Share This Article
От една Display кампания може да има много печалба за вашия дропшипинг магазин. Разберете какво е това и кои фактори трябва да се вземат предвид при създаването ѝ. Можете да започнете различни видове кампании през Google AdWords. В допълнение към показването на реклами в търсчаките, AdWords ви позволява да започнете кампании, които да се показват в мрежата Google Display. То се нарича Display кампания и в тази публикация ще се опитаме да определим ключовите точки за правилно създаване на такава кампания.
Какво е Display мрежа?
Нека да започнем от начало. Display мрежа е група от повече от два милиона уеб страници, мобилни и видео приложения (предимно в YouTube), в които Google може да покаже вашите AdWords реклами. Според данните на Google те достигат до повече от 90% от интернет потребителите в световен мащаб през тази мрежа, т.е. е лесно да си представим обхвата на сайтовете, включени в нея.
Механизмът за рекламиране, използван в display мрежата е същия, като всички останали в AdWords. Рекламодателят плаща за всяко щракване, което получава и Google сключва споразумения с уеб сайтовете, които предлагат “подкрепа” (медии, блогове, страници с голям трафик, които оставят място за рекламни банери). Всеки път, когато потребител щракне на реклама от тези сайтове, Google плаща малка сума на собственика на сайта, който го поддържа. Някои блогове или медии се финансират по този начин (въпреки че трябва да генерират сериозно ниво на трафик, за да направят добра печалба).
Видове реклами
Рекламите, които се показват в display мрежата, може да са различни видоде. Ще направим разлика основно между текстови реклами (подобни на тези, показвани в търсачките) и графични реклами.
Отбележете, че всяко място (уеб сайт, приложение или видео) запазва място за показване на реклами. В резултат на това има “празни места за попълване” с различна форма и размер. Идеалният подход би бил да се качи изображение с всеки един от размерите. Обаче, през AdWords можете и да създавате реклами с универсален формат, които да се адаптират към всеки сайт, където се показва. Това са т.нар. “динамични реклами”.
Сегментиране на Display кампанията
Всеки сайт или място, което е част от мрежата Google Display е с определени параметри и отбелязано със съответните групи. По този начин системите групират различните сайтове в безброй различни категории, които можете да изберете като сегментирате своята display кампания.
Формите на сегментиране за Display мрежата са следните:
- Ключовите думи в display мрежата работят по подобен начин като рекламите в мрежата на Google Search. AdWords ви позволява да въведете желаните ключови думи и където алгоритъмът на Google забележи тези думи, ще покаже рекламата. С тези кампании за търсене има параметри като съвпадения или негативни ключови думи, които ще ви позволят по-детайлно сегментиране на кампанията.
- Местоположение: това са всички уебсайтове, приложение или видеа, където се появява рекламата. Има повече от 2 милиона местоположения и можем да изберем, добавим и/или изключим тези, в които искаме да добавим рекламата си да се показва или да не се показва
- Теми: Google има параметри и информация за класиране на всяка страница, която е подходяща за показване на дадена реклама и за ясно намиране на това под каква тема е категоризирана рекламата. По този начин можете да изберете рекламите, които да се показват на местата, за които говорим, че се интересуваме. Например, за магазин за продукти за дома, ще е логично да изберем теми, свързани с рекорация и интериорен дизайн.
- Интереси: алгоритъмът и различните бисквитки могат да отчетат тези, които се интересуват от продуктите или услугите, които предлагате. Следователно е възможно да конфигурирате кампании, за да покажете на тези, които са активно заинтересовани от продуктите ви, независимо както правят в display мрежата. Например, ако човек се интересува от купуване на фитнес уреди и изберем този вид интерес в сегментирането, рекламата може да се покаже, дори, ако той/тя в момента сърфира в уеб сайт за събития.
- Повторен маркетинг: през Google Analytics можем да изпратим бисквитки и “да маркираме” тези, които някога са посетили уеб сайта ни. Като съчетаем тази технология с AdWords и display мрежата, можем да конфигурираме кампаниите да показват реклами само на тези, които някога са посетили сайта ни. Това, което ще се случаи, дори, ако са приключили сесията си в уеб сайта, е че посланието, или изображението на марката, което искате да предадете ще “последва” потребителя на всички места, които посети.
- Демографски показатели: накрая, можете и да насочите рекламите си към хора, независимо от тяхната възраст, пол и дали имат деца или не.
За правилното финкциониране на вашите кампании, ще трябва да определите и да познавате потребителите си добре и да създадете реклами, които привличат вниманието и чрез които се получават щраквания на сайта ви. Ако познавате потребителите си добре, ще можете да сегментирате кампанията, за да се появява за тези, които са наистина заинтересовани да купуват от вас. Освен това, можете също така да комбинирате различни целеви видове, за да направите своята целева аудитория още по-специфична. Съветваме ви да изпозлвате сегментиране, което не е нито твърде широко, нито твърде тясно.
Запомнете, че това е само един от видовете кампания, който може да се създаде в Google AdWords. Ако искате да откриете как работят кампаниите, в търсачките или да видите в AdWords речника кои са най-използваните термини при кампании, можете да го направите като щракнете на тези връзки.