Share This Article
Pokud máte v plánu založit si online obchod, v tomto článku vám dáme návod, jak to udělat. Vytvořili jsme také dalších 50 informačních článků pro začínající elektronické obchodníky!
Založení vlastního internetového obchodu od nuly je bezpochyby výzvou, ale počet odvážlivců, kteří chtějí prodávat přes internet, stále roste. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku Národní komise pro trhy a hospodářskou soutěž (NCMC) zaznamenala ve druhé polovině roku 2016 nárůst transakcí na internetu o 20,3 %. Převedeme-li procenta na eura, je to téměř 6 miliard eur utracených za nákupy na internetu. Nezdá se, že by se tento trend v dohledné době měl nějak měnit, takže podrobné informace o tom, jak založit vlastní e-shop, hledá čím dál více lidí.
BigBuy je dropshippingovým dodavatelem a spolupracuje tedy se stovkami zákazníků, kteří mají své vlastní e-shopy. Známe jejich potřeby a problémy, se kterými se každý den setkávají. Protože je chceme ve všech aspektech internetového obchodování podporovat, připravili jsme tuto příručku, v níž bychom se chtěli věnovat hlavním problémům, které mohou nováčky na poli internetového obchodu potkat. Pusťme se do toho.
Vytvoření on-line obchodu krok za krokem
KROK 1: Výběr obchodního modelu
Mnoho lidí, kteří se rozhodnou založit si internetový obchod, tento krok přeskočí. My se mu ale věnovat budeme, protože je to jedna ze zásadních věcí. Pokud svůj e-shop a zisky z něj chcete brát vážně, je to skutečně ta první věc, kterou byste měli udělat. Nevíte, jak na to? To nevadí. Výběr obchodního modelu může být velice jednoduchý, stačí si vytvořit plán. Plánem se rozumí stránka se základními informacemi o tom, jak váš e-shop bude fungovat. Na jejím základě se pak můžete rozhodnout, čím začít. Jaké obchodní modely tedy v oblasti internetového obchodu fungují? I když díky digitální revoluci jejich počet stále roste, vybrali jsme pro vás tři hlavní:
- B2C (Business To Consumer): Jedná se o nejrozšířenější model, ve kterém budete prodávat koncovému zákazníkovi. Obchody Asos, Media Markt nebo El Corte Inglés se zabývají pouze B2C obchodováním. Téměř všechna literatura o e-shopech a online marketingu je zaměřena právě na tento obchodní model.
- B2B (Business To Business): Internetový obchod B2B je ten, který prodává jiným společnostem. To jsme například my, BigBuy. Nabízíme zboží k velkoobchodnímu odběru a hledáme zákazníky, kteří pak naše zboží chtějí prodávat vlastním zákazníkům.
- C2C (Consumer To Consumer): Model C2C před vznikem internetu prakticky neexistoval. Tento obchodní model, nazývaný také P2P („peer to peer“), používají firmy jako Airbnb nebo BlaBlaCar. Umožňují vzájemný kontakt jednotlivcům a obvykle si za každou transakci účtují provizi.
Jaký model si pro e-shop tedy vybrat? Chcete-li jen prodávat výrobky nebo služby, může to být buď B2C, nebo B2B (nebo dokonce oba). Nebo prostě můžete jen zákazníkům umožnit, aby mezi sebou vzájemně komunikovali, a použít model C2C.
V této fázi budete muset promyslet pár věcí, z nichž nejdůležitější bude zdroj vašich příjmů. Budete muset zjistit, jaké náklady váš obchod bude mít, jaký objem zboží máte v plánu prodávat a kdy se dostanete přes onu magickou hranici, kdy přejdete ze ztráty do zisku.
