Share This Article
Научете всички подробности стъпка по стъпка за това как да настроите Google Shopping, за да можете да го изпозвате за продажба със своя дропшипинг магазин.
Правили ли сте някога търсене в Google, при което редица продукти са ви се появили най-отгоре на екрана? Това е Google Shopping, инструментът за електронна търговия, който Google предлага на своите бизнес клиенти, за да се доближат до потребителите си по най-прекия начин. Някои от тези сайтове за електронна търговия вече имат дропшипинг магазин с BigBuy.
В ръководството “Как да продаваме BigBuy продукти през Google Shopping” ние предлагаме ценна информация за това как да започнете да продавате в Google Shopping. Препоръчваме ви да го погледнете, ако мислите да използвате този полезен инструмент. Той работи наистина добре след като си свършите работата и оптимизирате ефективно кампаниите (и това включва дропшипинг магазини като BigBuy).
Но нека се върнем към тази стъпка по стъпка. Как да започна да продавам в Google Shopping? Преди всичко трябва да опознаете инструмента, чрез който се управляват продажбите в Google Shopping: Google Merchant Center.
Какво е Google Merchant Center и как работи?
Google Merchant Center е инструмент, който Google предоставя за създаване на Google Shopping кампании. Той може да се свъже с вашия акаунт в AdWords или можем да създадем нов акаунт в Google. При всеки случай, трябва да помним, че трябва да проверим домейна през инструментите Google Webmaster.
Информацията за нашия дропшипинг магазин ще бъде извлечена от Google Merchant Center, когато продаваме в Google Shopping. Google Shopping е платформа на Google, в която нашите потенциални клиенти ще ни намерят.
За да създадете акаунт в Google Merchant Center, да го потвърдите и да създадете емисия с данни (или нашия каталог например), трябва да следвате няколко прости стъпки.
Как да създам акаунт в Google Merchant Center?
Първото нещо, което трябва да направим преди да започнем да продаваме в Google Shopping е да влезем в Merchant Center и да се регистрираме. За да направим това, трябва само да щракнем на “Register” (Регистриране) у да попълним необходимата информация.
- Трябва правилно да изберем държавате, в която ще е дейността на нашия онлайн магазин и да не забравяме, че за да продаваме в Google Shopping трябва да правим достави от цяла Испания, тъй като не се посочват конкретни райони.
- Името на магазина ви не може да съдържа рекламна информация или допълнителни данни (като Inc., SL, TM или подобни). Това трябва да е нещо кратка, което преставя името на бизнеса ви.
- Ако във вашия дропшипинг магазин се продават продукти със съдържание за възрастни, е важно да отбележите съответната кутийа и да прочетете ограниченията, които Google поставя за този вид съдържание.
- В допълнение към основния контакт, Google Merchant Center ни позволява да добавим още два контакта: един за техничеси въпроси и друг за обслужване на клиенти. Тази точка е много важна, ако вашият дропшипинг магазин има технически отдел и/или отдел за обслужване на клиенти.
Като щракнете на “Continue” (“Продължи”) се появява менюто за сроковете и условията, в този случай относно Google Merchant Center Spain. Щракваме, че сме съгласни със сроковете и условията и щракваме отново на “Continue”.
Как да потвърдим уеб сайта си?
За да продаваме в Google Shopping сега трябва да протвърдим нашия дропшипинг магазин или уеб сайт за електронна търговия. Първата стъпка е да влезем в URL адреса на нашия уеб сайт.
Щракваме “save” (“съхрани”) и страницата ще ни каже дали нашия домейн е потвърден или друг вече до е запазил. Ако нашия дропшипинг магазин все още не е потвърден, трябва да направим това, за да можем да започнем да продаваме в Google Shopping. Имаме много възможности за това и можем да изберем тази, която ни пасва най-добре. Обичайният начин е да проверим през HTML файл. В този случай, ще трябва само да го свалим от връзката и да го качим на нашия сайт, толкова е лесно. Ако не сме сигурни как да потвърдим домейна си, можем да се консултираме с Google относно това как точно да го направим, особено щом като отвърждението чрез HTML файл може би няма да е подходящия начин точно за нашия домейн.
