Share This Article
Hlavním problémem linkbuildingu v souvislosti s elektronickými obchody je získání relevantních externích webových stránek, které souvisejí s vaším odvětvím. V tomto článku si vysvětlíme, jak na to.Linkbuilding pro weby internetových obchodů je proces, který chce čas. Nikdy byste ho ale neměli ignorovat. Spočívá v získávání externích odkazů (mimo váš web) z relevantních webových stránek ze stejného odvětví.
V předchozích článcích jsme již vysvětlili, co linkbuilding je a jak může vašemu internetovému obchodu pomoci. Jakmile pochopíte princip, je třeba se vrhnout do práce a definovat jasnou strategii pro váš dropshippingový obchod. Hlavním cílem každé takové strategie získávání zpětných odkazů je získání odkazů, které na váš web přivedou další návštěvníky z externích webových stránek. Ne všechny postupy ale stojí za tu námahu. Můžete se ale řídit jakýmisi osvědčenými postupy a triky, které vám pomohou vaši strategii vyladit.
Co je pro Google nejdůležitější: množství nebo kvalita odkazů?
Google mění algoritmus svého vyhledávače každý den, i když se jedná spíše o kosmetické změny. Pravidelně však provádí zásadní změny, přičemž jednou z nejdůležitějších bylo uvedení nové verze algoritmu Google Penguin.
Čeho chce Google s Penguinem dosáhnout? Odhalit nevhodné postupy při získávání externích odkazů a bojovat proti nim (mimo jiné). Tyto postupy mohou v souvislosti se získáváním externích zpětných odkazů zahrnovat:
- Vytváření velkého počtu externích odkazů, které odkazují na stejné klíčové slovo nebo mají stejný text odkazu.
- Zvláštní nebo nepřirozený nárůst počtu odkazů mimo web, které nejsou relevantní pro podnikatelský sektor, na nějž odkazují, nebo ze stránek s nízkou kvalitou.
Google již penalizuje webové stránky, které i nadále používají staré strategie a snaží se získávat velké množství externích odkazů bez ohledu na jejich kvalitu. Takže pokud takovou strategii používáte, měli byste ji co nejrychleji změnit.
Jak poznáte, zda je potenciální externí odkaz kvalitní?
Je potřeba mít přehled o tom, které odkazy Google považuje za kvalitní a které ne. Není to úplně jednoduchý úkol, protože se do něj promítají určité subjektivní faktory, u nichž nikdy nebudete mít jistotu. Můžete ale určit některé klíčové body pro identifikaci webových stránek, jejichž odkazy Google považuje za negativní a odkazy z nich penalizuje.
- Webové stránky považované za „špatné“ z hlediska obsahu. Hned na začátek vám poradíme, abyste se od internetových stránek s citlivým obsahem drželi co nejdál: mohou to být stránky se sexuální tematikou, nabízející zázračné produkty podobné Viagře či jiné takové léčivé výrobky apod.
- Spamové stránky. Pokud objevíte web s několika spamovými komentáři, je to v pořádku, nic neobvyklého. Dejte si však pozor v případě, že stránka spamovým obsahem přímo přetéká. Takovým webům je lépe nedůvěřovat a o získání odkazu se nepokoušet, protože by vám to mohlo jen uškodit.
- Odkazové farmy. Tento způsob je penalizovány již dlouho. Když najdete webové stránky s tisíci nesmyslných externích odkazů, rozhodně jim nedůvěřujte. Pokud po vás majitelé za umístění odkazu navíc budou chtít peníze, rychle ruce pryč.
Texty odkazů a odkazy dofollow a nofollow
Jak jsme si již dříve řekli, ne všechny odkazy z externích webových stránek jsou stejné a mají pro váš web stejnou hodnotu. Když už budete umět rozeznávat kvalitní a nekvalitní odkazy, v další fázi byste se měli naučit, jakým způsobem webové stránky, které vás zajímají, externí odkazy umisťují. A proto je nezbytné znát následující pojmy:
- Text odkazu s dobrým profilem. Text odkazu je viditelná část odkazu (podtržený text), na který kliknete a přesměruje vás na jinou stránku. Teoreticky to funguje tak, že čím více se text odkazu podobá klíčovému slovu, tím lepší pozici ve vyhledávači pro toto klíčové slovo získáte. Ne vždy to ale tak funguje.
- Odkazy dofollow neboli aktivní odkazy jsou typem odkazu, který má řekněme i druhý rozměr, obsahuje informace o webové stránce, na kterou odkazuje (údaje o relevantnosti nebo pověsti dané domény). Odkaz typu dofollow z relevantní webové stránky s obsahem souvisejícím s vaší konkrétní oblastí zájmu je nejlepším odkazem, který můžete získat. Kromě toho, že vašemu e-shopu získává návštěvníky, když na něj kliknou, přispívá i ke zlepšení umístění vašeho internetového obchodu ve vyhledávačích.
- Odkazy nofollow. Pokud ve zdrojovém kódu odkazu uvidíte značku rel=”nofollow”, znamená to, že se zmíněný druhý rozměr odkazu nepoužívá. I když tyto odkazy nepřispívají ke zlepšení umístění ve vyhledávačích, získávají vašemu e-shopu návštěvníky a hrají také důležitou roli, pokud jde o rovnováhu různých typů odkazů (o níž si povíme později).
V rámci SEO strategie pro získávání externích zpětných odkazů je nezbytné použít správný a vyvážený text odkazu a používat odkazy dofollow i nofollow. Je třeba vše dobře vyvážit, aby to na Google působilo přirozeně a aby viděl, že na váš web odkazují různé typy odkazů (nejen ty, které jsou považovány za nejlepší).
Jak získat kvalitní externí odkazy na váš dropshippingový obchod?
Získávání kvalitních externích odkazů pro elektronický obchod je dlouhý a komplikovaný proces. Bohužel (či bohudík) ale může mít zásadní vliv na to, jestli se dostanete před další online obchody, které vám konkurují.
Připravili jsme pro vás nejužitečnější rady a tipy, jak při získávání externích odkazů postupovat:
- Řekněte si o odkazy. Jedním z nejběžnějších postupů při získávání externích odkazů je zeptat se přímo. Jakým způsobem se zeptat a co nabídnout, závisí jen na vás. Chtěli byste alespoň nějaké vodítko? V oblasti SEO se často setkáte s výrazem „linktonics“. Určitě si dokážete představit, co to může znamenat. ????
- Výměna odkazů. Do nedávné doby byla výměna odkazů velmi častá. Google Penguin ale tento způsob také přidal na černou listinu, takže pokud ho chcete vyzkoušet, měli byste být velmi opatrní.
- Nákup odkazů. V každé SEO kampani byste pro nakupování odkazů měli vyčlenit větší či menší část rozpočtu a tyto prostředky používat k placení za sponzorované příspěvky nebo odkazy. Web, na nějž placený odkaz na vaše webové stránky chcete umístit, vyberte pečlivě. Pokud vyberete správně, výsledky se dostaví.
- Přispívejte na cizí blogy. Existuje celá řada blogů na témata, která jsou podobná produktům, jež nabízíte ve svém internetovém obchodě. Můžete s nimi spolupracovat a získat odkazy výměnou za psaní článků.
Na závěr si to shrňme. Možnosti získávání odkazů na váš elektronický obchod jsou prakticky neomezené, ale vyžadují spoustu času. Dobře plánujte, buďte trpěliví a snažte se dělat svou práci dobře. Výsledky se určitě za chvíli dostaví!