Internetový prodej bez skladování zásob
Když se někdo rozhodne, že si založí internetový obchod, a provede analýzu nákladů a výnosů, narazí obvykle na problém – co dělat se všemi těmi zásobami zboží? Obchodů, které nabízí služby, se to netýká, ale pokud je váš e-shop určen k prodeji předmětů všeho druhu, musíte vzít úvahu zásobování zbožím, jeho skladování a dodávky. Pokud kvůli těmto problémům v noci nemůžete klidně spát, doporučujeme vyzkoušet dropshipping. Tento model distribuce je založen myšlence, že když si zákazník koupí něco ve vašem obchodě a vy se nechcete zabývat doručením zboží, velkoobchod to udělá za vás. Stručně řečeno, nebudete se muset zabývat řízením skladových zásob a budete se moci věnovat prodeji samotnému. V článku níže najdete o dropshippingu mnohem podrobnější informace.
Tato fáze obsahuje mnoho úkolů a my se nemůžeme do detailů věnovat všem: najít příhodnou díru na trhu, začít pracovat na volné noze (nebo ne) apod. Něco si o nich povíme v dalších článcích. Zatím budeme pokračovat v jedné z nejzábavnějších částí práce na novém e-shopu: jeho vytvoření.
Esta fase lleva aparejadas muchas tareas, y nos sería imposible profundizar en todas ellas: Encontrar un nicho de mercado viable, darse de alta de autónomo (o no)… Las iremos viendo en futuros artículos. Mientras tanto, seguimos con una de las fases más divertidas de montar un nuevo ecommerce: Su creación.
KROK 2: Vytvoření internetového obchodu
Řekněme, že už jste základní úkoly související se založením internetového obchodu zvládli: vypracovali jste studii trhu (což nemusí být nijak náročné, stačí provést několik hloubkových vyhledávání na Googlu), ocitli jste se na volné noze (třeba jako OSVČ), našli jste velkoobchodního dodavatele, od nějž budete dostávat zboží apod. Pokud máte toto vše (a pár dalších věcí) připraveno, můžeme začít pracovat na vlastním vytvoření svého e-shopu.
Tento článek bude zaměřen především na ty, kteří mají v úmyslu vytvořit svůj e-shop od nuly a nepořídí si nějaký na zakázku od jiné společnosti. Pokud ale nejste technické typy a chcete začít prodávat co nejdříve, můžete se obrátit na webdesignery, kteří se na e-shopy specializují. Jestliže se navíc chcete věnovat dropshippingu, existují dodavatelé, jako je třeba BigBuy, kteří vám nabídnou již zcela připravený dropshippingový e-shop synchronizovaný s katalogem velkoobchodního dodavatele.
První kroky: Výběr hostingu, domény a systému pro správu obsahu
Technická část budování elektronického obchodu nemusí být zrovna tvrdým oříškem. Jako u každého jiného webu musíte nejdřív najít hosting a doménu (tedy prostor, ve kterém bude váš e-shop hostován, a název, pod kterým se bude prezentovat). Poté bude třeba vybrat systém pro správu obsahu (CMS), který vám bude nejvíce vyhovovat.
Pokud máte před CMS respekt, můžete si vytvořit vlastní web, ale je to mnohem náročnější a neobejdete se bez pokročilých znalostí programování. Vlastní web se obvykle doporučuje jen v případě, že se chystáte vytvořit atypický druh obchodu, kde je třeba nastavit specifické procesy, které CMS nenabízí. Z našeho pohledu jsou tyto situace velmi vzácné a předdefinované šablony budou mnohem levnější a web budete mít mnohem rychleji. Na trhu je velké množství praktických CMS určených přímo pro e-shopy, ale každý z nich je vhodný pro konkrétní typ obchodu. Pojďme si ve stručnosti projít ty nejpoužívanější:
- WooCommerce: Není to systém CMS sám o sobě, má podobu pluginu pro WordPress. Je to dobré a praktické řešení pro jednoduché, ale účinné internetové obchodování.
- Shopify: Tento software je velmi jednoduchý na používání a nevyžaduje hluboké znalosti v oboru IT ani programování. Navíc nabízí mnoho různých šablon, které lze přizpůsobit všem typům obchodů.
