Share This Article
Имейл маркетингът е една от най-старите маркетингови стратегии, но тя все още съществува! Сега ще ви дадем няколко ключа към разработването на ефективни стратерии за електронна търговия.
В момента е почти невъзможно да не получиш имейл с маркетингово съдържание от някой сайт за електронна търговия, ако имаш имейл акаунт. Оферти, промоции, корпоративна информация…съдържанието на тези имейли може да е всякакво. Имейл маркетингът е една от най-добре използваните думи в света на онлайн маркетинга и продължава да е един от най-ефективните канали, когато става въпрос за генериране на продажби от всякакъв вид търговия.
Според изследването “актуално съсътояние на маркетинга по имейла за 2016 г.” от платформата Newsletter2Go, 98% от отговорилите заявяват, че искат да увеличат инвестициите в имейл маркетинга за своя сайт за електронна търговия в бъдеще. И друго много интересно проучване по темата за имейл маркетигна за електронната търговия е проведено от ADigital под заглавие “Проучване относно използването и възприемането на имейл маркетига в Испания”. Една четвърт от запитаните по това проучване отговарят, че между 10 и 20% от техните онлайн продажби са направени, благодарение на използването на имейл маркетинг.
Накратко, имейл маркетингът в електронната търговия е по-жив от всякога и, както вече споменахме, остава ключов и необходим канапл в много онлайн маркетингови стратегии за електронна търговия. Във всеки случай, за да бъде ефективна стратегията ни, трябва да следваме някои насоки, който ще ни помогнат да привлечем вниманието на потребителите, както и да предпазим имейлите си от попадане в страховитата папка спам.
В тази статия ще ви дадем редица насоки, които да следвате при стартиране на имейл маркетингова кампания. Готови ли сте? Тогава продължавайте да четете…
Адаптиране към новите тенденции
Онлайн маркетингът е постоянно развиваща се стратегия. Това трябва да ни окуражи да сме актуални с последните иновации и тенденции в сектора, както и да адаптираме стратегиите и действията си постоянно. Що се отнася до имейл маркетинга, трябва да подчертаем три ключови тенденции за предстоящата година:
- Бюлетини в движение: първите бюлетини с анимирани GIF-чета започват да се появяват през 2015 г., което има голямо въздействие и генерира добри резултати що се отнася до възприемане. Благодарение на цялостното развитие на всички имейл платформи, през 2017 г. все повече корпоративни имейли имат анимирани/движещи се елементи, дали GIF-чета, презентации или вградени видеа. Но някои имейл платформи все още не ги разчитат добре и ги показват само като неподвижни изображения. Имайте това предвид така че, ако се случи, имейлът да не загуби значението си.
- Опростен и отговарящ дизайн: знае се добре, че все повече потребители проверяват имейлите си от мобилните си телефони. Оформянето на тези бюлетини с мисъл първо за мобилните телефони и след това за компютрите, вместо обратно, ще бъде ключ към успеха през 2017 г.
- Персонализиране: има все повече инструменти за имейл маркетинг, които ви позволяват да персонализирате имейли, за да може потребителите да получават само това, от което се нуждаят и което е адекватно.
Сегментиране на базата данни
Както споменахме в предишните параграфи, персонализирането не само при съобщенията, но и при вида съдържание, е един от ключовите фактори за успеха на имейл маркегинтовата стратегия в електронната търговия. В тази връзка, има логика да предложим съдържание, което е адекватно за всяка група потребители, въз основа на нуждите и предпочитанията им.
Нека да погледнем прост пример от онлайн дропшипинг магазин за домашни любимци. Един начин за сегментиране на базата данни е по вид животно, собственици на котки например. Седмичен бюлетин до този сегмент, с актуалзиране на новите продукти за котки, ще бъде много по-ефективен от общ бюлетин на цялата ни база данни.
Разработване на кампании, които добавят стойност и привличат вниманието на клиентите ви
Знаете ли, че 70% от потребителите в интернет са използвали купони или намаления, които са получили по имейла поне веднъж? Промоционални кампании две на цената на едно или тези с купони с намаления, обикновено имат успех сред потребителите, въпреки че не са единствените, които генерират добри нива на продажби.
Бюлетин или съобщение е другото най-често действие за имейл маркетинг в електронната търговия. Това е имейл, който обикновено в периодичен (седмичен, на всеки две седмици или месечен) и който често съчетава два вида съдържание, като продукти, статии или нововъведения в магазина, например.
Има много имейл маркетингови действие, които могат да доведат до добри резултати. Ето някои примери:
- Кампании за добре дошли на новите потребители.
- Кампании за специални дати: Коледа, 8-ми март, Черен петък или годишнина на нашия онлайн дропшипинг магазин, например.
- Иновативни кампании. Те може да съобщават пускането на блога ни или на нова секция в нашия онлайн магазин например.
- Новини: продукти, колекции, услуги и др.
- Съвети свързани с наскоро закупени продукти.
- Поздравления за рожде ден, праници и др.
- Клиентски препоръки.
Ако искате да знаете повече за различните видове имейли, можете да погледнете другите статии в блога на BigBuy, които разглеждат подробности по темата.
Определяне на КИИ и анализ на успеха на вашите имейл маркетингови кампании
След като сте създали своя база данни със списък за сегментиране, определили сте имейл кампаниите си, оформили сте различните творчески елементи и сте адаптирали съобщенията си, време е за стартиране… и разбира се за проследяване на резултатите.
В крайна сметка, ще получите малко и съвсем нищо от своята имейл маркетингова стратегия, ако не анализирате резултатите от предприетите действия. Има различни КИИ или ключови индикатови за измеране на успеха или неуспеха на дадена имейла маркетингова кампания за електронен магазин, въпреки че най-добрите ще са тези, които добре определят бизнеса ви.
Сега ще опишем най-важните:
- Процент на отваряне: % на потребителите, които са отворили имейла ви.
- Процент на отписали се: % на потребителите, които да се отписали от известията ви.
- Процент на прескачане: % на неуспешните имейли или на тези, които се са достигнали до входящата кутия.
- Процент на щраквания: % на щракванията на имейла (от общия брой имейли и тези, които са били отворени).
- Процент на покупки: % на преобразуване (продажби на пример) на общите доставки.
Имате ли въпроси или коментари относно това как да се въведе успешна имейла маркетингова стратегия за вашия сайт за електронна търговия или дропшипинг магазин? Ще очакваме коментарите ви!