Share This Article
Научете за кампаниите за повторен маркетинг и как да създадете такива. Свържете се с клиентите си, които вече са посетили уеб сайта ви и се възползвайте от кампаниите си. Повторен маркетинг е нов термин, използван за определяне на действия за промотиране на продукти и услуги на публика, която вече е посетила уеб сайта ви. Това се случва, когато търсите полет и изведнъж всички страници, които посещавате се изпълват с реклами за полети или евтини хотели на мястото, на което искате да отидете. Повторният маркетинг е нова техника, която се появява от голямото количество възможности, които електронния пазар изведнъж ни предложи.
Можете да чуете някои да споменава термина “повторно определяне на целева група”. Въпреки че са много сходни и много хора ги използват взаимнозаменяемо, те не са точно еднакви. Докато повторното определяне на целева група се отнася до действие към насочване на рекламното съобщение към тези, които вече са посетили уеб сайта, терминът повторен маркетинг технически се отнася към малка промяна на това съобщение. Например, ако потенциален клиент вече е посетил уеб сайта ни и отново му се появят рекламите, които са го накарали да го посети, но не и да купи, бихме нарекли това повторно определяне на целева група. Ако в допълнение към показването на рекламите, променим леко посланието (10% допълнително намаление, безплатна доставка и др.), то тогава това би бил повторен маркетинг. За улеснение ще използваме темина повторен маркетинг и в двата случая.
В тази статия ще обясним как работят кампаниите за повторен маркетинг, как да ги направим през Google AdWords и какви възможности ни предлагат те.
Как да настроите AdWords за повторен маркетинг
За да конфигурирате AdWords за повторен маркетинг, ще трябва да се следват рези стъпки:
- Преди всичко, ще трябва да свържем своите акаунти в Google Analytics и Google AdWords. Повторният маркетинг е възможен поради факта, че Google Analytics оставя бисквитка, когато даден потребител посещава сайта ни. След това, AdWords системата е налична за разпознаването ѝ и откриване, че този потребител вече е бил в уеб сайта. За да свържем акаунтите, отиваме на администраторския раздел в Analytics. След като сте там, съответните опции се появяват в колоната “Property” (“Свойство”).
- След като сме свързали акаунтите, създаваме съответния вид кампания в AdWords. За да направим това, щракваме на бутона за нови кампании и избираме “only for display network” (“само за показване на мрежа”) и след това опцията “with marketing objectives” (“с маркетингови цели”) и избираме опцията “buy on the website” (“купуване на уеб сайта”) в колоната “generate actions” (“генериране на действия”), която, както ще видите, също включва повторен маркетин.
- След като кампанията е създадена, се посочва списъка с повторен маркетинг, който ще покаже въпросните реклами. Отиваме на екрана, интереси и раздела за мрежа за повторен маркетинг и след това добавяме сегментирането. След това избираме списъка за повторен маркетинг, които искаме. Има някои вече създадени по подразбиране, като All Converters и All Registered. Възможно е да се определи и персонализира групата потребители въз основа на това към кои искаме да насочим кампанията. За да направим това, създаваме сегментът, които искаме в Google Analytics и който след това автоматично ще се експортира в AdWords.
Възможности и най-добри практики
Възможностите, предлагани от технологията са много разнообразни. Сега ще разгледаме най-популярното използване и най-добрите практики, свързани с повторния маркетинг.
- Свързваме се с тези, които са оставили кошницата за пазаруване. Ако даден потребител е сърфирал в онлайн магазина ни и дори добавим няколко продукта към кошницаъа, това трябва да означава, че те са доста заинтересовани. Ако пазаруването е било прекратено в даден момент, си струва да потърсим каква е причината. Чрез повторен маркетинг можете да създадете малко допълнително усилия, от което се нуждаете, за да се постигне преобразуването.
- Свързваме се с тези, които вече са поръчали. Това може да се използва да изразяване на благодарности или намаления, да им кажете за други продукти, подобни на тези, които вече са закупили и други възможности.
- Свързваме се с всички посетители, които не са купили нищо. Можете да изпратите промоционално съобщение изключително и само за тях и без да притесняваме тези, които вече са направили покупка във вашия онлайн магазин.
- Свързваме се с тези, които са посетили определена страница. Например, публикация в блог или целева страница, която сте създали за Черен петък. Всичко това може да предостави идея за намиране на интересите на целевата група и за адаптиране на посланията към всяка от тях.
Има много различни опции и в зависимост от това, което продавате, вида клиети, които искате да привлечете и много други фактори, можете да използвате повторния маркетинг по много различни начини. Има много начини за провеждане на кампании за повторен маркетинг и колкото по-добре познавате бизнеса си, толкова повече идеи ще ви дойдат, за да се възползвате от тях.