- PrestaShop: Nejznámější systém CMS pro e-shopy. Je to jeden z nejucelenějších systémů, který umožňuje vytvořit e-shopy střední velikosti. Šablony a pluginy pro něj vytváří vývojáři z celého světa.
- Magento: Nejpoužívanější CMS pro e-shopy, které mají velký objem návštěvníků a položek. Není úplně nejpraktičtější, takže bychom ho doporučili pouze v případě, že očekáváte značný objem návštěv a prodejů.
Po výběru systému CMS a šablony přichází na řadu drobné změny designu, konfigurace platebních metod, vytvoření kontaktních formulářů a další úkoly. Níže najdete několik článků, které vám v tomto ohledu pomohou.
Nezapomeňte na SEO
Nezbytnou součástí procesu vytváření internetového obchodu je získání dobré pozice na Googlu. V současné době jsou šablony systémů CMS obvykle navrženy tak, aby umístění zlepšovaly, ale i tak vás neminou některé úkoly, které se bez vás prostě neobejdou.
SEO (optimalizace pro vyhledávače) má dvě úrovně, jak brzy zjistíte (nebo jak již víte). Jedna se provádí přímo na webu a druhá mimo něj.
- První úroveň se vztahuje na fungování webových stránek jako takových, jejich strukturu a obsah (takže se optimalizaci těchto faktorů můžete věnovat sami hned v prvních dnech vašeho internetového podnikání).
- Druhá úroveň více souvisí s provozem, který na váš web proudí: jak je kvalitní, odkud pochází, kolik lidí vás doporučilo apod. Má tedy více co dělat s tím, jak budete své webové stránky prezentovat. Možná bychom tuto problematiku měli probrat až v kroku 3. Nebudeme to ale zbytečně komplikovat. Níže najdete velký výběr příspěvků zaměřených právě na SEO.
KROK 3: Dostaňte svůj e-shop do povědomí uživatelů
Jakmile je váš e-shop nastaven a připraven, je na čase dát o něm světu vědět. Tato fáze je pro každý e-shop klíčová a mnoho blogů a kurzů digitálního marketingu se zaměřuje především na to, jak zlepšit komunikační kanály. Nemá přece smysl vytvořit internetový obchod, o kterém nikdo nebude vědět.
Jedna věc je jasná: pokud do vašeho e-shopu nepřijdou žádní zákazníci, nic neprodáte. Takže je potřeba rozjet propagaci ve vyhledávačích a sociálních sítích, v médiích nebo tam, kde se vaši zákazníci vyskytují. Informace o této fázi správy elektronického obchodu se prolínají prakticky celým naším blogem, protože vám s touto náročnou fází chceme co nejvíce pomoci. Připravili jsme více než 20 článků na toto téma a seřadili jsme je podle kategorií:
Kampaně ve službě Google AdWords a Nákupech Google
Google je vyhledávací a inzertní síť a stejně jako Nákupy Google se stala základním nástrojem pro elektronické obchody (předčila i sociální sítě). Pokud vše dobře připravíte a vytvoříte dobré reklamy, může vám to přinést vynikající výsledky.
Je zde však jeden aspekt, na který byste neměli nikdy zapomenout: tento druh reklamy je placený, a jakmile do něj přestanete investovat, reklamy doslova zmizí z povrchu zemského. Proto je důležité používat strategie SEO souběžně s investicemi do kampaní Google. Pokud se vám podaří získat na Googlu výhodnou pozici, už nebudete závislí na tom, zda placené reklamy používáte či nikoli. Kampaně na Googlu musíte neustále dotovat, pokud chcete být vidět. Je zkrátka potřeba tyto dvě techniky propagace správně vyvážit.
