Share This Article
Jedním z problémů, které řešíme ve chvíli, kdy rozesíláme e-mailovou marketingovou kampaň, je, že část mailů skončí ve složce spam. Co se s tím dá dělat?
Jedním z velkých problémů, kterým čelíme při rozesílání e-mailových marketingových kampaní pro náš elektronický obchod, je to, že nemalé procento e-mailů skončí ve spamové složce či v nevyžádané poště, takže se jejich obsah nikdy ke svým příjemcům nedostane.
Ve skutečnosti je ten druhý problém v podstatě banální, protože důvody, proč e-mail skončí v těchto složkách, jsou mnohem hlubší.
V tomto krátkém průvodci vám poskytneme několik rad, které zařídí, aby vaše newslettery nebo e-maily prošly spamovými filtry a dostaly se do doručené pošty tak, jak to potřebujeme. Ale než se do toho dáme, řekneme si…
Co je spam a co je považováno za spam
Spam jsou všechny příjemcem nevyžádané informace komerčního charakteru, které přichází prostřednictvím e-mailu nebo jiného online média.
Zasílání spamu je nelegální činnost, která se nedoporučuje, nejen proto, že může obtěžovat uživatele, ale hlavně proto, že může vaši e-mailovou adresu dostat na seznam nežádoucích e-mailů. To vám poškodí online pověst a v krajním případě se můžete dostat na černou listinu spamu. Pokud k tomu dojde, každý váš e-mail, i když je v pořádku, skončí s vyšší pravděpodobností přímo ve složce spam.
Špatná online pověst není jediným faktorem, který se zvažuje při rozpoznávání spamu. Riziko pádu do spamu zvyšuje také nevhodný obsah či design e-mailů (zakázaná slova, nadbytek obrázků), odmítavý přístup příjemců, jako je nízká míra otevírání e-mailů, chybná odezva odkazů atd.
Některé právní předpisy závazné pro e-mailový marketing
Nemusíte být právník nebo právní odborník, abyste pochopili základní pravidla pro zasílání komerčních informací.
Zopakujeme ta nejdůležitější pravidla:
• První a nejzákladnější pravidlo je, že příjemci e-mailu museli dát svolení k tomu, abyste jim e-maily zasílali. Pokud jste vlastníkem internetového či dropshippingového obchodu, budou oprávněnými příjemci všichni vaši zákazníci, kteří vám povolili zasílat obchodní informace. E-maily můžete zasílat také těm, kteří se přihlásili k odběru vašeho newsletteru na vašich webových stránkách, máte-li tuto možnost nastavenou.
• Dalším pravidlem je, že v každém e-mailu musí být odkaz na odhlášení z databáze. Existují správce e-mailového marketingu, které ho provádějí automaticky, jinak to musíme udělat ručně.
• Do e-mailu či newsletteru je povinné vložit také existující fyzickou adresu odesílatele.
• Ve všech e-mailech musí být uvedená skutečná identita odesílatele. To neznamená, že musíme uvést jméno a příjmení, stačí název internetového obchodu nebo webovou stránku, ze které e-mail posíláme.
Jak se dostat do doručené pošty prostřednictvím obsahu a rozvržení mých e-mailů
Jakmile pochopíme předchozí dva body, vrátíme se k tomu, co jsme řekli dříve, je to totiž hodně důležité: design nebo nesprávný obsah mohou poškodit naši online pověst.
Možná se to někomu zdá jasné, ale považujeme za nutné zopakovat některé základní informace:
• Některá slova vás snadno odsoudí k tomu, že skončíte ve spamu: v příspěvku o chybách v e-mailovém marketingu jsme se zmiňovali o tom, že některá slova jsou pro filtry signálem, že by mohlo jít o spam, a tak tyto e-maily s vyšší pravděpodobností vyřadí.
• Buďte originální: Pokud vaše e-mailové marketingové kampaně přináší odběratelům stále stejný druh informací, začnou je nudit a oni se odhlásí nebo označí váš e-mail jako spam. Vytvořte nové výzvy k akci, nabídněte kvalitní obsah a snažte se své příjemce zásobovat novými informacemi.
• Zabraňte tomu, aby zákazníci jen tak odešli: ujistěte se, že odkazy, které přidáte do e-mailu, vedou na správné místo a jsou pro uživatele atraktivní, aby neodcházely z vašich stránek předčasně a aby byli po kliknutí spokojení.
• Více textu než obrázků: zkontrolujte si, že je v e-mailu více textu než obrázků, protože většina uživatelů má vypnuté stahování obrázků, takže jsou pro ně neviditelné. Čím více informací příjemce hned v první chvíli uvidí, tím lépe.
• Buďte precizní: každý e-mail před odesláním zkontrolujte, aby se správně zobrazoval na počítačích i na mobilních zařízeních. Stále více uživatelů kontroluje svůj e-mail z mobilního telefonu, chcete-li si je získat, usnadněte jim to.
A nakonec: zvolte si dobrý program pro správu e-mailového marketingu
Neposílejte e-maily prostřednictvím standardních poskytovatelů e-mailu, jako je Hotmail nebo Gmail. Tyto nástroje nejsou určené pro hromadné odesílání. Doporučujeme vám používat nástroje vytvořené zvlášť pro e-mailový marketing, jako jsou Mailchimp, MDirector, Mailrelay… Mnoho z nich je zdarma (aspoň pro určitý počet odběratelů nebo podání), snadno se s nimi naučíte pracovat a jsou efektivní.
Postupujte podle těchto tipů a budete mít mnohem větší šanci, že se dostanete svým zákazníkům do doručené pošty.