Share This Article
Získejte podrobné informace o různých druzích odkazů a parametrů, s nimiž je potřeba počítat při získávání zpětných odkazů, a zjistěte, které typy odkazů jsou nejužitečnější.
V předchozím příspěvku jsme si vysvětlili, jak získávání zpětných odkazů pro váš internetový obchod funguje a proč je pro výsledky organického vyhledávání tak důležité. Než se však do získávání zpětných odkazů pustíte, pojďte se s námi ponořit do problematiky různých typů odkazů a metrik, abyste svůj čas nevynakládali zbytečně.
Druhy odkazů: dofollow a nofollow
Nejdříve ze všeho je třeba pochopit, jaký je mezi dofollow a nofollow odkazy rozdíl. Běžně používáme odkazy pro vytvoření přímého vztahu mezi dvěma stránkami nebo doménami.
Prostřednictvím odkazů můžeme domény i stránky také doporučovat, což vyhledávače interpretují tak, jako byste důvěryhodností a pověstí svého webu podpořili web, na který odkaz vede. Tento typ odkazů se nazývá dofollow a většinou je výchozím nastavením. Pojem dofollow se používá prakticky jen kvůli rozlišení tohoto typu odkazů od odkazů nofollow.
Na internetu najdeme mnoho případů, ve kterých je objem provozu a odkazů na webu tak velký, že je webmasteři nemohou všechny kontrolovat, a proto se před nimi raději chrání a používají odkazy typu nofollow. Dá se zjednodušeně říci, že tento parametr zachová propojení stránek, ale blokuje přenos informací o důvěryhodnosti webu, takže nehraje žádnou roli při doporučování nebo propagaci odkazovaného webu.
Můžeme to formulovat i tak, že tento odkaz weby spojuje, ale od cílové domény se jaksi distancuje. Když hledáte odkazy, které odkazují na vaše webové stránky, nezapomeňte, že existují odkazy, které vašemu webu propůjčí větší důvěryhodnost než jiné (ty mohou mít stejný účinek, jen v o něco menším měřítku, ačkoliv Google oficiálně tvrdí, že tomu tak není). Ať tak či tak, měli byste se pokusit dosáhnout přirozené rovnováhy. Kvantitativní rozdíl mezi jednotlivými typy odkazů by neměl být uměle vytvořený nebo by alespoň neměl tak působit.
Chcete-li zjistit, o jaký typ odkazu se jedná, stačí si zobrazit kód stránky, kde je odkaz vložen nebo kam jej plánujete vložit, a podívat se na daný řádek. Pokud obsahuje značku rel=”nofollow”, jedná se o odkaz typu nofollow. Pokud tuto značku nenajdete, je to odkaz dofollow.
Metriky, které byste neměli přehlížet: jak zjistit, zda je doména dobrá či špatná?
Vezmeme-li v úvahu naši definici odkazu, jistě nám dáte za pravdu, že když získáte nějaký odkaz na začínajícím blogu s jedním nebo dvěma čtenáři ročně, nebude mít stejný účinek jako odkaz z důvěryhodné stránky s dobrou pověstí. Vždy je důležité, aby odkazy na váš web vedly z kvalitních webů. Ale jak zjistit, jaké to jsou? Existují různé metriky, které měří důvěryhodnost, pověst a další faktory, jež vám pomohou určit, zda má umístění odkazu na váš e-shop na daném webu smysl. Pojďme si představit ty nejpoužívanější:
Domain Authority (DA) a Page Authority (PA)
Toto skóre s hodnotami mezi 1 a 100 ukazuje důvěryhodnost a relevanci určité domény nebo stránky a zohledňuje velké množství faktorů, jako je například počet odkazů na danou doménu, jejich kvalitu, stáří webu, způsob, jakým je na daném webu prováděna optimalizace apod. Tento ukazatel vytvořila společnost Moz.
Nejspolehlivějším zdrojem jsou samozřejmě její oficiální stránky, kde si jej můžete zobrazit na stránce Open Site Explorer. Stejný ukazatel nicméně využívá i mnoho dalších nástrojů. Když na nějakou doménu či stránky chcete umístit odkaz, vyšší DA nebo PA znamená možnost lepšího umístění vašeho internetového obchodu ve výsledcích organického vyhledávání.
Citation Flow (CF), Trust Flow (TF) y Topical Trust Flow
Tyto metriky jsou vlastnictvím společnosti Majestic SEO. Citation Flow udává hodnoty mezi 1 a 100 a používá se ke kvantifikaci vlivu určité adresy URL na základě počtu odkazů, které na ni vedou.
Trust Flow měří kvalitu této adresy, zejména na základě důvěryhodnosti a vlivu domén, které na ni odkazují, a domén, které odkazují na domény, které na danou URL odkazují, a tak dále. Tento parametr se rovněž uvádí jako číselná hodnota mezi 1 a 100.
Topical Trust Flow naznačuje, jak je doména nebo stránka relevantní pro různé oblasti. Tvůrce této metriky, společnost Majestic, dělí webové stránky asi do 800 různých kategorií. Když víte, které kategorie poskytují více kvalitnějších odkazů, může vám tato metrika ukázat, jak relevantní je vaše doména nebo stránka pro různá témata nebo odvětví, na které se zaměřuje. Pokud tyto parametry budete používat, získáte představu o množství a kvalitě odkazů, které vám konkrétní web nebo stránka mohou poskytnout.
Kromě toho si můžete zjistit podrobnosti a ověřit si, zda je doména, odkud by mohl vést odkaz na váš web, relevantní v rámci daného odvětví nebo témat, která vás zajímají. Teď už víte, jaké druhy odkazů můžete na webu najít a jak určit ty, které by pro váš e-shop mohly být zajímavé.
Proto můžete začít vymýšlet způsoby, jak na různé domény umístit odkazy na váš web. Nejlepším způsobem je vytvářet tak kvalitní obsah, že jej ostatní budou na svých stránkách rádi sdílet, a vy nebudete muset dělat nic. Existují však i jiné techniky, o kterých si povíme v dalších příspěvcích.