Share This Article
Otkrivamo vam važnost pretraživanja ključnih riječi za On-site SEO stranice vaše e-trgovine. Ovi alati i savjeti će vam pomoći odabrati ključne riječi za svoju trgovinu.
Što je pretraživanje ključnih riječi?
Traženje ključnih riječi, odnosno pretraživanje ključnih riječi, jedna je od temeljnih taktika SEO strategije. U slučaju e-trgovina, to je jednostavan način za uočavanje i razumijevanje pojmova koje vaši potencijalni kupci koriste kako bi pronašli proizvode koje prodajete.
Pretraživanje ključnih riječi je također iznimno bitno kad je riječ o kampanjama plaćanja po kliku (SEM). Dakle, pronalaženje pravih ključnih riječi i znanje kako ih pravilno unijeti u sadržaj weba je ključan faktor u ostvarivanju uspješne On-site SEO strategije, ali i SEM kampanja.
Zašto je pretraživanje ključnih riječi važno?
Nakon obavljanja pretraživanja, Google utvrđuje najkorisnije rezultate i poredak prikazivanja web stranica, ovisno o najužoj vezi s pretraživanim pojmom. Ovo utvrđuju algoritmi koji pronalaze najbolja podudaranja. To je glavni razlog zašto treba pažljivo odabrati ključne riječi jer će tako tražilice utvrditi da su riječi koje se pretražuju u skladu s onim što nudite na svojoj web stranici. Tako će vaša stranica biti prikazana među prvim rezultatima na prvoj stranici tražilice.
Vrlo je važno pozicionirati se među prvim rezultatima prve stranice na Googleu jer, prema posljednjem istraživanju Chitike, te web stranice privuku preko 90 % prometa, a prve tri privuku 60 % prometa.
A zašto je pretraživanje ključnih riječi toliko važno za online trgovinu?
Pretraživanje ključnih riječi je još važnije za online trgovinu jer ono utvrđuje njezinu strukturu i velikim dijelom arhitekturu, budući da stranica e-trgovine ima veći broj stranica od uobičajene web stranice. Ne pretražite li pravilno ključne riječi, struktura stranice e-trgovine neće odgovarati potrebama korisnika i neće biti dobro organski pozicionirana na tražilicama.
Stoga je pretraživanje ključnih riječi iznimno važno za stranicu e-trgovine, budući da ključne riječi definiraju stranice, sekcije, kategorije i nazive artikala.
Primjerice, ako prodajete parfeme i kozmetičke proizvode na stranici svoje e-trgovine i ako, pretraživanjem ključnih riječi, otkrijete da riječi kao što su „maskara“, „rumenilo“ ili „ruž“ imaju velik broj pretraživanja, važno je da onda svi ti pojmovi čine kategoriju na vašoj stranici.
Primijenite li ih pravilno, olakšat ćete si pojavljivanje pri vrhu Googelovih rezultata pretraživanja kad vaši potencijalni kupci potraže proizvod kojega prodajete na stranici svoje e-trgovine. O vašem položaju među rezultatima izravno ovisi hoćete li ostvariti dobitke ili gubitke.
Kako pretraživati ključne riječi
Alati za pretraživanje ključnih riječi
Srećom, postoji niz dostupnih alata koji vam mogu pomoći u pretraživanju ključnih riječi. Ovdje ćemo vam predstaviti one najvažnije:
Google Autosuggest
Ovo je najjednostavniji i najlogičniji alat. Riječ je o jednoj Googleovoj funkciji koja predlaže ključne riječi koje upotpunjuju one unesene u polje za pretraživanje, ovisno o popularnosti najtraženijih pojmova. To se odvija svaki put kad krenemo pretraživati bilo koji pojam na Googleovoj tražilici. Primjerice, ovo nam predloži kad tražimo „kremu za lice“.
Semrush
Ovo je jedan od najpoznatijih alata, a ima vrlo intuitivno i jednostavno sučelje. Sve što trebate je unijeti ključnu riječ u svoju tražilicu. Ona će vam automatski ponuditi povezane ključne riječi koje možemo uključiti u sadržaj i strukturu naše web stranice. Nedostatak mu je cijena: nije pretjerano jeftin. Možete od njega imati koristi ako ćete ga često koristiti, no ako nećete, preostaju vam druge besplatne aplikacije ili barem one malo povoljnije.
Ahrefs
Ovaj se alat koristi prvenstveno za uočavanje poveznica, no posljednjih mjeseci su dodali nove funkcije, a ima i dobru bazu podataka. Stoga je vaš Keyword Explorer odlična opcija za pretraživanje povezanih ključnih riječi.
Keyword Planner
Ovo je službeni Googleov alat. Da biste mu mogli pristupiti, morate imati aktivan račun na Google AdWordsu. Postavljanje ovog alata je vrlo jednostavno, samo odaberete opciju „Pretraži nove ključne riječi koristeći rečenicu s web stranice ili kategoriju“. Nakon pretraživanja, primijetit ćete da možete još odabrati jezik i lokaciju.
Keyword Planner nudi brojna pretraživanja riječi koju tražite i drugih koje su s njome povezane. Jedan od trikova uz pomoć kojih ovaj alat vidi ključne riječi povezane s konkurencijom jest unošenje njihova URL-a u polje web stranice. Tako možete provjeriti koliko te ključne riječi donose uspjeha konkurenciji.
Savjeti za pretraživanje ključnih riječi
Prije nego li započnete pretraživati ključne riječi za svoju online trgovinu, trebali biste znati značenje niza pojmova vezanih s procesom i utjecajne parametre koje bi trebalo uzeti u obzir.
- Ključne riječi: one mogu biti i riječ i rečenica. To mora biti niz pojmova koji opisuju sadržaj stranice vaše e-trgovine.
- Opseg pretraživanja: Ovo je prosječni mjesečni broj pretraživanja svake ključne riječi. Možemo ih svrstati u tri skupine:
- Head: vrlo općenite riječi, s velikim brojem pretraživanja i mnogo konkurencije, npr. kreme.
- Middle tail: malo određenije, ali još uvijek opće riječi, npr. kreme za lice.
- Long tail: Najvažnije je usredotočiti se na ove riječi. One su puno određenije i veća je mogućnost da će promet koji privuku dovesti do konverzije i imat ćete manje konkurencije, npr. anti-aging kreme za lice.
- Konkurencija: Osim opsega pretraživanja, važno je voditi računa o konkurentnosti svake odabrane ključne riječi. Razlog je u tome što iako su to ključne riječi vaše tvrtke, konkurencija može biti prejaka da bi one dobro funkcionirale. Upravo zato morate pravilno postupati s odabranim ključnim riječima i biti strpljivi jer biste rezultate mogli vidjeti tek nakon srednjeg ili dugog perioda.
Gdje uključiti ključne riječi?
Da bi ključne riječi dobro funkcionirale, trebali biste ih pravilno pozicionirati u svojoj online trgovini, recimo u različitim elementima označavanja koji čine On-site SEO vaše web stranice: naziv, opis, podnaslovi (h1, h2 itd.), oznake slika i vidljivi tekstualni sadržaj.