Share This Article
Изпращанет на имейли с информация за нашия онлайн магазин е много честа практика, но днес все още се правят грешки. Тук ще видим как да ги избегнем.
Планирането и изпращането на имейли с информация относно нашия онлайн магазин, като новини, продукти в продажба или информация за допълнителни услуги, е много честа практика при имейл маркетинговите стратегии на сайтовете за електронна търговия.
При все това, фактът, че тези стратегии са осъществени, не винаги означава, че те са направени по правилния начин. Не говорим за оценка на най-добрия или най-лошия дизайн на самите имейли или на атрактивността на публикуваните офертик, по-скоро за добри и лоши практики, които се прилагат при използването на методи за онлайн маркетинг.
Поради тези лоши практики, много хора бъркат целите и значението на маркетинговите имейли със спам. Ето защо бихме искали да разгледаме най-честите грешки, допускани при масовите имейли.
Честа грешка # 1: Липса на планиране в имейл маркетинга
Най-големите грешки, които се допускат при извършването на което и да е било електронно маркетингово действие в най-общи линии е резултат от извършване на действие без мисъл. Желанието за бързи резултати възможно най-скоро често води до действие без предварително планиране.
Бъдете сигурни, че отделяте поне малко време за изготвяне на програма на имейл маркетинговата кампания, с определени основните етапи за следващата година и още по-точно за следващите 3 месеца. След като това е направено, поставете ясни и реалистични цели, които да бъдат постигнати за всеки етап и ги следвайте. Това ще е много полезно за постоянното подобряване на имейлите ви.
Честа грешка # 2: Неправилна имейл сегментация
Разделете базата си данни, като вземете предвид различните вкусове и възможните потребности, за да изпращате най-адекватните имейли на хората, които искат повече информация.
Професионалните инструменти за управление на имейл маркетингова стратегия (по-късно ще говорим за тях и за важността им) ви позволяват да разделите контактите си според различни фактори: възраст, място на пребиваване, пол, интереси, брой направени поръчки и т.н. Така че, възползвайте се от цялата тази информация, за да иамте най-голяма ползва от своите имейл маркетингови кампании.
Честа грешка # 3: Липса на персонализиране
Както вече конетирахме в друга статия относно имейл маркетинга, при планирането на имейл маркетингова стратегия за електронна търговия, трябва да персонализираме имейлите, които се изпращат до потребителите, възможно най-много, за да може те да получават само информацията, която ги интересува.
Някои примери за инструменти, които можете да използвате за персонализиране на имейли са:
- Персонализирани полета: иснтрументи, позволяващи на всеки да получава имейли с имейто си като тема или в основната част на имейла. Доказано е, че процентът на отворени имейли се увеличава, ако получателят види името си в реда на темата.
- Автоматични имейли: програмиране на имейлите да се изпращат автоматично на клиентите, които след това предприемат дадено действие, създава много полезно усещане за персонализиране. Ако успеем и да персонализираме някои полета в тези имейли, ще бъде дори още по-добре.
- Важни дани: във връзка с предишната точка, планирането на персонализирани имейли за рожден ден, годишнина от първата покупка или всяка друга важна дата, ще увеличи шансовете за обратно действие от страна на клиента.
Честа грешка # 4: Купуване на имейл бази данни
Друга много честа грепка в имейл маркетинговите стратегии е купуването на имейл бази данни.
Освен факта, че може да извършите престъпление, ако този списък не е в съответствие с Устройствения закон за защита на личните данни, най-възможната ситуация би била, че никой в списъка няма реален интерес от това, което предлагате, което вероятно ще има като резултат разходи, които няма да можете да покриете.
Идеалният начин е да изградите сами база данни от нулата, съсъ съответните данни, които имате за всеки вписан и да изпращате интересни и полезни имейли, въз основа на това. Само тогава, вашата имейл маркетингова стратегия ще е успешна.
Честа грешка # 5: Използване на неподходящи инструменти
Имейл маркетинговите платформи са много полезни за подобни стратегии, но една от най-честите грешки, която се допуска, особено от малките фирми, е използването на общи имейл платформи (Hotmail, Yahoo or Gmail ) за изпращане на масови имейли.
Освен впечатлението за липса на професионализъм, което изпращането на корпоративни имейли като “business@gmail.com”, създава у клиентите, е много възможно тези имейли да се озоват в спам или в нежелана имейл категория.
Професионалните инструменти, освен, че предпазват имейлите да не попаднат в спам, имат много позлени фунцкии, като автоматично адаптиране към различни мобилни устройства, шаблони, които са много лесни за използване и цялости организационни системи за бази данни или статистика.
Честа грешка # 6: Използване на неправилни теми и изпращачи
Темите са много важни в имейл маркетинговите стратегии. Те трябва да определят съдържанието на имейла и трябва да отговорят на редица изисквания.
- Дължина: Мястото за темата ви е ограничено и, като общо правил, тя не трябва да насвишава 50-60 символа, тъй като имейл сървърите може да я скъсят, ако е по-дълга.
- Съдържание: има ключови думи и символи, които филтрите отчитат и които ще увеличат вероятността даден имейл да бъде изпратен в спам: секс, безплатен, прекалено използване на възклицателни знаци и малки букви например. Опитайте се да не изпозвате този вид думи, ако не искате домейнът ви да попадне в черния списък за спам.
- Изпращач: темата не е единственото, което може да бъде отличително, използването на име или изпращач на имейла, които са познати, близки и/или човек, също може да създаде увереността, която търсим.
- Любопитство: тема, която подбужда въпроси и любопитство дава по-добри резултати, от такава, която отговаря на въпроси или не предизвиква никакви.
Заедно с избора на най-добра възможна тема, вие трябва също да включите интересен “текст за преглед”. Това е текстът, който се появява точно под темата.
Честа грешка # 7: Липса на анализ и наблюдение
Игнорирането на статистиката и липсата на проверка за ефективността на всяка имейл маркетингова кампания е друга честа грешка. Както в първата точка от тази статия, където говорихме за планиране и организиране на цели, в последната точна препоръчваме да се анализира дали очакванията са постигнати или не с имейлите ни.
Над какво трябва да се фокусираме? Всеки онлайн магазин трябва да постави собствени цели и измерими фактори, но има някои общи: процент на отваряне на имейлите, брой на изтритите имейли, щраквания на връзки или директни продажби.
В заключение, ако искате да преборите конкуренцията и да постигнете положителни резултати, трябва да имате предвид тези много често повтарящи се грешки и сега започнете адекватно да инвестирате времето и бюджета си в правилна и ефективна имейл маркетингова стратегия.