Можем също така да потвърдим нашия дропшипинг магазин чрез други алтернативни начини. Google Merchant Center Wizard предлага три:
- Чрез HTML тагове. Трябва да можем да редактираме HTML кодове на своя уеб сайт, за да можем да правим това. Първото нещо би било да копираме кода, който Google генерира за нашия сайт и да го поставим на началната страница. Ако искаме да потвърдим, че всичко е точно, трябва да въведем отново менюто “website verification” (“потвърждение на уебсайта”) и да въведем адреса на домейна си в текстовата лента “website url”. Ако сайта не е потвърден, вместо да впишем непотвъден както направихме първоначално, сега ще се посочи “потвърден” със зелена отметка. Много е важно също така да не изтриваме кода след потвърждаване, тъй като ще изгубим своето потвърждение в Google Merchant Center.
- Google Analytics. Можем да проверим уеб сайта на своя дропшипинг магазин чрез Google Analytics. Лесно е, но ще трябва да имаме разрешение за редактиране на аналитичните данни. Влизаме в акаунта за аналитични данни от администраторската отметка, отваряме колоната “account” и след това щракваме на “properties”. от там щракваме на “tracking information” и “tracking code”. Кодът за проследяване в Google Analytics се използва само за потвърждаване на собствеността на сайта. Нямаме достъп по данните от Google Analytics.
- Google Tag Manager. За да използваме този метод, трябва първо да се уверим, че нашият уеб сайт го изпозлва и че имаме необходимите администраторски разрешения. Потвържаваме акаунта от Google Tag manager и след това трябва само да щракнем (като се върнем още веднъж на Google Merchant Center) “verify and claim”, за да потвърдим, че потвърждението е вярно.
Почти сме готови. За да започнем да продаваме в Google Shopping все още имаме важни стъпки в качване на нашия продуктов каталог в Google Merchant Center, който се нарична емисия с данни.
Какво е Google Merchant Center емисия с данни?
Емисия с данни е файл, който съдържа уникална информация за всеки продукт от продуктовия каталог. За да го направим още по-лесно, това е таблица в Excel, която съдържа цялата информация за всеки от продуктите в нашия дропшипинг магазин. Този списък се импортира в Google Merchant Center и след това захранва приложението, което предоставя информация за всеки продукт в Google Shopping. Тези данни, както го показва името, предоставят данни на Google Merchant Center.
Сега, като знаете какво е емисия с данни в Google Merchant Center, нека да видим как можем адекватно да подготвим продуктовия си каталог или емисията с данни, за да можем да започнем да продаваме оптимално в Google Shopping.
Подгответе емисията си с дани за импортиране в Google Merchant Center
Противно на това как може би изглежда, Google Shopping не взима данни от различни продукти, които даден електронен магазин пуска в продажба чрез самия онлайн магазин, а по-скоро чрез данните, които потребителят импортира в платформата на Google Merchant Center. Поради тази причина трябва да сте много внимателни и прецизни като създавате емисията с данни, защото тази информация ще видят клиентите и това е, което ще им помогне да вземат решение относно това дали да влязат в нашия дропшипинг магазин и да направят поръчка.
В зависимост от размера на вашия дропшипинг магазин, трябва да изпозвате Google електронни таблици или да създадете своя емисия дани, в .txt файл например.
Google предлага две възможности за качване на емисия с данни и продажба в Google Shopping. Първата е да се качи чрез текст, опция, която се препоръчка за търговци с малко продукти и за нови потребители. С основни познания е електронните таблици, можете да направите обикновен файл, като използвате Microsoft Excel или Google електронни таблици. Ако нашия дропшипинг магазин е голям, втората възможност е да създадете емисия с данни като качите XML файл.
