Share This Article
V tomto článku se budeme věnovat klíčovým aspektům úspěšné strategie interních odkazů na webu, které zlepší pozici vašich webových stránek ve vyhledávačích.
Určitě již víte, jak budování zpětných odkazů funguje a že můžete narazit na různé typy odkazů a strategií jejich získávání. V zásadě se linkbuilding dělí na interní (na vašem webu) a externí (mimo váš web). V tomto příspěvku se budeme snažit definovat různé aspekty rozvíjení dobré strategie budování odkazů pro dropshippingové obchody v rámci vlastních webových stránek.
Poté se zaměříme na to, co všechno musíte udělat, abyste dropshippingový obchod dostali do vyhledávání Google a znásobili šance na získání lepší pozice ve výsledcích vyhledávání. Vše si také podrobně vysvětlíme.
1. Udělejte průzkum SEO, který poslouží jako základ pro vaši strategii
Když si s tímto průzkumem dáte práci, pomůže vám nejen se strategií pro získávání odkazů, ale i s nalezením klíčových slov, která vaše cílová skupina zákazníků nejvíce používá.
V článku o SEO pro e-shopy najdete další informace o tom, které faktory je při výběru nejdůležitějších klíčových slov třeba zvážit.
2. Stanovte hierarchii obsahu svého webu pomocí interních odkazů
Toto je jeden z nejdůležitějších kroků a měli byste mu věnovat nejvíce času a pozornosti, protože bude základem pro správnou realizaci strategie budování interních odkazů.
Nejprve je třeba určit strukturu celého dropshippingového obchodu, načrtnout si hierarchii obsahu v nějakém zvláštním dokumentu, například aplikaci Excel, a stanovit hlavní klíčová slova pro každou položku v této hierarchii. Cílem je zajistit správné umístění všech odkazů a vytvořit intuitivní přechody z hlavních sekcí do těch vedlejších a naopak.
Jak takový dokument vytvořit? Postupujte takto:
- Rozdělte obsah online obchodu do sloupců, první sloupec bude domovská stránka, pak hlavní sekce, pak podsekce a nakonec produkty.
- Je-li váš dropshippingový obchod rozsáhlý a zadávání všech produktů by bylo časově náročné, nevadí: můžete nastavit interní linkbuildingovou strategii podle kategorií a postarat se pouze o to, aby byl křížový prodej co nejpřitažlivější (o něm si něco povíme později).
- Nastavte poslední sloupec s hlavními klíčovými slovy pro každou sekci (vysvětlíme níže).
3. Definování klíčových slov pro jednotlivé sekce
Cílem těchto klíčových slov (každá sekce by měla mít jedno) je zajistit, aby všechny interní odkazy, které na danou sekci odkazují, toto klíčové slovo nebo jeho blízkou variantu obsahovaly v textu odkazu (tzv. anchor text).
Při výběru vhodných klíčových slov pro každou sekci zvažte toto:
- Klíčové slovo musí být v souladu s obsahem dané sekce, tj. musí se zobrazit v jejím obsahu.
- Dané klíčové slovo musí být uvedeno v hlavním nadpisu (H1) této sekce.
- Adresa URL této sekce musí obsahovat klíčové slovo nebo jeho blízkou variantu.
Ujistěte se, že adresa URL každé sekce nebo produktu obsahuje buď identické klíčové slovo, nebo nějaké hodně podobné.
Podívejme se na příklad, kde jsme pro klíčové slovo a text odkazu zvolili výraz originální dárky:
- Cílová adresa URL by měla být https://www.bigbuy.eu/cs/originalni-darky.html.
- Výraz originální dárky by se měl objevit také v textu příslušné stránky.
4. Nastavte jednotlivé odkazy
Budete muset vytvořit strukturu odkazů v nějakém dokumentu, který bude sloužit jako přehled o různých propojeních stránek. Vytvořili jsme ho takto:
Hlavní sekce 1 → odkaz na sekundární sekce 1
Hlavní sekce 2 → odkaz na sekundární sekce 2
Sekundární sekce 1 → odkaz na hlavní sekci 1
Sekundární sekce 2 → odkaz na hlavní sekci 2
Jedná se pouze o vytvoření sítě odkazů z hlavních sekcí na sekundární a naopak. Není však vhodné vzájemně propojovat jednotlivé sekce, protože to Googlu ztěžuje práci při rozpoznávání toho, které kategorie jsou hlavní a které vedlejší. To znamená, že stránky v sekci 1 budou vždy odkazovat na jiné stránky v sekci 1. Stránku v sekci 1 nikdy odkazem nepropojíme na stránku v sekci 2.
5. Myslete také na uživatele a jejich dojem z procházení webu a na křížový prodej
Již jsme se zmínili, že hlavním cílem strategie interních odkazů na webu je poskytnout Googlu možnost snadno pochopit strukturu obsahu dropshippingového obchodu. Významnou roli ale také hraje dojem uživatelů z webu. Proto byste měli zajistit, aby snadno našli odkazy pro navigaci na webových stránkách.
Naším zájmem je vytvořit logickou strukturu odkazů, protože čím více stránek obchodu navštíví a přečtou, tím lépe vás Google zařadí. Při rozhodování o umístění ve výsledcích vyhledávání berou vyhledávače v úvahu míru rychlého opuštění webu. Pokud vám tento termín nic neříká, míra rychlého opuštění webu představuje procento lidí, kteří hned po příchodu vaše webové stránky opustili, aniž by na nich provedli nějakou akci. Na rozdíl od většiny ostatních statistik musí být míra rychlého opuštění co nejmenší (představte si stránku s 80% mírou opuštění). To by znamenalo, že z 10 lidí, kteří na vaše webové stránky přijdou, je osm opustí bez toho, aby něco udělali.
Chcete-li míru opuštění snížit, budete muset provést několik různých akcí:
- Zjednodušte navigační strukturu vašeho internetového obchodu tak, aby byla intuitivnější. To lze provést například pomocí drobečkové navigace. Tento termín označuje cestu, kterou uživatel sledoval od příchodu na hlavní stránku až na stránku, kde se v dané chvíli nachází.
- Vytvořte strategii křížového prodeje, tj. na každé stránce s výrobky vytvořte nějaké doporučené.
Jakmile budete mít vše připraveno, měli byste ještě celý web prověřit z pohledu uživatele, a zajistit, že je obsah skutečně kategorizován logickým způsobem (nejen pro Google, ale i pro samotné uživatele).
Představili jsme si pět základních úkolů, bez kterých se při vytváření struktury interních odkazů pro váš dropshippingový obchod neobejdete a které vám pomohou zlepšit pozici ve výsledcích vyhledávání.