Nechme tuto problematiku teď chvíli stranou. Pokud se o programu AdWords a Nákupech Google chcete dozvědět více, určitě si vyberete nějaký z našich článků, který se těmto tématům věnuje:
Kampaně AdWords: Vyhledávací a Obsahová síť
-
Jak konfigurovat AdWords, Tipy pro vás – Průvodce AdWords (část II)
-
Kampaně ve vyhledávací síti Google AdWords – Průvodce AdWords (část IV)
Nákupy Google
Aktivita na sociálních sítích
Sociální sítě se propíjejí hlouběji a hlouběji do společnosti, stávají se součástí každodenního života a hrají významnou roli jako pokročilé reklamní nástroje pro firmy. Sociální síť pro své aktivity je třeba vybírat v závislosti na druhu e-shopu a typu zákazníků, na které cílíte. Pokud prodáváte dámskou obuv, bude to například Instagram. Síť LinkedIn není v tomto ohledu prakticky použitelná (pokud samozřejmě nehledáte lidi pro svůj tým).
Na našem blogu jsme se již několikrát zmínili o tom, jak z různých sociálních sítí vytěžit maximum a jak představit váš e-shop co nejvyššímu počtu lidí. Na sociálních sítích by nemělo být primárním cílem pouze získávání nových uživatelů, kteří vaši stránku či profil budou sledovat. Měli byste se snažit o posílení brandingu (pokud se počet příznivců vaší firmy na Facebooku zvýší ze 100 na 10 000, pak se povědomí o značce rozhodně posílí). Toto zlepšení vám ale bude k ničemu, pokud se úměrně nezvýší i tržby. Sociální sítě jsou prodejním nástrojem, stejně jako webové stránky. Pokud se vám nepodaří přetavit vaše úsilí do zisku, jejich použití postrádá smysl.
E-mailový marketing: Nástroj, který lze používat neustále
I když se na to vaše e-mailová schránka nemusí moc tvářit, e-mailový marketing je stále účinným prodejním nástrojem. U e-shopů to platí dvojnásob. Umožňuje vám zasílat informace o novinkách, různých nabídkách a dalších událostech vašim zákazníkům (i těm potenciálním).
Ačkoli jej využívá stále více firem, málokterá z nich využívá možnost personalizace těchto e-mailů. Aby se vaši zákazníci nenudili a pak se z odběru neodhlásili, měli byste své e-maily přizpůsobit tak, aby pro byly zajímavé a obsahovaly relevantní informace. Segmentace je v rámci online marketingu klíčová, zejména v e-mailových kampaních.
KROK 4: Výpočty, analýzy a změny
Jedním ze základních pravidel digitálního marketingu je nutnost měřit vše, co se dá. Doby, kdy společnosti investovaly obrovské sumy do televizních a rozhlasových kampaní, kde bylo obtížné vypočítat jejich návratnost, jsou neodvratně pryč. Nyní lze měřit všechno možné, takže informace o návratnosti investic máte vždy na dosah ruky.
Při vytváření internetového obchodu můžete využívat nástroje pro analýzu prakticky u každého aspektu kampaně. Nejdůležitější informace však získáte zejména z vašeho webu. Dokonalým nástrojem pro analýzu webu je Google Analytics. Technologický gigant nabízí bezplatnou službu, která vám umožní mít přehled o všem, co se na vašich webových stránkách děje.
Oceňované e-shopy jsou si vědomy důležitosti měření akcí uživatelů. Projděte si pět příspěvků, které se analýzou údajů zabývají.
KROK 5: Kdo chvíli stál, stojí opodál
Na konec jsme si nechali zásadní informaci. Každý správný e-shop musí být vždy aktuální a sledovat poslední trendy. Tento poslední krok by se měl prolínat všemi ostatními. Při vytváření internetového obchodu musíte brát v úvahu nejnovější požadavky trhu, který postupuje stále vpřed ohromující rychlostí. Nesmíte zůstat pozadu.
Můžete se přihlásit k odběru příspěvků na našem blogu, sledovat nás na Twitteru nebo si najít další informace o nejnovějších trendech v oblasti elektronického obchodu a digitálního marketingu. Trochu zariskujte a vyzkoušejte nové příležitosti, spusťte jednoduché kampaně a objevujte nové způsoby, jak oslovit zákazníky, jak se dostat do jejich povědomí a jak zvýšit objem prodeje.