Share This Article
Разберете какви са различните стратегии за лоялност, които можете да използвате за своя електронен магазин, за подобряване на връзките ви с клиентите и ги използвайте!
Много компании се задоволяват с привличане на нови клиентите, но не се тревожат за лоялността. Това е сериозна грешка, тъй като лоялността на клиентите е по-евтина, отколкото привличането им. Но това не означава, че е лесно.
Това, което се случва е, че през голяма част от времето не сме наясно за малките усилия, които може да коства една стратегия за лоялност в електронната търговия. Някои действия струват повече, а други по-малко. Нека изброим някои точки, които да имаме предвид при провеждане на стратегия за лоялност. Само с една от тях ще можем да проверим как доверието на клиента се е затвърдило и как можем да подобрим възможностите си за покупка.
Обслужване на клиенти, лицето на компанията
В реален магазин клиентът получава много обратна връзка от компанията: дали пространството е осветено, дали служителите са приятни и дали продуктите са изложени правилно… Самият опит при пазаруване ви казва много за компанията. Но с електронните магазини се случва същото: клиентът си прави заключения от това дали компанията познава своя електронен магазин, наличността на продукти, съдържанието на описанието… Ако не правим тази аналогия, можем да игнорираме много важни точки като обслужването на клиентите.
Създаването на стратегия за лоялност, която поставя акцент на услугите след продажба, е много важно. Компании като Amazon успяват да задържат клиентите, благодарение на качеството на обслужването си на клиенти, предлагат качествена обратна връзка и лесно връщане.
Персонализирани взаимодействия
Както коментирахме по-горе в тази статия относно бюлетините в електронната търговия, е много важно да персонализираме взаимодействията с потребителите си.
Когато говорим за “персонализиране” имаме предвид, от една страна, обръщането към потребителя по име, но и предлагане на интересно съдържание. Ако например имаме магазин за стоки за домашни любимци, е добра идея да направим разлика между продуктите за котки и тези за кучета, за да не изпращаме продукти за кучета, на хората, които имат котки, нито пък продукти за котки, на тези, които имат кучета. Ще се фокусираме върху комуникацията и стратегията ни за лоялност, за да може всеки потребител да получи полезна информация. Това увеличава ангажираността и лоялността към нашия онлайн магазин.
Използвайте социалните мрежи и се свържете с аудиторията си
Не са много компаниите, които използват Facebook за комерсиални цели като единствена цел, ясно е, че целта, която социалната мрежа изпълнява най-добре, е лоялността на публиката. Ако предлагаме на аудиторията си интересно съдържание през социалните мрежи, те няма да ни следват по убеждения, а с реален интерес. Често съдържанието не е нужно да е създадено от нас и не трябва да има общо с марката. Достатъчно е да е съдържание, което придава персоналност и ни свързва с потребителите.
По същия начин, социалните мрежи продължават да са канал за обслужване на клиенти. За добро или за лошо, някои потребители ще ви кажат добри неща за опита си (и тези, които имат лош опит също, дори повече) или ще говорят за опита си с марката. Но тя позволява много от тях да зададат въпроси или да отправят притесненията си, така че е важно да сте на линия за тях.
Състезанията са друг начин да се свържете с аудиторията и да ги накарате да се заинтересуват от продуктите ви; те също генерират активност в социалните мрежи и движението на хората, така че можете да ги включите както в стратегията си за лоялност, така и в набирането на нови клиенти.
Намаления и купони в стратегията за лоялност
Ако искаме да сме лоялни към аудиторията си, намаленията и купоните са добра опция, стига да се предлагат ексклузивно или да са налични за клиенти само след покупка или след определен период без покупка, за специално време то годината, рожден ден… Стратегиите за лоялност, основани на изпращане на намаления или купони на клиентите има за цел да награди клиент за неговата лоялност, както програмите за лоялност, при които се натрупват точки или намаления, като се увеличава задоволството на клиента и възможността за повторни поръчки.
От друга страна, има намаления за привличане на клиенти, които не са в стратегиите за лоялност, въпреки че това е и начин за директен трафик към уеб сайта ни.
Частни и ексклузивни намаления
В настоящия пазар, да си VIP е много демократизирано, но не спира да се харесва. Провеждането на стратегия за лоялност, която награждава лоялните клиенти с ранни или частни намаления на нови продукти своевременно, коства време за планиране, но не обезателно пари.
Планирането на постоянна стратегия за лоялност е много важно за подобряване на онлайн бизнеса ви, но не забравяйте, че независимо колко по-евтино може да се окаже финансово, то изисква време, отдаденост и усилия, както и развитието на CRM или съдържание, което генерира обвързаност с клиентите. Изграждането ѝ ще изисква вслушване в клиентите и познаване на желанията им. Само по този начин можем да изградим стратегия за лоялност, която подобрява посещенията, трафика и продажбите на онлайн магазина ни.