Share This Article
Potřebujete zlepšit pozici svého webu ve vyhledávačích? Pokud ano, budete potřebovat vědět, co jsou to značky SEO i jak je správně používat.
META značky jsou nezbytné pro optimalizaci webu. Tyto parametry se používají k popisu stránky a předávají informace o ní vyhledávačům, aby mohly třídit a zobrazovat výsledky.
To je důvod, proč jsou tak důležité. Pokud máte meta značky na vašich stránkách správně optimalizované, objeví se váš web mezi prvními nalezenými výsledky ve vyhledávání Google, Bing nebo jakémkoli jiném vyhledávači. Jsou to základní stavební kameny optimalizace webů.
Jaké značky je třeba optimalizovat pro zlepšení pozice webu ve vyhledávání?
Existují dvě hlavní značky, které sice na stránkách nejsou vidět, ale pro co nejlepší umístění na Googlu jsou nezbytné: název a popis.
Název
Název je nejdůležitější značkou pro SEO webů. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších faktorů, který Google bere v úvahu při určování toho, o čem daná stránka je, takže hraje při třídění výsledků vyhledávání zásadní roli. Název je to, co se ukáže v okně nebo záložce prohlížeče a ve výsledcích vyhledávání.
Tipy pro optimalizaci názvů:
- Název každé stránky webu musí být jedinečný.
- Je nutné zahrnout klíčové slovo pro nějž bude optimalizace stránek provedena (a které stanovíte již při hledání vhodných klíčových slov). Umístění se bude odvíjet od tohoto klíčového slova. Platí rovněž, že každá stránka webu musíte mít své jedinečné klíčové slovo.
- Neměl by přesáhnout 70 znaků, jinak se objeví zkrácený.
- Musí přirozeně popisovat obsah stránky. Neměli byste se například za každou cenu snažit vložit klíčové slovo „s obuví“.
- Klíčová slova by neměla být nadužívána. Google pak může uplatňovat sankce a uživatele mohou k vašemu webu ztratit důvěru.
- Značku nebo název webu je vhodné umístit na konec a od klíčových slov je oddělit pomlčkou nebo svislým pruhem. Název může například být „Staré a bazarové knihy. Nejlepší Ceny | Knihkupectví Cervantes“.
Meta popis
Uživatelé uvidí tuto značku SEO jako shrnutí stránky, takže by měla být napsána atraktivně, měla by být čtivá a zahrnovat nějakou výzvu k akci. Tento popis může být rozhodující, pokud jde o míru prokliku. I když není rozhodujícím faktorem v umístění webu ve výsledcích vyhledávání, přímo ovlivňuje míru prokliku, takže i tak má velký vliv.
Tato značka se nezobrazuje ve viditelném obsahu (stejně jako název), ale ve výsledcích vyhledávání pod názvem.
Tato značka SEO je trochu kontroverzní. Důvodem je to, že Google někdy meta popis ignoruje a ve výsledcích ukazuje část textu webu, pokud se domnívá, že pro návštěvníka může být vhodnější.
Tipy pro optimalizaci meta popisu:
- Musí být realistický a shrnovat, co uživatel na stránce skutečně najde. Nebude-li tomu tak, bude to mít negativní dopad na to, jak dlouhou dobu uživatelé na stránce stráví.
- Je potřeba vytvořit něco poutavého, aby uživatelé na váš web klikli spíše než na lépe umístěné výsledky. Výzva k akci je v tom může podpořit. Zlepšíte tím také míru prokliku.
- Musí obsahovat klíčové slovo nebo klíčová slova, pro které jste stránky optimalizovali, ale vždy tak, aby to působilo přirozeně.
- Měl by v ideálním případě mít mezi 150 až 155 znaky. Nikdy více než 160, jinak jej Google zkrátí.
- Meta popisy by opět měly být jedinečné (stejně jako v případě názvu). Každá stránka by měla být popsána jinak.
Jiné typy značek SEO
Kromě názvu a popisu musíte vzít v úvahu také nadpis. Tyto prvky jsou jedním ze způsobů, kterým Google a uživatele informujete o obsahu a tématu stránek na webu. Kromě toho jsou velmi důležité pro kvalitní rozvržení informací na webu.
V případě, že si nejste jisti, co nadpisy jsou, snadno si je můžete zobrazit v libovolném textovém editoru. Při nastavování webu a zadávání názvu sekce nebo sekce v článku blogu, můžete určit, zda se bude jednat o nadpis 1, nadpis 2, nadpis 3 a tak dále. V závislosti na nadpisu, který vyberete, můžete obvykle změnit formát textu (nadpis 1 bude větší než ten, který následuje).
Hlavní nadpis (H1)
Nadpis H1 je pro Google nejdůležitější a musí být na každé stránce jedinečný. Nesmíte jej zaměňovat s názvem. Jak již bylo uvedeno, název je souhrn stránky, který primárně slouží k její optimalizaci pro vyhledávače. Nadpis H1 je však první věc, kterou návštěvník při vstupu na stránku webu uvidí. Měl by být také optimalizovaný pro klíčová slova, ale může být delší než název. Rozhodně by ale neměl být stejný jako název.
Tipy pro optimalizaci nadpisu H1:
- Měl by být co nejvýše na stránce.
- Na stránce by měl být jeden jediný nadpis H1.
- Měl by obsahovat přirozeně vypadající slova nebo klíčová slova, která budou pro návštěvníky snadno srozumitelná.
Sekundární nadpisy (H2–H6)
Nadpisy H2 až H6 jsou užitečné v tom, že Googlu a dalším vyhledávačům pomáhají pochopit obsah stránky. Tyto nadpisy také zlepšují dojem ze čtení, protože zajišťují hierarchické uspořádání obsahu stránky.
Na druhou stranu je třeba připomenout, že zahrnutí klíčových slov by nemělo působit vynuceně a mělo by být koherentní.
Optimalizace obrázků
Kromě zmíněných značek SEO budete také muset optimalizovat obrázky. Všechny obrázky, které jsou součástí vašeho webu, Google analyzuje, takže je také musíte vzít v úvahu.
Titulní obrázek
Než obrázek nahrajete, bude potřeba změnit jeho název tak, aby byl relevantní k obsahu stránky, kam ho chcete vložit. Pokud jste například nahráli obrázek do části webu, kde prodáváte náhrdelníky, název by mohl být „dlouhy-stribrny-nahrdelnik“. Nikdy byste neměli nahrávat obrázky s výchozím názvem, například DC0089, protože to SEO neprospívá.
Vždy do názvu obrázku zadejte účinná klíčová slova ze stránky webu. Každé slovo také oddělte spojovníky jako na uvedeném příkladu.
Alternativní text
Značka „alt“ nebo alternativní text obrázků je důležitým prvkem pro optimalizaci webových stránek. Jedná se o text, který se zobrazí na webové stránce v případě, že prohlížeč není schopen obrázek zobrazit. Tento štítek musí obsahovat klíčová slova, která definují obsah obrázku. To také přispívá k lepšímu umístění webu ve vyhledávání.
Kromě těchto dvou parametrů musíte vzít v úvahu i velikost a rozměry. Důvodem je to, že mají přímý vliv na rychlost načítání webových stránek. Pomalý web negativně ovlivňuje SEO a uživatelský dojem.