Създайте своя емисия с данни
- Влезте в Google Merchant Center и щракнете на “+ Data feed” (“+ емисия с данни”), за да създадете файла, който ще съдържа вашия продуктов списък. Първото нещо, за което трябва да помислите е, че има два вида атрибути, които се продават в Google Shopping, атрибути с персонализирани стойности, като “заглавие” и “цена”, в които можете да персонализирате информацията и атрибутите, които въвеждате със стандартни стойности, като “наличност” (на склад, извън склад, предварителна поръчка) или “условие” (нов, използван и обновен) с конплект от предварително определени опции. Някои от тези атрибути са задължителни, но други са само препоръчителни, за да се оптимизират и подобрят кампаниите на вашия дропшипиг магазин.
- След като всичко това е решено, ожем да започнем с регистрирането на нашия дропшипигн магазин, за да започнем да продаваме в Google Shopping. Първото нещо, което трябва да направите е да изберете езиците и държавите, в които искате да продавате продукта си. След като името е добавено към емисията с данни, трябва да качите емисията, като използвате избрания метод. Както споменахме по-рано, има два начин на качване на емисия с данни от вашия дропшипинг магазин, чрез текс т или чрез XML файл.
За да създадете емисия с данни от своя дропшипинг магазин чрез текст, вие трябва да изпозвате програма за редакция на електронни таблици, която може да е Google или Microsoft Excel. Първо напишете имената на атрибутите в първия ред, всеки трябва да е в колона. - Сега трябва да въведете стойностите за тези характеристики за всеки от продуктите, като гарантирате, че стойностите на всяка колона отговаря на правилните характеристики. Когато приключитете, съхранете файла като .cvs или .txt.Ако, от друга страна, вашият дропшипинг магазин е голяма и управлявате голям брой продукти и информация, по-добра идея е да създадете XLM емисия. За това ще трябва да използвате програма за редакция за текст като Notepage или SimplePage освен другите. Важно е да запомнете, че Google приема разширени версии на RSS 2.0 и Atom 1.0.
В тази полезна статия относно Google можете да намерите информация за всички различни видове продуктови емисии, които са налични, особеностите на всяка една от тях, броя символи, който можете да изпозлвате, как да го определните за XLM и много друга необходима информация, която ще ви помогне да започнете да продавате в Google Shopping.
За да продавате продукти от своя дропшипинг магазин в Google Shopping, е важно да знаете, че има три вида атрибути. Това са задлжителните атрибути за някои категории и препоръчителните атрибути за конкретни държави.
Ако нашият дропшипинг магазин е създаден през престашоп или подобна платформа, има обикновено решение за качване на продуктов каталог на онлайн магазин към емисията с данни. Със сваляне на експортни модули от продуктовия каталог към .csv, както може да стане с Moussiq Free, можем да експортираме целия си каталог в електронна таблица. И като правим промени в него (настройване на имената на атрибутите в първия ред или промяна на стойностите на атрибутите към размера на буквите, който ни е нужен), можем да създадем емисия с данни по по-лесен и удобен начин отколкото от нула. Но е важно не само да приемем, но и да прегледаме всички атрибути, защото, ако цялата информация не е точна, Google няма да приеме емисията с данни и някои продукти от нашия дропшипинг магазин няма да се проявят за продажба в Google Shopping.
Качване на емисията ни с данни в Google Merchant Center
След като сме създали своята емисия с данни, независимо по кой начин, можем да ги качин в своя дропипинг магазин от Google Merchant Center. За да направим това, трябва да изберем как искаме да качин данните и да изберем насрочено възстановяване, което трябва да съвпада с честотата на промените в нашия каталог.
За да качим емисия с данни от нашия дропшипинг магазин, трябва да отидем на менюто вляво и да щракнем на “data feed” (“емисия с данни”) и след това “new data feed” (“нова емисия с данни”). Можем да изберем вида на импортирането, което искаме да направим и да изберем файла за качване. Може да изглежда, че всичко вече е готово, но все още има една важна част, която остава: Google да приеме емисията с данни от нашия дропшипинг магазин. Ако сме направили всичко правилно, не трябва да има повече проблеми и след 24-48 часа можем да започнем да продаваме в Google Shopping.
Научете как да оптимизирате кампаниите си и да продавате в Google Shopping като следвате информацията в тази статия и увеличете продажбите и качествените посещения на своя дропшипинг магазин.