Share This Article
V této příručce ke službě MailChimp se dozvíme, jak konfigurovat základní parametry kampaně a interpretovat důležité údaje.
MailChimp je dokonalý nástroj, který umožňuje efektivní správu hlavních úkolů e-mailového marketingu: navrhování elektronických newsletterů, zasílání hromadných e-mailů a analýzu výsledků kampaní.
V tomto úvodním příspěvku si řekneme, jak nakonfigurovat základní parametry kampaní a na jaké údaje se zaměřit při analýze jejich úspěšnosti.
Příprava e-mailu ve službě MailChimp
Hned na začátku si je potřeba uvědomit, že služba MailChimp nabízí tři způsoby navrhování newsletterů: ručně, automaticky nebo pomocí předem navržené šablony. V čem se tyto tři způsoby liší?
- Ručně: Vytvoření návrhu ve Photoshopu. Tento návrh musí obsahovat kód HTML, aby ho různé poštovní servery byly schopny přečíst.
- Automaticky: Pomocí šablon, které služba MailChimp poskytuje. Pokud se ve vytváření grafických návrhů a kódu HTML moc nevyznáte, použijte pro svou e-mailovou marketingovou strategii tuto možnost.
- Použití předem navržených šablon: Prostřednictvím platforem nebo webů (jako je například ThemeForest), kde najdeme množství předem navržených šablon přizpůsobených pro MailChimp.
Ve službě MailChimp lze vytvářet plně přizpůsobené šablony podle konkrétních potřeb firmy a používat všechny nepostradatelné prvky: obrázky, texty, odkazy na sociální sítě, videa a obrázky GIF. Tyto šablony lze přizpůsobit všem typům mobilních zařízení, takže se responzivitou vůbec nemusíte zabývat.
Jak tedy ve službě MailChimp vytvořit newsletter?
1. Vyberte typ kampaně, kterou chcete odeslat
K dispozici jsou čtyři typy kampaní. Dvě z nich však pro nás budou zajímavější než ostatní (díky jejich vlastnostem a odhadovaným výsledkům).
- Běžná kampaň: Kampaň vymodelovaná nástroji služby MailChimp na základě kódu HTML.
- Testovací kampaň typu A/B: V rámci této kampaně budete zasílat podobné e-maily jako u předchozího typu, ale budete moci změnit některé detaily (například barvu tlačítka nebo výzvu k akci, doprovodný text obrázku a vybrat, zda u výrobku zobrazit cenu). Cílem je vždy měnit jen jeden prvek, aby pak bylo možné objektivně posoudit, který návrh funguje nejlépe. Někdy stačí přemístit výzvu k akci (například z levé strany na pravou) a výsledky e-mailových kampaní se mohou diametrálně lišit.
2. Vyberte seznam příjemců
Je velmi důležité vyplnit všechna pole správně, abyste na konci získali co nejpodrobnější přehled o výsledcích kampaně. Nejprve musíte zadat adresy, na které newsletter chcete zaslat. Seznamy adresátů lze různými způsoby filtrovat.
3. Vyplňte základní informace o kampani MailChimp
Musíte vyplnit čtyři pole, která vidíte na obrázku. Dvě z nich jsou ale nejdůležitější:
- Předmět e-mailu: V článku o vytváření účinných e-mailů jsme si vysvětlili, jak takový předmět nejlépe vybrat.
- Jméno odesílatele: Odesílatelem musí být skutečná osoba. Další užitečné informace najdete v článku o tom, jak e-mail dostat až do schránky určeného příjemce.
4. Vyberte styl šablony e-mailu
Šablonu můžete sice změnit kdykoli, ale určitě byste měli vybrat nějakou standardní, kterou si můžete přizpůsobit podle svého. Do šedých rámečků můžete zadat nadpisy nebo obrázky. Řádky pak představují místo pro text sdělení.
5. Rozvržení e-mailu ve službě MailChimp
V tomto nástroji si můžete zobrazit newslettery tak, jak je uvidí příjemci. Můžete navíc provést i test odeslání e-mailu a podívat se, jak po zaslání bude vypadat. Všimněte si, že v horní části jsou uvedeny dvě výchozí věty. Jedna vlevo a druhá vedle ní. Ta první vás vyzývá, abyste do dané oblasti vložili krátké shrnutí obsahu e-mailu, a ta druhá vás nabádá k tomu, abyste ji též změnili a vložili místo ní jinou větu v příslušném jazyce nebo zadali její překlad, třeba „Zobrazit e-mail v prohlížeči“, pokud budete e-mail psát v češtině.
Úpravy rozvržení jsou velmi jednoduché, stačí přetahovat moduly z nabídky napravo na místa, kde se mají zobrazit. Po přidání do e-mailu je můžete upravit, odstranit nebo duplikovat. Každý modul nabízí různé možnosti, ale všechny jsou velmi intuitivní a rychle si na tento systém zvyknete.
6. Finalizace a odeslání
Blížíme se k poslednímu kroku této příručky pro MailChimp. Po dokončení e-mailu můžete newsletter kdykoli odeslat nebo odeslání naplánovat na určitý den a čas. Před finálním odesláním zákazníkům byste vždy měli provést test. Nezapomeňte, že pokud se e-mail rozhodnete odeslat později, budete ho moci kdykoli před odesláním ještě upravit.
7. Analýza výkonu kampaní MailChimp
Jednou z velkých výhod e-mailových marketingových nástrojů, jako je MailChimp, je podrobná analýza výkonu kampaní.
V části s přehledy si můžeme zobrazit několik kritérií, které vám pomohou optimalizovat další kampaně, jakmile o příjemcích e-mailů zjistíte více informací. Lze si zobrazit například tyto údaje: míru otevření odeslaných e-mailů, čas, kdy je uživatelé otevřeli, kolikrát se na ně každý uživatel podíval, míru nedoručení, části newsletteru, na které uživatelé klikli, a další informace.
Některé z nejdůležitějších metrik pro účinnou analýzu:
- Počet odhlášení odběru: Počet uživatelů, kteří se po odeslání e-mailu odhlásili z odběru. Pokud je toto číslo vysoké, měli byste se zamyslet nad tím, jestli není s odesílanými e-maily něco v nepořádku. Obsah nemusí být dostatečně zajímavý nebo může být chyba v nesprávné segmentaci databáze.
- Míra nedoručení e-mailu: Počítají se sem případy, kdy e-mail nelze doručit na e-mailovou adresu (ať už proto, že je neplatná, nebo kvůli neočekávané chybě během odesílání).
- Počet otevření: Umožňuje zjistit, kolik příjemců e-maily otevřelo (uvedena je i hodnota v procentech). Důležitou roli tady hraje atraktivní předmět e-mailu.
- Kliknutí: Ukazuje uživatele, kteří klikli na nějaký odkaz v e-mailu (z počtu účastníků, kteří newsletter otevřeli).
- Tepelné mapy: Slouží k analýze údajů o místech v e-mailu, na kterých došlo k největšímu počtu kliknutí. Zjistíte tak, do jaké části e-mailu uživatelé nejčastěji klikají.
- Služba Google Analytics: MailChimp lze propojit se službou Google Analytics, což vám umožní provádět analýzu kampaní a měřit konverze, které prostřednictvím e-mailových marketingových kampaní získáte.
Doufáme, že tento krátký průvodce službou MailChimp vám v začátcích pomůže a že díky němu objevíte vzrušující svět e-mailového marketingu. Na rozloučenou pro vás máme ještě jednu radu: neváhejte a e-mailové kampaně vyzkoušejte. Hlavně ale nezapomeňte sledovat a analyzovat jejich výsledky.