je na raspolaganju i sličan članak o SEO alatima, u kojem analiziramo alate koji će vam pomoći bolje razumjeti i optimizirati druge elemente koji također dovode do boljih rezultata za vašu e-trgovinu prilikom pretraživanja.
1 Comment
igre
najbolje je ključnu riječ imati već u samom imenu domene. Iskustvo je pokazalo da se lakse pozicionirati za neku kljucnu riječ, ako ona već postoji u samom korjenu imena domene. Nije potrebno toliko vremena za probijanje na prvu stranicu gogole-a