Share This Article
PayPal ili virtualni POS? Otkrijte najbolje načine plaćanja za vašu online trgovinu i iskoristite one koji najbolje odgovaraju vašim trenutnim aktivnostima u e-trgovanju.
Nakon otvaranja e-trgovine moramo odraditi jedan vrlo važan korak: odabir načina plaćanja za našu online trgovinu.
Iako se tome ne pridodaje često važnost koju zaslužuje, odabir načina plaćanja za online trgovinu nije toliko jednostavan, budući da se to odvija na kraju procesa kupnje gdje se spajaju svi informatički podaci, oni marketinški, komunikacija… Ako nakon svega toga, kupac ne bude zadovoljan načinom plaćanja, sve gore navedeno će biti gubitak vremena. Odabir pravog načina je nužan za izvršenje kupnje i najčešće odabiremo povoljniju opciju ili onu koju smatramo isplativijom, iako ona nije nužno najprikladnija za posao.
Sada ćemo analizirati nekoliko njačešćih načina plaćanja online trgovinama, tako da svaki vlasnik trgovine može vidjeti koji bi mu mogli biti korisni, a koji ne.
Pristupnik za plaćanje ili virtualni POS (plaćanje karticom kao u fizičkoj trgovini)
Započnimo s najjednostavnijim načinom: pristupnikom za plaćanje putem kartice. Ovo je najsličnije plaćanju karticom u fizičkoj trgovini. Kupac daje broj svoje kartice, rok isteka i CVV kod kako bi platio proizvod.
Neki bi kupci mogli biti nepovjerljivi prema ovakvom načinu plaćanja, posebno oni koji nisu navikli kupovati na internetu ili oni koji su bili žrtve online prijevare. Ne osjećaju se svi sigurno dajući svoj broj kartice putem interneta, posebno kad je riječ o prvoj kupnji. Idealan način da izbjegnete takvo nepovjerenje je ponuda alternativnih načina plaćanja (o kojima ćemo pisati u ovome članku), umjesto da vam virtualni POS bude jedini dostupan način. Međutim, korištenje virtualnog POS-a kao načina plaćanja vašoj online trgovini je jedna od najsigurnijih opcija, kako za kupca, tako i za prodavača.
Idealno bi bilo kad bi se u vašoj online trgovini vidjeli bedževi (pečati koji ukazuju na pouzdanost), koji potvrđuju sigurnost vaše stranice, kako bi ulili više povjerenja u vaše kupce. Ti bedževi uvjeravaju kupce da iza web stranice stoji pouzdana tvrtka.
Kako bi izbjegli kupovne prijevare, najbolje bi bilo aktivirati sustav sigurnog plaćanja u virtualnoj trgovini koja obvezuje kupce da potvrde izvršenje kupnje. Svaka banka ima svoj način potvrđivanja kupnje za svoje klijente, najčešće SMS-om putem mobitela korisnika, ali važno je znati da se kupnja ne može izvršiti bez te potvrde. Kao opskrbljivači, možemo izbjeći prijevare vezane s ukradenim ili kopiranim karticama koje mogu rezultirati gubitkom novca ili sporovima s bankama.
Preporučujemo da usporedite cijene različitih banaka i pronađete onu koja nudi veću sigrnost po povoljnijoj cijeni. Pokušaj uštede novca prilikom virtualnog plaćanja putem pristupnika koji nisu dobro zaštićeni nije uvijek najbolja opcija, iako postoje i ekonomičnije opcije koje to nude.
PayPal kao način plaćanja za vašu online trgovinu
PayPal djeluje kao posrednik između kupca i prodavača. Kupac podijeli svoje bankovne podatke s PayPalom, koji vrši plaćanje, ali te podatke ne daje tvrtki koja je izvršila prodaju. Nudi sigurnost objema stranama, dostupan je u mnogim zemljama, a djeluje i kao posrednik ako slučajno dođe do spora. Zato biste trebali ponuditi PayPal kao način plaćanja.
Za plaćanje putem PayPala je dovoljno imati karticu i ne morate izraditi račun. Najveći su nedostatak visoke provizije za usluge, stoga ne bismo preporučili PayPal kao jedini dostupan način plaćanja. Nužan je kao način plaćanja vašoj online trgovini, ali nije jedini.
Transfer, spor, ali siguran način
Iako ubrzano zastarijeva, plaćanje bankovnim transferom je način kojim se i danas služe neke online trgovine, posebno za velike narudžbe, kupnje iz inozemstva ili to čine korisnici koji su malo zaostali u vremenu.
Veliki nedostatak bankovnih transfera jest taj što znatno usporavaju proces slanja, budući da morate čekati da transfer stigne, da ga podignete i zatim pošaljete narudžbu. Istina je i da je ovaj način plaćanja prilično povoljan; većina online trgovina obično zaračunava fiksnu naknadu, zbog čega je ovo još jedna dobra alternativa koju možete ponuditi. Međutim, ne bismo preporučili da je ponudite kao jedini način plaćanja, kao u slučaju s prethodnim primjerima.
Plaćanje čekom, ovisno o vašem tržištu
Plaćanje čekovima je slično bankovnim transferima: neki su kupci navikli plaćati na ovaj način (vrlo mala manjina), no taj način usporava cijeli proces.
Međutim, trebalo bi imati na umu da se u određenim zemljama, poput Francuske, još uvijek često plaća čekovima u fizičkim trgovinama, stoga biste trebali uključiti i taj način ako se želite orijentirati na kupce iz tih zemalja ili ako šaljete velike količine dobara. No ako to nije slučaj, plaćanje čekovima online trgovinama nije baš previše isplativo.
Plaćanje gotovinom prilikom dostave je način plaćanja kojim možete izgubiti novac
Kupnje uz plaćanje gotovinom prilikom dostave je bilo popularno kad je bilo najpraktičnije kupovati artikle iz tele-prodaje iz vlastitog doma. No to je bilo davno, a sada je to u stvarnosti postalo nešto što može donijeti mnoštvo problema, a možete i izgubiti novac.
Ovaj zastarjeli način plaćanja vašoj online trgovini se sastoji u tome da kupac plati robu kad dobije paket. No može se dogoditi da se kupac predomisli i jednostavno odluči ne podići paket, čime prodavač gubi na troškovima dostave.
Možemo zaključiti da postoji mnogo načina plaćanja online trgovinama i idealno bi bilo ponuditi kupcima ne jedan, nego više njih, kako bi imali nekoliko alternativa i platili načinom koji im najviše odgovara. Također bismo trebali upoznati svoje kupce kako bismo im mogli predložiti onaj najprikladniji.
Kao prodavači bismo trebali osigurati da se načinima plaćanja koje nudimo u svojoj online trgovini možemo zaštititi od prijevare, kao i da nastojimo onemogućiti dostavu ili plaćanje prevarantima, bilo uz pomoć korisnika ili banke.